Szukaj Pokaż menu

3 spełnione (i 3 nieco mniej trafne) przepowiednie technologiczne

41 964  
203   61  
Nie trzeba być prorokiem, aby rzucić w eter przepowiednię, która jakimś cudem się sprawdzi. Czasem to kwestia szczęścia, czasem trafne wyciągnięcie wniosków z historii, innym razem – bujna wyobraźnia, która zawiodła jej posiadacza w rejony prawdziwego wizjonerstwa. Jednym się to udaje i zapisują się oni w historii jako „ci, którzy wiedzieli”, a są i tacy, którzy mimo pełnego przekonania o bezbłędności swoich proroctw spektakularnie pudłują. Z szacunku dla tych drugich, uwzględnimy ich w naszej wyliczance.

Nowa seria ciekawostek o USA – na początek stan Alabama

46 487  
316   35  
Jakiś czas temu zacząłem się interesować USA i ciekawostkami z nimi związanymi. Stwierdziłem, że mógłbym zrobić serię z całego mojego researchu, więc oto jest. Chciałem zrobić od razu całość, ale po jednym stanie zauważyłem, że za długo by to wszystko zeszło. Zaczynamy od Alabamy.

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XXVIII - o tym nie pomyślałem

44 120  
335   58  
W dzisiejszej odsłonie „Garści weekendowych ciekawostek..., między innymi, historia ustrzelonego chłopca, smutny koniec pewnego pazernego bankowca oraz parę słów o posłańcu w zaświaty.

#1. Nie to plemię...

Kliknij i zobacz więcej!

W plemieniu Bodi z Etiopii najbardziej pożądani są mężczyźni z dużym brzuchem. Im większy brzuch, tym mężczyzna atrakcyjniejszy. Zatem nie jesteś gruby, po prostu nie żyjesz w swoim plemieniu.

#2. Fortuna kołem się toczy.

Kliknij i zobacz więcej!

Ren Xiaofeng, jeden z menedżerów Banku Rolnego Chin, ukradł z banku 200 000 juanów (równowartość ok. 26 000 dolarów) z zamiarem zakupu losów na loterię, wygrania dużej sumy pieniędzy i zwrócenia brakujących środków do banku.

Wbrew wszelkim przeciwnościom losu wygrał wystarczająco, aby oddać skradzioną kwotę. Niestety, ośmielony swoim sukcesem, Ren wraz z innym menadżerem spróbowali zrobić to samo ze skradzionymi z banku 51 milionami jenów. Ale mieli ogromnego pecha – udało się odzyskać tylko 98 000 juanów. Zostali skazani na karę śmierci i straceni w 2008 r.

#3. Przydatne ustrojstwo

Kliknij i zobacz więcej!

W sprzedaży pojawił się odkurzacz FartVac, który wysysa nieprzyjemny zapach pierdów. Koszt takiego cudownego urządzenia to 11,99 dolarów na Amazonie.

#4. Prawie jak Wilhelm Tell...

Kliknij i zobacz więcej!

W 1985 roku 13-letni Tyler Kirk (na zdjęciu) został obsadzony w reklamie kremu czekoladowego Nutella.

Chłopiec siedzi na podwórku swojego domu i ze smutkiem gryzie jabłko. Dalej, zgodnie ze scenariuszem, rodzice wracają ze sklepu, pokazując dziecku słoik Nutelli, a on z radością biegnie, by rozsmarować ją na chlebie.
Na planie stał kosz czerwonych jabłek – zapas na nieudane ujęcia. Okazało się, że akcja z jabłkiem została sfilmowana przy drugiej próbie i cały kosz pozostał do dyspozycji ekipy filmowej.

Samo jedzenie jabłek wydawało się nudne dla realizatorów reklamy. Gdzieś w sąsiednim studiu znaleziono łuk sportowy i zaczęto strzelać do jabłek. Wśród fotografów był niejaki Jason Adderley, który w college'u całkiem nieźle strzelał z łuku. Wpadł on na pomysł foto-fabuły składającej się z dwóch części. Twarz człowieka z jabłkiem na głowie i ta sama twarz z przestrzelonym jabłkiem. Istotą fotografii miało być ukazanie różnicy w emocjach: skupienie przed strzałem i radości po.

Tyler, który słyszał całą tę rozmowę, poprosił o rolę „celu” – wszyscy wiedzieli o żywej mimice twarzy chłopca, i fotograf się zgodził.

Tyler został umieszczony na tle drzewa, aparat ustawiono i wykonano pierwsze zdjęcie. Jason wziął jabłko, ale wtedy przyszedł mu do głowy pomysł – zrobić trzecie zdjęcie, plan ogólny przedstawiający strzelca celującego w chłopca. Jason cofnął się o 5 metrów, naciągnął cięciwę (celując specjalnie kilka metrów w lewo), migawka aparatu kliknęła.

Osoba, która zrobiła zdjęcie, krzyknęła: „Poczekaj, jabłko jeszcze nie zostało przebite!”. Jason drgnął, automatycznie wypuszczając strzałę, która trafiła chłopca prosto w czoło. Fotograf właśnie w tym momencie zwolnił migawkę, sekundę później Tyler Kirk padł martwy. Jason Adderley został skazany na 35 lat więzienia.

To rzeczywiście mrożąca krew w żyłach historia, ale... to właściwie reklama drukowana „WILHELM TELL”, przygotowana przez agencję reklamową Young & Rubicam Copenhagen dla produktu Film-making Event i wydana w maju 2004 r. Zdjęcie zrobione przez Michaela Langhoffa.

#5. Na to nie wpadł.

Kliknij i zobacz więcej!

Pewnego razu do mieszkania seryjnego mordercy Valery'ego Asratyana przyszedł nieproszony gość, który upił się i zasnął w kuchni.

Początkowo Asratyan próbował go obudzić, a kiedy to się nie powiodło, zaciągnął mężczyznę do łazienki, gdzie go zabił i poćwiartował. Następnie przez całą noc wynosił poszczególne części ciała na ulicę, aby rozrzucić je w różnych miejscach.

Zapytany, dlaczego po prostu nie wyrzucił pijaka na ulicę, Asratyan po chwili odpowiedział: „O tym nie pomyślałem”.

#6. Całkiem nieźle.

Kliknij i zobacz więcej!

Mając obywatelstwo Antarktydy, możesz swobodnie wjechać do prawie 100 krajów na świecie: Schengen, USA, Kanada, Australia itp. z możliwością zatrudnienia.

#7. Papieska pomyłka.

Kliknij i zobacz więcej!

Papież Jan XX – nie istniał papież o tym imieniu; omyłka w oficjalnych spisach powstała w XII w.

#8. Za mało.

Kliknij i zobacz więcej!

W Stanach Zjednoczonych 81-letni przestępca, który spędził około 50 lat w więzieniu, po zwolnieniu z więzienia zaplanował kolejny napad.

Robert Francis Krebs został wypuszczony pod koniec 2017 roku. Sześć miesięcy później pojawił się w lokalnej instytucji kredytowej i zażądał gotówki, grożąc personelowi pneumatycznym pistoletem. Po otrzymaniu 8,4 tys. dolarów wrócił do hotelu, gdzie został zatrzymany.

Według Krebsa celowo udał się na rabunek, aby ponownie znaleźć się za kratkami, ponieważ wypłacany mu zasiłek socjalny w wysokości 800 dolarów nie wystarczał na utrzymanie.

#9. Niesmak pozostał...

Kliknij i zobacz więcej!

W USA z samolotu rozpostarto na niebie banner z napisem: „Jew, mam pytanie...”.
Miejscowi Żydzi odczytali go jako: „Żydzie, mam pytanie...”.
Miejscowa żydowska diaspora uznała incydent za przejaw antysemityzmu. Okazało się jednak, że Jew to skrócona forma żeńskiego imienia Jewel. Autor po prostu chciał poprosić o rękę swoją ukochaną.

Kliknij i zobacz więcej!

Dziewczyna o imieniu Jewel odpowiedziała na pytanie twierdząco, ale ogólnie wszystko trochę głupio wyszło...

#10. Imię w zastaw.

Kliknij i zobacz więcej!

Indianie Kwakiutlowie zaciągając dług, mogą w zastaw oddać swoje własne imię. Do czasu, aż Indianin zwróci dług, nikt nie zwraca się do niego po imieniu.

#11. Łobuz Tolkien

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy J.R.R. Tolkien poznał swoją przyszłą żonę, Edith, para spędzała czas w herbaciarni, rzucając z balkonu kostkami cukru na kapelusze przechodniów, aż do całkowitego opróżnienia cukiernicy.

#12. Kurier w zaświaty

Kliknij i zobacz więcej!

W 1978 roku pewien mężczyzna skazany 12 razy za oszustwo i odsiadujący wyrok 29 lat, został zwolniony z więzienia z powodu raka i umieszczony w areszcie domowym. Oszust dał ogłoszenie do kilkunastu gazet: „Umieram i mogę przekazać list od Ciebie zmarłym krewnym za 5 dolarów, a paczkę za 15 dolarów”. Zmarł miesiąc później, a wraz z nim pochowano 13 trumien z listami i prezentami. 2,7 miliona dolarów, które otrzymał za przesłanie listów, pozostawił swojej jedynej córce Elizabeth.

#13. Największy okup w historii

Kliknij i zobacz więcej!

Za barona Louisa Nathaniela de Rothschilda, aresztowanego przez nazistów w 1938 roku, rodzina Rothschildów zapłaciła 21 milionów dolarów – największy okup w historii.

#14. Metoda 5 Why

Kliknij i zobacz więcej!

Założyciel Toyoty, Sakichi Toyoda, jest też twórcą metody 5 Why (pięciu „dlaczego”). We wszystkich niezrozumiałych sytuacjach stosował tę metodę i zawsze mu pomagała.

Jak ją stosować w praktyce? Na przykład chcesz kupić futro. Zadajesz sobie pytanie: Po co mi futro? To jest pierwsze „dlaczego. Odpowiedź: Ponieważ chcę wszystkich zadziwić. OK, drugie „dlaczego”: Dlaczego chcesz wszystkich zaskoczyć? Odpowiedź: Ponieważ chcę być zauważony. Trzecie „dlaczego”: Dlaczego musisz być zauważony? Odpowiedź: Ponieważ czuję się niepewnie. Czwarte „dlaczego”: Dlaczego czujesz się niepewnie? Odpowiedź: Ponieważ nie mogę się w żaden sposób realizować. Piąte „dlaczego”: Dlaczego nie możesz się realizować? Odpowiedź: Ponieważ zajmuję się tym, czego nie lubię.
A teraz powiedz, co ma z tym wspólnego futro?

Sakichi Toyoda uczył, że odpowiedzią na piąte „dlaczego” jest przyczyna, która na pierwszy rzut oka jest niewidoczna. Piąte „ponieważ” ujawnia to, co ukryte. To bardzo skuteczny sposób na sprawdzenie, co tak naprawdę skrywasz, do czego boisz się przyznać nawet przed samym sobą, czego tak naprawdę chcesz, a co w rzeczywistości jest tylko blichtrem.

#15. Mężczyznom wstęp wzbroniony!

Kliknij i zobacz więcej!

Na indonezyjskiej wyspie Papua powstał święty las, do którego mogą wejść tylko nagie kobiety. Mężczyźni są karani grzywną w wysokości miliona rupii, jeśli spróbują wejść do środka. Powierzchnia samego lasu to osiem hektarów.

W poprzedniej części

335
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nowa seria ciekawostek o USA – na początek stan Alabama
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu - O maj gat! Nie dalibyście jej 62 lat
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek znalezionych w jedzeniu
Przejdź do artykułu Kontrowersje w imię nauki! - oto lekarze, którzy nie bali się ryzyka
Przejdź do artykułu MŻJDD - przypadki niebywałego pecha
Przejdź do artykułu Co się stanie, kiedy połączymy ze sobą brytyjskie monety? Meksykanie też tak by chcieli
Przejdź do artykułu Czegoś takiego prawdopodobnie nigdy więcej już nie zobaczysz II - porzucona PZL TS-11 Iskra
Przejdź do artykułu Recenzja „365 dni: Ten dzień”, która nie obciąża mózgu
Przejdź do artykułu Zaskakujące ciekawostki na temat uniwersum Marvela

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą