Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Putin wygłosił ostatnio orędzie do narodu, a internauci dostrzegli coś bardzo ciekawego na jego komputerze - Co nowego w technologii?

90 971  
267   151  
W dzisiejszym odcinku poznamy prawdziwe słowa, których używa młodzież, obejrzymy sobie komputer Putina oraz zobaczymy nową stronę Google.

#1. USB-C jednak nie tylko dla smartfonów


Pamiętacie jeszcze ambitne plany europejskich urzędników dotyczące ujednolicenia standardu wejść ładowania w smartfonach? Plany dotyczą oczywiście gniazd USB-C i to właśnie one – zdaniem europarlamentarzystów – powinny pojawić się nawet w iPhone’ach.

UE chce jednak pójść o krok dalej i już teraz pojawiły się plany ujednolicenia gniazd ładowania we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Ma to dotyczyć więc zarówno smartfonów, jak i tabletów, laptopów, klawiatur, myszek komputerowych, monitorów, czytników e-booków, nawigacji, słuchawek, a nawet liczników rowerowych czy lampek.

Standaryzacja ma oszczędzić jedynie sprzęty, które z pewnych przyczyn nie mogą zmienić swoich gniazd ładowania. Jak na przykład golarki ze względu na swoją wodoodporność. To jednak nie koniec. UE chce umożliwić konsumentowi wybór. W sprzedaży mają więc pojawić się dwie wersje urządzeń. Te z dodaną ładowarką i przewodami, jak i te (nieco tańsze) bez tych dodatków.

Czy pomysł się przyjmie i wejdzie w życie? O tym przekonamy się za jakiś czas.

#2. Google chce zmienić swoją stronę główną


Wyszukiwarka Google od wielu lat przyzwyczaiła nas do swojego minimalistycznego wyglądu. Mamy logo, pole tekstowe, dwa przyciski i krótką notkę poniżej. To wszystko. W rogu pojawiają się jeszcze odnośniki do Gmaila i grafiki i opcje dotyczące konta Google.

Okazuje się jednak, że gigant zamierza wkrótce to zmienić. Google ponoć testuje obecnie wprowadzanie nowych elementów na głównej stronie swojej wyszukiwarki. Chodzi o dodanie widżetów – czyli kart, które będą wyświetlały się na dole ekranu. Mają one być podzielone na sześć kategorii: prognoza pogody, lokalne wydarzenia, giełda itp. Ich rodzaj ma być dobierany automatycznie na podstawie aktywności danego użytkownika w sieci.

Kart ma być łącznie sześć i ani jednej więcej. Osoby testujące funkcję donoszą, że nie da się ich przewijać dalej. Przy powiększeniu okna część kart dodatkowo znika. Wiadomo również, że istnieje możliwość wyłączenia dodatków i powrotu do starego widoku wyszukiwarki.

Obecnie trwają wciąż testy i tak naprawdę nie wiadomo, czy Google zdecyduje się wprowadzić widżety do ogólnego użytku.

#3. Putin wygłosił ostatnio orędzie do narodu, a internauci dostrzegli coś bardzo ciekawego na jego komputerze


Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił ostatnio żarliwe orędzie do narodu w związku z ostatnimi wydarzeniami na pograniczu z Ukrainą. Uznaje on w nim istnienie dwóch republik ludowych powołanych w Donbasie i ogólnie wyraża się w dość mało pochlebny sposób w stosunku do mieszkańców Ukrainy.

Uwagę internautów przykuło jednak coś innego. Chodzi o komputer stojący na biurku Putina i to, co widoczne jest na jego monitorze. Chodzi o pasek charakterystyczny dla systemu operacyjnego Windows XP. Internauci oczywiście natychmiast zaczęli kpić z Putina, Rosji i stanu majątkowego państwa. Pojawiły się docinki, że Rosja jest tak biedna, że nie stać ich nawet na aktualizację systemu.

Za używaniem Windowsa XP może stać jednak nieco inny powód. To ostatni system operacyjny od Microsoftu z certyfikatem bezpieczeństwa Federacji Służby Bezpieczeństwa Rosji. Można więc na nim bez przeszkód otwierać dokumenty o najwyższym stopniu tajności.

Istnieje też możliwość, że Putin po prostu lubi Windows XP i tyle. Każdy ma prawo mieć swoje własne preferencje… nawet prezydent Rosji.

#4. TikTok aktualizuje swój regulamin na rzecz osób LGBT


TikTok zapowiedział niedawno koniec z mową nienawiści na swojej własnej platformie. W tym celu użytkownicy dostali nowy regulamin, zgodnie z którym zakazuje się używania tzw. deadnamingu (czyli stosowania dawnego imienia osoby po korekcie płci). Zabrania się również misgenderingu, czyli używania niewłaściwej formy osobowej. Nowe zasady dotyczą również zakazu mizoginii.

Choć te ideologie są od dawna zakazane na TikToku, słyszeliśmy od użytkowników, twórców i organizacji społecznych, że ważna jest przejrzystość zasad.
Zapowiedziane zmiany mają zostać wprowadzone już w ciągu najbliższych tygodni.

#5. Sprawdzono, jakich słów młodzież rzeczywiście używa w internecie


Pamiętacie jeszcze Młodzieżowe Słowo Roku 2021? Chodzi oczywiście o ten nieszczęsny śpiulkolot (miejsce, w którym się śpi). Po jego wyłonieniu okazało się, że mało kto (w tym sama młodzież) słyszała to słowo wcześniej. Mówiło się również, że samo słowo jest dość boomerskie i w ogóle straszny krindż, bo nikt tak nie mówi, tylko jacyś dziadersi dla beki zagłosowali tak w plebiscycie PWN.

Jakich więc słów używa współczesna młodzież? Postanowiono to sprawdzić, tworząc bardzo obszerny ranking.

Zgromadzony materiał liczył 3 117 954 jednostki. Zaczerpnięto je z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo roku organizowanym od 2016 r. przez PWN. Zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddanych zostało 15 jednostek o największej frekwencji.
Na cel obrano sobie takie portale jak Twitter (32,19%), Facebook (31,03%) i inne (19,4%). Wszystkie dane pochodzą z okresu od 1 stycznia 2021 do 7 grudnia 2021. A oto 15 najpopularniejszych słów wśród młodzieży (na prośbę dodaje definicje poszczególnych słów):

  1. crush / krasz - 10,78% - osoba, którą darzymy sympatią (najczęściej po cichu);
  2. random / randomowy - 10,23% - losowy/przypadkowy;
  3. przegryw - 8,56% - osoba, która "przegrywa życie" i nie odnosi w nim sukcesów;
  4. sztos / sztosik - 6,92% - coś bardzo fajnego/niesamowitego;
  5. krindż / cringe - 5,71% - coś niezręcznego, żenującego, wstydliwego;
  6. libki - 5,23% - lekceważąco o osobie o liberalnych poglądach;
  7. rel - 4,14% - od ang. "relatable", czuję to samo, zgadzam się z tobą;
  8. masno / masny - 4,12% - świetny, fajny, za**bisty;
  9. rozkminić / rozkminiać - 3,83% - myśleć o czymś, myśleć nad czymś;
  10. boomer - 3,75% - lekceważąco o osobie z pokolenia baby boom, lub po prostu o kimś starszym, lub zachowującym się jak osoba starsza;
  11. dziaders - 3,43% - osoba starsza, lub zachowująca się w ten sposób;
  12. zaorane / zaorany - 3,42% - zniszczony merytorycznie w dyskusji;
  13. typarz / typiarka - 3,10% - chłopak/facet, dziewczyna/kobieta;
  14. dymy - 2,78% - niecodzienne wydarzenie, awantura, zamieszanie;
  15. chad - 2,67% - przeciwieństwo przegrywa, dobrze zbudowany i najczęściej wysoki mężczyzna, aktywny sexualnie samiec alfa.

A gdzie w tym wszystkim jest śpiulkolot? Jest na 73. miejscu z wynikiem 0,16%. Całkiem możliwe, że gdyby nie plebiscyt PWN, to słowo znalazłoby się jeszcze niżej albo w ogóle nie byłoby go w rankingu.


W poprzednim odcinku: Tinder wprowadza „randki w ciemno”

8

Oglądany: 90971x | Komentarzy: 151 | Okejek: 267 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.04

19.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało