Szukaj Pokaż menu

Paradoks Simpsona, czyli dlaczego nie warto ufać statystyce

167 508  
804   79  
Mark Twain powiedział kiedyś, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki. Dzisiaj na przykładzie pewnego paradoksu pokażemy wam, jak wredna i myląca potrafi być właśnie statystyka, i jak łatwo - świadomie bądź nie - można wprowadzać ludzi w błąd.

Roast me, czyli pojedź po mnie po całości LXVII - Yennefer z Vengerbergu

90 905  
278   18  
Dzisiaj poznacie wyjątkowo nudną laskę, 22-latkę, która nie ma chłopaka oraz pewną damę, której chcieliby wsunąć coś do drinka...

Największe obciachy ostatnich dni – Deweloper liczy metraż pod ścianami i nie chce oddać pieniędzy

109 008  
322   104  
W dzisiejszych obciachach znajdziecie m.in. jak prawidłowo liczyć metraż mieszkania, wtopę Macierewicza z raportem smoleńskim, jak bardzo osobiste wyznania mogą się wiązać z katastrofą smoleńską i jak budować park niedostępny.

#1. Deweloper liczy metraż pod ścianami i nie chce oddać pieniędzy

main_22sprawdza_si_idealnie.jpg

Sprawa rozchodzi się o trzy metry kwadratowe. Dla dewelopera powierzchnia pod ścianami, które są nośne, to metraż, który może doliczyć do końcowej ceny. Dla właściciela mieszkania, sądu i Polskiego Komitetu Normalizacyjnego już nie. Sąd zasądził zwrot 22 tys. złotych, ale właściciel osiedla „Nowe Prasie” nie zgadza się z tym i nie ma zamiaru tego zrobić. Osoba, która kupiła mieszanie, była nawet gotowa zmniejszyć tę kwotą o połowę, ale NIE. Zgodnie z ustawą deweloperską i normą PN-ISO 9836:1997 w metrażu powinno się uwzględniać tylko te ściany, które są przeznaczone do demontażu.
spidersweb.pl

#2. Raport ze Smoleńska pokazał za dużo detali

main_35ulubiona_piosenka_antoniego_autor_tygodnik_nie.jpg

12 kwietnia w internecie opublikowano raport podkomisji smoleńskiej. Podstawowa część to ponad 300 stron i nic nowego tam nie było. Jednak kontrowersje wzbudziły załączniki i pokazane w nich zdjęcia. Okazało się, że wśród kilkudziesięciu opublikowanych dokumentów można znaleźć zdjęcia ze Smoleńska. Widać było na nich ciała ofiar z katastrofy smoleńskiej, w tym Lecha Kaczyńskiego. Nie były one w żaden sposób wyblurowane. Raport był dostępny na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej przez ponad dobę. Pojawił się także komunikat, gdzie czytamy: „Informujemy, że Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem jest niezależna. MON nie ingerowało w prace komisji oraz treści zawarte w raporcie. Minister polecił SKW zbadanie sprawy publikacji zdjęć w raporcie”.
onet.pl

#3. Wicewojewoda pochwaliła się, że było „ten tego”, jak wydarzył się Smoleńsk

rodzinny_facepalm.jpg

Goście programu „Śniadanie samorządowe” w TVP 3 zostali zapytani o to, co robili, kiedy dowiedzieli się o katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Wojewoda lubuski Iwona Tomczyk-Iwko przyznała wprost: „Ten dzień bardzo utkwił w mojej pamięci, ponieważ, tu trochę prywaty, powołaliśmy do życia naszego synka. Gdy włączyłam radio i usłyszałam o katastrofie, nie wiedząc o tym, że zginął polski rząd, przyszła mi taka myśl do głowy, że gdzieś powstaje życie, a gdzieś się ono kończy. Dopiero chwilę później przyszło takie oszołomienie: rany, to polski rząd zginął. 96 ludzi z polskiej delegacji. Dwa tygodnie później dowiedziałam się, że jestem w ciąży, więc na pewno na zawsze zapamiętam ten dzień”.
Twitter

#4. CPK? Nie ma. Kurtka? Jest!

l_1954937dad8e361FQFKssQXoAM96Qn.jpg

Marcin Horała, pełnomocnik rządu do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie, stał się pośmiewiskiem internautów po tym, jak w Wiadomościach TVP pokazano go w charakterystycznej kurtce. Ma on napisane tam kim jest i czym się zajmuje. Jak ktoś zauważył, ostatni raz podpisywanie ciuchów było modne w przedszkolu.

19549403f76222bFQIIT8_XMAMWGkc.jpg
wkraju24.pl

#5. Zbudowali park, ale o dogodnych wejściach zapomnieli

1-3.jpg

W Olsztynie pomiędzy osiedlami Jaroty i Nagórki powstał nowy park. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki Olsztyńskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Mieszkańcom brakowało terenów zielonych, więc każdy cieszył się z inwestycji. Niestety okazało się, że do parku ciężko się dostać, ponieważ jedyne wejście powstało za serwisem samochodowym i wypożyczalnią pojazdów po drugiej stronie od osiedli. Miasto tłumaczy się, że wynika to z faktu, iż to najbliższa droga dojazdowa, a tego wymagało współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W teorii planowane są kolejne wejścia. W teorii…
tko.pl
322
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Roast me, czyli pojedź po mnie po całości LXVII - Yennefer z Vengerbergu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Panny młode z piekła rodem
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu Rzucił wszystko i kupił sobie za 13 tysięcy dolarów wyspę na Seszelach
Przejdź do artykułu Wyrzucił śmieci do lasu i dostał nauczkę, po której nigdy więcej tego nie zrobi
Przejdź do artykułu O przesądach słów kilka
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – Koszmarna pomyłka mężczyzny, który chciał wysłać swoje CV
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek ze świata fast foodów, o których klienci nie powinni wiedzieć
Przejdź do artykułu Życie to Żart #2 - oni na to zasłużyli totalnie! Czy na pewno?
Przejdź do artykułu Najlepsze memy o krążowniku MOSKWA, który podjarał się i ostatecznie został okrętem podwodnym

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą