Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

W rękach tego Brytyjczyka domy pękają, lewitują i osuwają się u stóp przechodniów

19 565  
117   10  
Stary budynek w londyńskim Covent Garden, bezwzględnie zniszczony w środku, tajemniczo unosi się w powietrzu bez zauważalnego wsparcia. W nadmorskim miasteczku Margate zupełnie nowa ceglana ściana opuszczonego domu zdaje się wpadać do frontowego ogrodu. Czerwony Vauxhall Corsa wisi do góry nogami na utwardzonej drodze, która wzniosła się nad ziemię i zwinęła w kulkę. Wszystko to jest dziełem Alexa Chinnecka, Brytyjczyka znanego z iluzji architektonicznych na dużą skalę.

„Mówić prawdę przez fałszywe zęby”

Jedną z pierwszych dużych instalacji – „Mówić prawdę przez fałszywe zęby” – Chinneck zrealizował w 2012 roku: był to opuszczony budynek fabryczny z wybitymi szybami. Wydawałoby się, że to nic specjalnego – dopóki nie zorientujesz się, że każde z ponad 300 okien jest rozbite w ten sam sposób.


Chinneck mówi, że uwielbia zniekształcać codzienność, ale w przeciwieństwie do innych artystów skromnie przyznaje, że w jego twórczości nie ma głębokiej idei.

Te projekty nie są napędzane koncepcją, nie starają się przekazać żadnego przesłania. Moim celem jest zaimponować ludziom i po prostu trochę ich rozbawić.


W następnym roku artysta stworzył iluzję domu w Margate, którego fasada zdaje się osuwać na asfalt i leży przed domem. W tym samym roku Alex kupił nieruchomość komercyjną w centrum Londynu i całkowicie ją przebudował.

„Weź moją błyskawicę, ale nie dotykaj mojego grzmotu”


Być może najlepszą iluzją Chinnecka jest lewitujący dom w Covent Garden, zainstalowany w 2014 roku. Wraz z zespołem 100 profesjonalistów – architektów, inżynierów budownictwa, producentów konstrukcji metalowych, wykwalifikowanych stolarzy i innych – architekt stworzył kopię starego kamiennego budynku i „uniósł jego szczyt w powietrze”.


Dokonano tego poprzez ukrycie 12-metrowej armatury przeciwwagi w konstrukcji, którą maskuje zielona budka. Montaż budynku trwał osiem miesięcy, projektowi tradycyjnie nadano niezwykłą nazwę: „Weź moją błyskawicę, ale nie dotykaj mojego grzmotu”.

Take my lightning but don’t steal my thunder


Wszystkie instalacje Chinnecka są tymczasowe i nie można ich już oglądać na żywo - można tylko podziwiać zdjęcia.

„Od kolan na nosie do brzucha na palcach”, instalacja w Margate


Ten dom stał pusty od ponad 11 lat, a Chinneck zamienił go w główną atrakcję brytyjskiego miasta. Rozwalił częściowo uszkodzoną fasadę i zamiast tego zbudował nową ceglaną ścianę z oknami wyposażonymi w zasłony, drzwiami wejściowymi, a nawet anteną satelitarną.


Zakrzywiona elewacja została wykonana w cegielni w Gatwick poprzez przyklejenie ciętych cegieł do kształtowanych blach stalowych. Okna zostały wykonane w innej fabryce poprzez sklejenie 40 formowanych arkuszy sklejki. Projekt kosztował 100 tysięcy funtów.






„Pod muchą, ale na księżycu”


Ten londyński budynek został zbudowany w 1780 roku i służył jako stajnia. Zanim Chinneck przejął ten dom, był on przeznaczony do rozbiórki. Projektant przeprojektował elewację, umieszczając witrynę, drzwi i okna do góry nogami. Wykorzystał materiały powszechne w tej części miasta, aby wyremontowany dom z łatwością wkomponował się w otoczenie.

„Funt mięsa za 50 funtów”


Funt mięsa to dwupiętrowa rzeźba domu wykonana z 8000 cegieł parafinowych, która była powoli składana w ciągu trzech tygodni w listopadzie 2014 roku.




„Szlak spadającej gwiazdy”

Instalacja ta została wykonana podczas London Design Festival w 2015 roku.




„Weź się w garść”

W 2016 r. Alex Chinneck stworzył ciekawą iluzję Opla Corsy wiszącego nad ziemią. Brytyjska firma Vauxhall Motors oddała nową Corsę w ręce artysty, aby mógł unieść samochód w powietrze na wysokość 5 metrów i stworzyć wizualny „cud” w londyńskim South Bank.


Mistrz złudzeń optycznych wygiął chodnik, na którym zaparkował Vauxhall Corsa, i pozostawił pojazd wiszący do góry nogami bez widocznego podparcia.


Stworzona przez artystę kompozycja nosiła tytuł „Pick Yourself Up and Pull Yourself Together”.

Dom na suwak


Podczas Milan Design Week Alex Chinneck stworzył instalację przy via Tortona. Szeroką na 17 metrów fasadę budynku Brytyjczyk wyposażył w wielki suwak, który następnie częściowo rozpiął. Spowodował tym samym, że część fasady domu odgięła się, ukazując wnętrze gmachu.


„Sześć szpilek i pół tuzina igieł”


Projekt Alexa Chinnecka w Londynie to przykuwająca wzrok popękana fasada na szczycie kompleksu biurowego w Hammersmith.

Instalacja trwała ponad rok. Chinneck użył około 5000 wykonanych na zamówienie cegieł i ponad 1000 łączników ze stali nierdzewnej, aby stworzyć dzieło sztuki nazwane Six pins and half a dozen needles.


Wygląda trochę tak, jakby olbrzym przeszedł i rozerwał ścianę, jakby była tylko kartką papieru. Ten żartobliwy i dramatyczny efekt ma na celu wprowadzenie odrobiny zaskoczenia i zdziwienia w krajobraz ulicy.
Praca jest pierwszą stałą rzeźbą Chinnecka.

„Open To The Public”


Kolejna surrealistyczna instalacja, w której za duży suwak wydaje się otwierać fasadę opuszczonego biurowca.

Zlokalizowana na niepozornej ulicy w hrabstwie Kent w Anglii, ośmiometrowa instalacja pojawiła się w nocy i przedstawia iluzję zapinanego na zamek otworu w ścianie, odsłaniającego opuszczone wnętrze.


„Alphabetti Spaghetti”


Zawiązane na supeł skrzynki są częścią projektu „Alphabetti Spaghetti” artysty. Rzeźby wyglądają jak tradycyjne skrzynki Royal Mail, tyle że zawiązane na supeł. Skrzynki pojawiły się w trzech miejscach na ulicach Londynu.

Alex Chinneck w Londynie

11

Oglądany: 19565x | Komentarzy: 10 | Okejek: 117 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało