Szukaj Pokaż menu

10 miejsc na świecie, o których istnieniu (może!) nie miałeś pojęcia!

41 455  
148   31  
Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. Może jest to zatem odpowiedni czas, aby zaplanować swoje wakacje? Pozostaje pytanie, gdzie wyjechać. Miejsca takie jak Świnoujście, Karpacz czy Wisła trącą nudą, a nawet jeśli nie, to najpewniej odbije się tam człowiek od tłumów w restauracjach i na szlakach. Może więc dobrym pomysłem jest wycieczka na Sri Lankę? Albo do Nepalu, Jordanii lub na Kostarykę? Opcji jest naprawdę wiele. Przeczytaj więc o mało znanych zakątkach w tych państwach i przekonaj się, że chcesz tego lata pooddychać tropikalnym powietrzem!

Oto jak wyglądają cele więzienne w różnych krajach

51 339  
170   38  
Patrząc na poniższe zdjęcia, można pozazdrościć osadzonym z niektórych krajów.

7 ciekawostek na temat cebuli, czyli co każdy Polak wiedzieć powinien

30 486  
179   37  
Człowiek i cebula tworzą udany związek już od ponad 7 tysięcy lat, najwyższy więc czas poznać tę relację nieco lepiej.

#1. Miłość od tysięcy lat

195964394bf32b31.jpg

Wspomniane na początku 7 tysięcy lat nie wzięło się z przypadku. Najstarsze ślady spożywania cebuli, jakie znaleźli archeolodzy, oszacowane zostały na mniej więcej 5. tys. lat p.n.e. Obok nich odkryto też pozostałości fig i daktyli, z czego – jeśli zebrać wszystko w całość – można by pewnie zrobić całkiem modną sałatkę. W późniejszych czasach cebula również była cenna, a w średniowieczu gdzieniegdzie używano jej nawet jako waluty.

healthyfamilyproject.com

#2. Święte warstwy

19596422761d6db2.jpg

Cebula to świętość – jest to jedna z tych rzeczy, których chyba nikomu w Polsce nie trzeba tłumaczyć (tak, zdarzają się i tacy, którzy za tym warzywem nie przepadają – wszędzie znajdą się czarne owce). W każdym razie w tej kwestii zgodziliby się z nami starożytni Egipcjanie. Oni również – nawet bardziej dosłownie niż Polacy – uważali cebule za przejaw świętości, a to za sprawą ich okrągłego kształtu i warstw wewnątrz. Mało tego, nawet faraonowie chowani byli m.in. właśnie z cebulą, która miała zapewnić im bogactwo w życiu pogrobowym.

madrascourier.com

#3. Cebula cebuli nierówna

1959644762e275c3.jpg

Rolnicy w całym kraju powinni solidnie wziąć się za siebie, bo to wstyd, by rekord za największy wyhodowany okaz należał do Brytyjczyka – i to nawet nie rolnika, a inspektora budowlanego na zasłużonej emeryturze. Imponująca cebula, która zresztą uwieczniona została w niejednym memie, liczyła sobie ponad 8 kilogramów… co z pewnością mogłoby cieszyć, gdyby cebule kupowało się na sztuki.

bbc.com

#4. Doping po grecku

1959645e7f4dc8a4.jpg

Sałatka grecka? Absolutnie nie można jej nic zarzucić, ale relacja Greków i cebuli miała też w historii bardziej specyficzne etapy – m.in. w I wieku n.e. niejaki Pedanios Dioskurydes, grecki lekarz, zachęcał sportowców, by przed wzięciem udziału w zawodach raczyli się kilogramami cebuli, które mieli popijać… sokiem z cebuli. I rzeczywiście, nauka zna wiele argumentów przemawiających za tym, by wspierać organizm właśnie cebulą – ale niekoniecznie akurat w tak ekstremalnych ilościach.

livescience.com

#5. Pora wypowiedzieć wojnę Libii

1959647c00768065.png

Najwyraźniej więcej cebuli mamy w sercach niż w kuchni – czego dowodzi zaskakująco niskie jej spożycie w naszym cebulowym sokiem płynącym kraju. Otóż rekordzistami w tej kategorii są Libijczycy – a przeciętnie każdy z nich pochłania rocznie ponad 31 kilogramów aromatycznego warzywa, podczas gdy średnia światowa wynosi zaledwie niecałe 6,3 kg. Do średniej światowej nie musimy się porównywać, ale z Libijczykami wypadałoby poważnie porozmawiać.

onions-usa.org

#6. Dla domowego ogrodnika

19596460c3a10826.jpg

Spośród wielu warzyw, jakie można uprawiać w przydomowym ogrodzie, cebula wydaje się tą najmniej wymagającą. Nie ma szczególnych oczekiwań co do gleby. Jedyne, o co prosi, to zapewnienie jej możliwie dużej ilości słońca, które sprzyja formowaniu owoców – aczkolwiek po części w cieniu również sobie poradzi. Cebulę więc łatwo się uprawia, łatwo przechowuje, dlaczego by więc nie skorzystać… zwłaszcza kiedy ceny w sklepach – nawet cebuli! – osiągają absurdalne poziomy!

homeguides.sfgate.com

#7. Szybko, bo ukradną

19596482ad7af8a7.jpg

Ile czasu przeciętnemu człowiekowi zajmie zjedzenie całej, surowej cebuli? Co najmniej kilka sałatek – można by powiedzieć… szczególnie że nikt raczej nie je cebuli w taki sposób, w jaki je się np. jabłka. Zdarzają się jednak wyjątki. I wśród tych wyjątków jest też rekordzista – to Yusuke Yamaguchi z Japonii, który spałaszował pełnowymiarową cebulę, na surowo, w niecałe pół minuty. Wyczyn ten zajął mu dokładnie 29,56 sekundy, co zapewniło mu także miejsce w Księdze rekordów Guinnessa. Po co to robić, pytacie… Cóż, pytajcie dalej.

guinnessworldrecords.com
179
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Oto jak wyglądają cele więzienne w różnych krajach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mało znane fakty o królowej Wiktorii
Przejdź do artykułu 7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć
Przejdź do artykułu Ciekawostki związane z seksem
Przejdź do artykułu 7 nowych, kreatywnych sposobów, na jakie rżną nas sprzedawcy
Przejdź do artykułu Jakie sekrety pisane przez uczniów na karteczkach przechwycili nauczyciele?
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu Była modelka wyjawiła swoją tajemnicę – od 10 lat ukrywała swój wygląd pod grubą warstwą makijażu
Przejdź do artykułu Upływ czasu pokazany na zdjęciach XXIX

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą