Szukaj Pokaż menu

Zaskakujące błędy popełniane przez turystów na całym świecie, wytykane przez lokalsów II

78 969  
413   94  
Mieszkańcy danych miejsc zwracają uwagę, jakich błędów lepiej nie popełniać odwiedzając w celach turystycznych ich okolice.

10 najdziwniejszych chorób genetycznych

246 908  
437   41  
Choroby genetyczne odznaczają się tym, że nie zależą od trybu życia, nie można im zapobiegać i w dodatku mogą przekazywać się z pokolenia na pokolenie. Są też niezwykle efektowne – potrafią w przerażającym stopniu zmienić nasz wygląd oraz zachowanie. Jednym słowem – masakra.

#1. Śmiertelna bezsenność rodzinna

Zatrzymane w kadrze CDXLII - Paisley kontra Jan Paweł II

66 437  
456   43  
Dzisiaj przedstawimy wam zdobycz 101 Powietrznodesantowej, reklamy komputerów popularnej marki oraz dwóch oficerów, którzy wymyślili sobie makabryczny konkurs...

#1. Nysa Camping – projekt z 1978 roku

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Ślub Marii Augusty Kutchery i Georga von Trappów, 1927 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Georg Ludwig Ritter von Trapp był synem Hedwigi Wepler i Augusta Trappa, oficera marynarki wojennej. W roku 1894 Georg von Trapp poszedł śladami ojca i rozpoczął karierę wojskową, wstępując do Akademii Marynarki Wojennej Cesarstwa w Rijece.
W 1908 roku przeniósł się do nowo powstałej jednostki U-boot-Waffe. W roku 1910 przejął dowództwo na nowo skonstruowanym okręcie U-6, którym dowodził aż do roku 1913 roku. W okresie I wojny światowej dowodził okrętami U-5 i U-14, stając się asem wojny podwodnej.
Ożenił się z Agathe Whitehead, która w 11 lat po ślubie, 3 września 1922 roku zmarła na szkarlatynę.
Maria Augusta Kutchera, młoda nowicjuszka z Salzburga, w 1926 roku trafiła do domu wdowca, kapitana okrętów podwodnych Georga von Trappa, jako nauczycielka trzeciego z jego siedmiorga dzieci. Ślub Marii i George'a odbył się już 26 listopada 1927 roku. Para doczekała się jeszcze trójki dzieci.
W 1935 roku Georg zdeponował wszystkie swoje oszczędności w austriackim banku, który wkrótce zbankrutował. Mężczyzna popadł w depresję i o byt rodziny musiała zadbać jego żona Maria. Kobieta przejęła inicjatywę i zaangażowała się w organizowanie występów muzycznych swojej nowej rodziny, w ten sposób zarabiając pieniądze.
W 1936 roku śpiewająca rodzina Trappów zdobyła pierwszą nagrodę na festiwalu w Salzburgu. Tuż po aneksji Austrii przez Niemcy w marcu 1938 roku, rodzina Trappów została "zaproszona" do zaśpiewania w radiu dla Hitlera, a kapitan von Trapp dostał wezwanie do stawienia się do służby w niemieckiej marynarce. Żeby uniknąć konsekwencji związanych z odmową wypełnienia tak „prestiżowych" poleceń, rodzina Trappów zdecydowała się wyjechać z Austrii. Pociągiem przekroczyli granicę z Włochami, żeby w końcu dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal zarabiali koncertując.
Początkowo przebywali w USA dzięki wizom turystycznym. Po krótkim pobycie w Merion, w stanie Pensylwania, gdzie narodził się ostatni syn, Johannes, rodzina von Trappów osiedliła się w Stowe, w stanie Vermont w roku 1941. Zakupili farmę w roku 1942 i przekształcili ją w Trapp Family Lodge.
Historia śpiewającej rodziny von Trappów stała się kanwą musicalu "Dźwięki muzyki" (The Sound of Music)

#3. Kondukt żałobny dwóch książąt tajskich, których ciała przewożone są królewskimi rydwanami na ceremonię kremacji, lata 80. XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Prowincjonalni Rosjanie z klasy średniej Marija i Ilja Uljanowowie z dziećmi, 1879 rok. Mały Włodzimierz Lenin siedzi w prawym dolnym rogu.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Ian Paisley podczas przemówienia papieża Jana Pawła II, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Ian Richard Kyle Paisley, baron Bannside był zadeklarowanym unionistą, przeciwnikiem zjednoczenia Irlandii Północnej z Irlandią i jednym z liderów ulsterskich protestantów.
W 1979 roku po raz pierwszy został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. Reelekcję uzyskiwał w 1984, 1989, 1994 i 1999 roku. Łącznie w PE spędził 25 lat (do 2004) jako deputowany I, II, III, IV i V kadencji. Każdorazowo pozostawał posłem niezrzeszonym, pracował m.in. w Komisji Rozwoju i Współpracy. Stał się znany z zakłócania obrad PE. W 1986 roku został usunięty z sali posiedzeń za przeszkadzanie w przemówieniu Margaret Thatcher. Dwa lata później, w tym samym miejscu, podczas przemowy papieża Jana Pawła II trzymał plakat z napisem "Papież Jan Paweł II – Antychryst" i wykrzykiwał pod jego adresem obraźliwe okrzyki, na skutek czego ponownie wyprowadzono go z sali posiedzeń.

#6. Żołnierze 101 Dywizji Powietrznodesantowej pozują ze zdobytą nazistowską flagą dwa dni po wylądowaniu w Normandii, 8 czerwca 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Spora część aktorów z serialu M*A*S*H w reklamie komputerów IBM, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Ivan Unger i Gladys Roy podczas partyjki tenisa na dwupłatowcu, 1925 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. „Wolność”: wietnamscy mnisi uwolnieni przez komunistyczny rząd po czternastu latach w więzieniu, 1998 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Najczcigodniejszy Thich Tue Sy oraz czcigodny Thich Tri Sieu w 1984 roku zostali zatrzymani przez rząd wietnamski. Obaj zostali osądzeni w 1988 roku i skazani na karę śmierci za „reprezentowanie, wspieranie, ochronę wrogiego reżimu”, ponieważ nadal przewodzili Zjednoczonemu Kościołowi Buddyjskiemu w Wietnamie, podczas gdy większość przywódców kościoła przyłączyła się do wspieranej przez państwo Buddyjskiej Sanghi.
Dzięki interwencji rządów europejskich i amerykańskich, kara została skrócona do 20 lat więzienia. Obu mnichów zwolniono 31 sierpnia 1998 roku, po 14 latach niewoli.

#10. Kuchnia wydająca bezpłatnie zupy, sponsorowana przez gangstera Al Capone, w której rozdawano posiłki bezrobotnym Amerykanom podczas Wielkiego Kryzysu, 1931 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Guns N' Roses, podczas pierwszego przystanku w "The Troubadour" w Kalifornii, podczas pierwszej serii koncertów zwanych "The Early Days of Guns N'Roses", 26 marca 1985 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Dyby (ang. cangue) - to niewygodne i upokarzające urządzenie było nakładane tylko na osoby skazane za drobne przestępstwa, Chiny, lata 90. XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Frank Herbert podpisujący kopie "Diuny", najlepiej sprzedającej się powieści science fiction wszech czasów, 1971 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Targi Światowe w Paryżu, 1889 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Japońscy oficerowie Toshiaki Mukai (w środku) i Tsuyoshi Noda (z prawej) podczas procesu o zbrodnie wojenne w Chinach, 1947 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Dwie siostrzane japońskie gazety "Osaka Mainichi Shimbun" i "Tokyo Nichi Nichi Shimbun" w 1937 roku rozpisywały się nad makabrycznym konkursem, który zorganizowali sobie dwaj oficerowie podczas japońskiej inwazji w Chinach. Otóż Toshiaki Mukai i Tsuyoshi Noda założyli się, który pierwszy zabije 100 wrogów przy pomocy szabli. "Konkurs" ten miał miejsce podczas drogi do Nanking, gdzie Japończycy dokonali strasznej masakry ludności cywilnej, i został opisany w czterech artykułach od 30 listopada 1937 do 13 grudnia 1937 roku.
Po wojnie pisemny zapis konkursu trafił do dokumentów Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu. Wkrótce potem obaj żołnierze zostali aresztowani przez Armię Amerykańską i wydani Chińczykom. Zostali osądzeni przez Trybunał Zbrodni Wojennych w Nankinie. Zostali skazani za okrucieństwa popełnione podczas bitwy pod Nanking i późniejszej masakry i skazani na śmierć. 28 stycznia 1948 roku obaj żołnierze zostali straceni w izbie egzekucyjnej Yuhuatai.


#16. Tim Burton, Vincent Price i Johnny Depp na planie filmu "Edward Nożycoręki", 1990 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Pułkownik Harland Sanders i Alice Cooper w hotelu w Amsterdamie, 1974 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Francuska kandydatka na prezydenta Marine Le Pen (w środku), 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Marine Le Pen urodziła się w 1968 roku. Jest córką Jeana-Marie Le Pena, założyciela i wieloletniego przywódcy Frontu Narodowego. Marine z wykształcenia jest prawniczką, ale dość szybko zainteresowała się czynnie polityką i w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku weszła w skład władz FN.
W 2007 roku kierowała kampanią prezydencką swojego ojca, a po jego odejściu z polityki objęła przywództwo Frontu.
W wyborach prezydenckich z 2012 roku zajęła trzecie miejsce, zdobywając 17,9% głosów. Pięć lat później, w 2017 roku, zdobyła już 21,3% poparcia i awansowała do drugiej tury, w której to przegrała z Emmanuelem Macronem.
10 kwietnia 2022 roku w pierwszej turze kolejnych wyborów prezydenckich we Francji zdobyła 23,15% wszystkich głosów i w drugiej turze znów przyjdzie jej zmierzyć się z obecnym prezydentem, Macronem.

#19. Woźny zamiata parkiet nowojorskiej giełdy po krachu na Wall Street w 1929 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Funkcjonariusze pododdziału antyterrorystycznego milicji obywatelskiej w czasie eskorty konwoju podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, Kraków, 1983 rok.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku
456
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 najdziwniejszych chorób genetycznych
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o mewach. Raczej nie pokochacie tego ptaszyska...
Przejdź do artykułu Mądrości i sentencje w kiblu zapisane
Przejdź do artykułu Osiem najlepiej strzeżonych sekretów handlowych
Przejdź do artykułu Jak powstają zachwycające zdjęcia reklamowe i studyjne
Przejdź do artykułu Co razi widzów podczas oglądania filmów i seriali
Przejdź do artykułu Szalone "madki" z internetu atakują!
Przejdź do artykułu Dziwne i czasem chore rzeczy wypowiedziane przez dzieci
Przejdź do artykułu Bardzo brzydkie tajemnice "nieskazitelnych" idoli, uwielbianych przez miliony
Przejdź do artykułu Jak uprzyjemnić zakupy - kolekcja genialnych pomysłów ze sklepów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą