Szukaj Pokaż menu

Ludzie potrafią być niezłymi dupkami XIX

32 423  
253   24  
Jeśli piekło istnieje, to mam szczerą nadzieję, że oni tam trafią...

NASA zrekonstruowała centrum kontroli lotów kosmicznych z czasów misji Apollo

12 436  
132   13  
W lipcu 2019 roku w NASA zakończyło się odtwarzanie centrum kontroli lotów kosmicznych do stanu, w jakim było ono w czasie misji Apollo. Od wielkiego ekranu na całą ścianę, po filiżankę kawy i temperówkę do ołówków na stoliku jednego z kontrolerów.

W rękach tego Brytyjczyka domy pękają, lewitują i osuwają się u stóp przechodniów

19 295  
116   10  
Stary budynek w londyńskim Covent Garden, bezwzględnie zniszczony w środku, tajemniczo unosi się w powietrzu bez zauważalnego wsparcia. W nadmorskim miasteczku Margate zupełnie nowa ceglana ściana opuszczonego domu zdaje się wpadać do frontowego ogrodu. Czerwony Vauxhall Corsa wisi do góry nogami na utwardzonej drodze, która wzniosła się nad ziemię i zwinęła w kulkę. Wszystko to jest dziełem Alexa Chinnecka, Brytyjczyka znanego z iluzji architektonicznych na dużą skalę.

„Mówić prawdę przez fałszywe zęby”

Jedną z pierwszych dużych instalacji – „Mówić prawdę przez fałszywe zęby” – Chinneck zrealizował w 2012 roku: był to opuszczony budynek fabryczny z wybitymi szybami. Wydawałoby się, że to nic specjalnego – dopóki nie zorientujesz się, że każde z ponad 300 okien jest rozbite w ten sam sposób.

Kliknij i zobacz więcej!

Chinneck mówi, że uwielbia zniekształcać codzienność, ale w przeciwieństwie do innych artystów skromnie przyznaje, że w jego twórczości nie ma głębokiej idei.

Te projekty nie są napędzane koncepcją, nie starają się przekazać żadnego przesłania. Moim celem jest zaimponować ludziom i po prostu trochę ich rozbawić.

Kliknij i zobacz więcej!

W następnym roku artysta stworzył iluzję domu w Margate, którego fasada zdaje się osuwać na asfalt i leży przed domem. W tym samym roku Alex kupił nieruchomość komercyjną w centrum Londynu i całkowicie ją przebudował.

„Weź moją błyskawicę, ale nie dotykaj mojego grzmotu”

Kliknij i zobacz więcej!

Być może najlepszą iluzją Chinnecka jest lewitujący dom w Covent Garden, zainstalowany w 2014 roku. Wraz z zespołem 100 profesjonalistów – architektów, inżynierów budownictwa, producentów konstrukcji metalowych, wykwalifikowanych stolarzy i innych – architekt stworzył kopię starego kamiennego budynku i „uniósł jego szczyt w powietrze”.

Kliknij i zobacz więcej!

Dokonano tego poprzez ukrycie 12-metrowej armatury przeciwwagi w konstrukcji, którą maskuje zielona budka. Montaż budynku trwał osiem miesięcy, projektowi tradycyjnie nadano niezwykłą nazwę: „Weź moją błyskawicę, ale nie dotykaj mojego grzmotu”.

Kliknij i zobacz więcej!
Take my lightning but don’t steal my thunder

Kliknij i zobacz więcej!

Wszystkie instalacje Chinnecka są tymczasowe i nie można ich już oglądać na żywo - można tylko podziwiać zdjęcia.

„Od kolan na nosie do brzucha na palcach”, instalacja w Margate

Kliknij i zobacz więcej!

Ten dom stał pusty od ponad 11 lat, a Chinneck zamienił go w główną atrakcję brytyjskiego miasta. Rozwalił częściowo uszkodzoną fasadę i zamiast tego zbudował nową ceglaną ścianę z oknami wyposażonymi w zasłony, drzwiami wejściowymi, a nawet anteną satelitarną.

Kliknij i zobacz więcej!

Zakrzywiona elewacja została wykonana w cegielni w Gatwick poprzez przyklejenie ciętych cegieł do kształtowanych blach stalowych. Okna zostały wykonane w innej fabryce poprzez sklejenie 40 formowanych arkuszy sklejki. Projekt kosztował 100 tysięcy funtów.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

„Pod muchą, ale na księżycu”

Kliknij i zobacz więcej!

Ten londyński budynek został zbudowany w 1780 roku i służył jako stajnia. Zanim Chinneck przejął ten dom, był on przeznaczony do rozbiórki. Projektant przeprojektował elewację, umieszczając witrynę, drzwi i okna do góry nogami. Wykorzystał materiały powszechne w tej części miasta, aby wyremontowany dom z łatwością wkomponował się w otoczenie.

„Funt mięsa za 50 funtów”

Kliknij i zobacz więcej!

Funt mięsa to dwupiętrowa rzeźba domu wykonana z 8000 cegieł parafinowych, która była powoli składana w ciągu trzech tygodni w listopadzie 2014 roku.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

„Szlak spadającej gwiazdy”

Instalacja ta została wykonana podczas London Design Festival w 2015 roku.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

„Weź się w garść”

W 2016 r. Alex Chinneck stworzył ciekawą iluzję Opla Corsy wiszącego nad ziemią. Brytyjska firma Vauxhall Motors oddała nową Corsę w ręce artysty, aby mógł unieść samochód w powietrze na wysokość 5 metrów i stworzyć wizualny „cud” w londyńskim South Bank.

Kliknij i zobacz więcej!

Mistrz złudzeń optycznych wygiął chodnik, na którym zaparkował Vauxhall Corsa, i pozostawił pojazd wiszący do góry nogami bez widocznego podparcia.

Kliknij i zobacz więcej!

Stworzona przez artystę kompozycja nosiła tytuł „Pick Yourself Up and Pull Yourself Together”.

Dom na suwak

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas Milan Design Week Alex Chinneck stworzył instalację przy via Tortona. Szeroką na 17 metrów fasadę budynku Brytyjczyk wyposażył w wielki suwak, który następnie częściowo rozpiął. Spowodował tym samym, że część fasady domu odgięła się, ukazując wnętrze gmachu.

Kliknij i zobacz więcej!

„Sześć szpilek i pół tuzina igieł”

Kliknij i zobacz więcej!

Projekt Alexa Chinnecka w Londynie to przykuwająca wzrok popękana fasada na szczycie kompleksu biurowego w Hammersmith.

Instalacja trwała ponad rok. Chinneck użył około 5000 wykonanych na zamówienie cegieł i ponad 1000 łączników ze stali nierdzewnej, aby stworzyć dzieło sztuki nazwane Six pins and half a dozen needles.

Kliknij i zobacz więcej!

Wygląda trochę tak, jakby olbrzym przeszedł i rozerwał ścianę, jakby była tylko kartką papieru. Ten żartobliwy i dramatyczny efekt ma na celu wprowadzenie odrobiny zaskoczenia i zdziwienia w krajobraz ulicy.
Praca jest pierwszą stałą rzeźbą Chinnecka.

„Open To The Public”

Kliknij i zobacz więcej!

Kolejna surrealistyczna instalacja, w której za duży suwak wydaje się otwierać fasadę opuszczonego biurowca.

Zlokalizowana na niepozornej ulicy w hrabstwie Kent w Anglii, ośmiometrowa instalacja pojawiła się w nocy i przedstawia iluzję zapinanego na zamek otworu w ścianie, odsłaniającego opuszczone wnętrze.

Kliknij i zobacz więcej!

„Alphabetti Spaghetti”

Kliknij i zobacz więcej!

Zawiązane na supeł skrzynki są częścią projektu „Alphabetti Spaghetti” artysty. Rzeźby wyglądają jak tradycyjne skrzynki Royal Mail, tyle że zawiązane na supeł. Skrzynki pojawiły się w trzech miejscach na ulicach Londynu.

Kliknij i zobacz więcej!
Alex Chinneck w Londynie

116
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu NASA zrekonstruowała centrum kontroli lotów kosmicznych z czasów misji Apollo
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 25 obrazków pokazujących klocki Lego w krzywym zwierciadle
Przejdź do artykułu A jednak da się zrobić oryginalne zdjęcie pod Krzywą Wieżą w Pizie!
Przejdź do artykułu Twoja własna limitowana szklanka do piwa
Przejdź do artykułu 14 dziwnych rozwiązań, które można zobaczyć w domach, mieszkaniach i na ulicach na całym świecie
Przejdź do artykułu Jak się żyje w najludniejszym kraju świata?
Przejdź do artykułu Kupił domek letniskowy na odludziu, kiedy miał stawiać sobie toaletę, odkrył tajemniczy tunel
Przejdź do artykułu 21 niezwykłych gadżetów, których zastosowania nie odgadniesz na pierwszy rzut oka
Przejdź do artykułu Wysportowane dziewczyny LXVI
Przejdź do artykułu 20 złotych rączek, którzy odnowili swoje mieszkania własnoręcznie i nie omieszkali pochwalić się w necie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą