Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Rosjanie masowo pobierają Wikipedię na swoje komputery - Co nowego w technologii?

36 230  
166   89  
W dzisiejszym odcinku pobierzemy Wikipedię, weźmiemy iPhone'a w leasing, a na koniec zamówimy przejazd z kobietą za kierownicą.

#1. U niektórych Polaków już teraz telewizory „nie działają”


Jeśli pochodzicie z województw dolnośląskiego, lubuskiego lub z zachodniej części woj. wielkopolskiego i zadzwoniła do was w ostatnich dniach mama, babcia, tata czy dziadek ze skargą, że telewizor nagle im przestał działać, to wiedzcie, że z telewizorem wszystko jest w porządku, a zmieniło się coś innego.

Zmienił się standard odbioru cyfrowej telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2. Pierwsza fala zmian dotknęła wyżej wymienione województwa 28 marca tego roku. W ciągu najbliższych miesięcy zmiany zostaną wprowadzone stopniowo w pozostałych regionach kraju:

  • 25 kwietnia 2022 roku - woj. zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, północno zachodnia część woj. mazowieckiego, wielkopolskie;
  • 23 maja 2022 roku - woj. małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, podkarpackie, południowa część woj. wielkopolskiego, południowa część Mazowsza;
  • 27 czerwca 2022 roku - woj. podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie.

Według najnowszych szacunków stosownych odbiorników nie posiada aż 2,27 mln gospodarstw domowych w Polsce. Całkiem możliwe, że wasi bliscy do nich należą. Co więc można zrobić? Najprościej to kupić dekoder, który będzie obsługiwał nowy standard. Jest jeszcze opcja wymiany telewizora na taki, który oferuje nam odbiór sygnału DVB-T2. To jednak są już nieco większe pieniądze.


Jest jednak pewien sposób, jak sobie ten wydatek nieco umniejszyć. Rząd dopłaca odpowiednio po 100 zł do dekoderów i 250 zł do telewizorów obsługujących nowy standard.

Świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego przysługuje jednej pełnoletniej osobie, zameldowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni, jeżeli trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego (...) bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby.
Wniosek złożyć można za pośrednictwem rządowej strony gov.pl lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Następnie trzeba poczekać na pozytywne rozpatrzenie, a kiedy ono już nastąpi, to otrzymamy specjalny kod, który będziemy mogli zrealizować w jednym z wybranych sklepów stacjonarnych i internetowych.

Jeśli jednak nie opłacacie abonamentu RTV, a będziecie chcieli otrzymać takie dofinansowanie, to na waszym miejscu zastanowiłbym się dwa razy.

#2. Spotify kończy działalność w Rosji


I w tym przypadku nie chodzi o szlachetne wycofanie się z Rosji, aby nie wspierać agresji na Ukrainę. Spotify od samego początku zaznaczało, że zamierza pozostać na rynku rosyjskim, aby dostarczać obywatelom niezależnych informacji i stanowić jakże cenne ich źródło. Ostatnio jednak wiele się pozmieniało i Spotify zmuszone jest zakończyć swoją działalność na terenie kraju.

Rosyjskie prawo przewiduje do 15 lat pozbawienia wolności za rozpowszechnianie tzw. fake newsów. W Rosji jednak pojęcie to jest nieco odmienne od definicji, którą znamy z zachodnich mediów. W Rosji fake newsami nazywa się wszystkie informacje niezgodne z oficjalnymi informacjami rządowymi.

Spotify nadal uważa, że niezwykle ważnym jest, aby nasza usługa działała w Rosji, aby dostarczać wiarygodne, niezależne wiadomości i informacje z regionu – przekazuje Spotify w oświadczeniu. Niestety, niedawno uchwalone przepisy, które dodatkowo ograniczają dostęp do informacji, eliminują swobodę wypowiedzi i kryminalizują niektóre rodzaje wiadomości, zagrażają bezpieczeństwu pracowników Spotify i możliwości narażenia nawet naszych słuchaczy.

Na decyzję wpłynął zapewne również fakt, że ze względu na blokadę transakcji Visa i Mastercard na terenie Rosji, obywatele kraju nie mają jak zapłacić za subskrypcję premium na Spotify.

A skoro jesteśmy już przy Spotify, to mam dla was jedną dobrą wiadomość. Wraca tryb samochodowy. Jest on obecnie testowany już przez niektórych użytkowników premium. Jest to uproszczony widok, który aplikacja włączy automatycznie, kiedy wykryje, że połączyliśmy się z naszym pojazdem przez bluetooth. Charakteryzuje się większymi i bardziej czytelnymi przyciskami. Dodatkowo, w przeciwieństwie do starego trybu samochodowego, tym razem nikt nie ukrywa przed nami widoku menu głównego ani karty wyszukiwania.


#3. Rosjanie masowo pobierają Wikipedię na swoje komputery


W Rosji dzieje się coraz więcej nieciekawych rzeczy. Pomijając już wszystko to, o czym mówi się na co dzień, dodajmy do tego jeszcze stopniowe cenzurowanie zachodnich mediów dostępnych na terenie Rosji. Meta (a więc zarówno Facebook, jak i Instagram) zostały uznane za organizacje ekstremistyczne i całkowicie zablokowane.

Rosjanie obawiają się, że podobny los może spotkać również inne serwisy. Wielu uważa, że padnie również na Wikipedię. To właśnie dlatego obywatele Rosji masowo pobierają kopie zapasowe rosyjskojęzycznej Wikipedii na swoje komputery.

Taki plik waży zaledwie 29 gigabajtów, a zapewnia dostęp do rzetelnego źródła informacji na różnorakie tematy. Redaktorzy serwisu Slate zapytali pewnego 32-letniego Rosjanina, po co mu ta Wikipedia na komputerze. Ten odpowiedział, że większa część mediów jest obecnie kontrolowana lub skutecznie cenzurowana przez Kreml i niebawem nie będzie dostępu do żadnego niezależnego źródła informacji. Taka kopia Wikipedii może być więc na wagę złota.

Według informacji Rosjanie pobierają Wikipedię na swoje komputery 4000% częściej niż w styczniu tego roku. Tylko w pierwszej połowie marca zanotowano już 105 889 takich pobrań. Warto również dodać, że ruch na serwerach Kiwix – miejsca, skąd możliwe jest pobranie Wikipedii – z samej tylko Rosji to aż 42% ogólnego ruchu na Kiwixie. Dodam dla porównania, że w 2021 roku było to 2%.

#4. Free Now uruchamia w Polsce przejazdy tylko dla kobiet


Jeśli nie kojarzycie, czym w ogóle jest Free Now (kiedyś myTaxi), to krótko powiem tylko, że jest to jedna z aplikacji z usługą przewozu osób (coś jak Uber czy Bolt). Skoro to już mamy wyjaśnione, to przejdźmy do ciekawej nowości od Free Now, którą stanowią przejazdy tylko dla kobiet.

Co w nich takiego wyjątkowego? Otóż kobiety otrzymają teraz możliwość zamówienia przejazdu, gdzie kierowcą będzie inna kobieta. Celem tych zmian ma być również promowanie widoczności kobiet w zawodach postrzeganych jako stereotypowo męskie.


Nowa opcja wciąż jest w fazie testów, dlatego oczekiwanie na kierowcę kierowczynię może być wydłużone. Jeśli więc jesteś urodziwą dziewoją i zawsze obawiałaś się jeździć ze spoconymi złotówami, to rozwiązanie powinno ci się spodobać.

#5. Apple myśli o leasingu na iPhone’y


Powoli zaczynamy żyć w świecie abonamentów. Większości rzeczy czy usług nie opłaca się już kupować na własność. Wielu producentów oprogramowania całkowicie zrezygnowało już ze standardowego modelu sprzedaży, przechodząc całkowicie na opłaty abonamentowe. Do tego taki Spotiify, Netflix, czy nawet usługa Game Pass od Microsoftu… Po co nam muzyka, filmy czy gry na stałe, skoro lepiej je wypożyczać lub po prostu wykupić sobie czasowy dostęp do nich? Apple pomyślało, że przecież tak samo można zrobić z telefonami…

Tylko że coś takiego już istnieje i nazywa się telefon w abonamencie. Tak, tylko tutaj całą usługę świadczy operator telefonii komórkowej, a w tym przypadku wszystko byłoby po stronie Apple. Użytkownik wybiera sobie urządzenie, pewnie podpisuje umowę na dany okres czasu, a na koniec co miesiąc płaci abonament za korzystanie ze sprzętu. Coś jak leasing, ale jednak nie do końca…

W zasadzie na razie cała koncepcja jest w powijakach, więc tak naprawdę nie wiadomo, na czym dokładnie miałoby to wszystko polegać. Znając jednak Apple, to na pewno nie będzie tanio i (przynajmniej na początku) większość osób będzie wybierało jakieś raty 0% lub coś podobnego. Ale jak to będzie wyglądało za kilka lub kilkanaście lat? Kto wie…

W poprzednim odcinku: InPost podnosi ceny Paczkomatów. Oto ile teraz będą kosztowały ich usługi

4

Oglądany: 36230x | Komentarzy: 89 | Okejek: 166 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.03

28.03

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało