Szukaj Pokaż menu

Śmiech przez łzy, czyli świat śmieje się z Putina II

116 059  
612   151  
Sytuacja w Ukrainie jest rozwojowa, ale jedna rzecz jest i będzie niezmienna: nasz stosunek do Putina. Zapraszamy więc na kolejną porcję obrazków, które dobrze odzwierciedlają nasze aktualne odczucia.

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XXVII - Zabił swoją żonę i został... uniewinniony

40 275  
182   38  
Wśród dzisiejszych ciekawostek znalazły się, między innymi, najdłuższy atak czkawki, przeklęty obraz i zacna angielska tradycja. Zapraszamy!

Rosyjski ekspert ds. finansów zabrał głos w sprawie sankcji nałożonych na Rosję

89 802  
807   138  
Jak potężne sankcje wprowadzone przez świat Zachodu na Rosję wpłyną na ten kraj? Ciekawą opinią podzielił się rosyjski profesor, który przewiduje zbliżającą się głęboką zapaść.

Wypowiedź rosyjskiego profesora przetłumaczyła użytkowniczka Wykopu o nicku Seentas.

Długi post, aczkolwiek postanowiłam przetłumaczyć wartościowy wpis autorstwa Maxima Mironova, urodzonego w Rosji profesora finansów, który zabrał głos w sprawie sankcji nałożonych na jego kraj:

„Wielu rodaków prosi mnie o skomentowanie sankcji.

Krótko mówiąc moja konkluzja, jako profesora nauk ekonomicznych na University of Chicago – mamy przejebane. I to podwójnie przejebane ze względu na fakt, iż mieszkańcy Rosji, nawet ci wykształceni, w większości nie rozumieją, co ich czeka.

Wyjaśniam dalej:

Już wkrótce Rosjanom zabraknie podstawowych produktów. Nie mówię tutaj o wszelkiego rodzaju iPhone'ach, których import już i tak został zakazany, ale o spożywce, ubraniach, samochodach, sprzęcie AGD itp. Rosja jest bardzo mocno zintegrowana ze światowym handlem. Już teraz najwięksi operatorzy odmawiają tranzytu towarów. Nawet jeśli wydarzy się cud i Rosja znajdzie kogokolwiek skorego do podjęcia współpracy, jak niby za to zapłacimy? Zyski z eksportu znacznie się zmniejszą przez zaistniałą sytuację, ludzie będą lokować inwestycje w inne miejsca. Gołym okiem widać, że nawet niesankcjonowane firmy naftowe nie mogą znaleźć nabywców na swoją ropę. Natomiast Gazprom, główny eksporter gazu objęty sankcjami, nie potrafi sprecyzować w jaki sposób będzie się rozliczał z kursu walut.

Rosyjski Bank Centralny zgromadził ogromny kapitał w wysokości 650 miliardów dolarów. Owszem, tylko ponad połowa tych rezerw została już zamrożona, a sprawa ze złotem też nie jest na tyle klarowna – niewiele banków na świecie będzie chciało nadstawić karku i ryzykować nałożeniem kar.

Wiele osób pociesza się faktem postawienia kilkunastu fabryk na terenie kraju w ostatnich latach, lecz wszystkie te fabryki – samochodowe, lotnicze, AGD itp. będą korzystać z importowanych komponentów. Mówiąc prościej, w najbliższych miesiącach staniemy w obliczu likwidacji całych branż łącznie ze wszystkimi wynikającymi z tego implikacjami – niedoborem towarów, gwałtownym bezrobociem, spadkiem ściągalności podatków, a w konsekwencji z problemami z wypłatą wynagrodzeń pracownikom państwowym.

Samoloty zostaną uziemione. Niemalże wszystkie sztuki są importowane, a na zachodzie obowiązuje zakaz importu części zamiennych. Internet, jaki znaliśmy dotychczas, także zostanie odcięty. Zablokowali już wiele witryn informacyjnych, a któregoś dnia mogą nawet wziąć w ruch Wikipedię. Twitter i Facebook zwalniają. Powoli dociskają klamkę na serwisie YouTube.

[...]

Każda osoba posiadająca możliwość wydostania się z tego kraju zapewne to uczyni. Rząd to widzi i w dniu dzisiejszym wprowadził szereg półśrodków mających na celu zatrzymanie branży informatycznej, lecz z miernym skutkiem. Dlatego jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce zostaną wprowadzone wizy wyjazdowe dla niektórych kategorii obywateli bądź całkowity zakaz wyjazdu z kraju.

Jedynym plusem tej historii jest to, że osoby tęskniące za ZSRR będą mogły poczuć wszystkie jego rozkosze na własnej skórze. I nie będzie to stosunkowo roślinożerny ZSRR jak za czasów Chruszczowa-Breżniewa-Gorbaczowa, ale ZSRR u steru szalonego dyktatora”.

Powiem szczerze, Rosjanie naprawdę nie zdają sobie sprawy nad jak szeroką gardzielą została ustawiona ich gospodarka – ona praktycznie w tym momencie nie istnieje. To, że giełda nadal się nie otworzyła na banki centralne jest nijako marnym przedłużaniem stanu agonalnego. Kurs rubla poszybuje w dół, a Rosja już wydała dekret, na mocy którego skup obcych walut będzie się odbywał po cenach przed nałożeniem takowych sankcji. Straci tylko szary obywatel.

Ostatni akapit jednak zwieńcza urok tego tekstu – mentalnie większość Rosjan została kompletnie wynaturzona poprzez ciągłą polemikę z filozofią dawnego ZSRR oraz romantyzowania z biedą lat 90.; to pokolenie przedstawia się jako heroiczny nabytek narodu, bo przezwyciężyli jarzmo zgniłego zachodu. To tak teraz wkraczają te lata raz jeszcze, na pełnej pompie, i jeżeli to nie zmusi zwykłych Rosjan do wzięcia spraw w swoje ręce, to wierzcie mi, nic nie zdoła.
807
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XXVII - Zabił swoją żonę i został... uniewinniony
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 20 rzeczy, które mnie zaskoczyły po przylocie do Nowej Zelandii
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu 10 bezużytecznych gadżetów sprzed lat
Przejdź do artykułu Wyrzucił śmieci do lasu i dostał nauczkę, po której nigdy więcej tego nie zrobi
Przejdź do artykułu Łączenie drewna bez użycia gwoździ - hobby na długie zimowe wieczory
Przejdź do artykułu Śmiech przez łzy, czyli świat śmieje się z Putina II
Przejdź do artykułu MŻJDD - był u dziewczyny, ale tego scenariusza nie przewidział
Przejdź do artykułu Kreatywne sposoby, jakimi garstka Rosjan wciąż protestuje przeciwko wojnie
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty ostatnich dni – Miliarder z Rosji o Putinie: „To jego koniec”

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą