Szukaj Pokaż menu

Zdjęcia z planów znanych filmów XI

57 841  
207   15  
Ciężka praca na planie filmowym jest przeplatana chwilami zabawy i nudy. Na ujęciach z planu uchwycono wszystkie opcje.

Ładne dziewczyny z chokerami na szyjach VI

54 880  
389   34  
Zapierająca dech w piersiach ozdoba na szyję...

10 niesamowitych atrakcji w Chinach oprócz Wielkiego Muru i Armii Terakotowej

34 763  
182   13  
Jeśli jesteś turystą i przyjeżdżasz do Chin, to w pewnym momencie swojej podróży przez ten kraj najprawdopodobniej znajdziesz się przy Wielkim Murze. Jednakże w tym kraju są setki innych atrakcji, które warto zobaczyć, pokochać i zapamiętać. Oto jedynie dziesięć z nich.

Kliknij i zobacz więcej!

#1. Huanglong - Żółty smok

Kliknij i zobacz więcej!

Pasmo górskie Minshan znajduje się w północnej części chińskiej prowincji Syczuan. Jest to obszar słynący z niesamowitego piękna przyrody. Znajduje się tu 4-kilometrowy odcinek formacji trawertynowych i stawów.

Kliknij i zobacz więcej!

Przez tysiąclecia źródła pomagały osadzać wapień, który stopniowo gromadził się i tworzył serię basenów - ponad 3000 - o długości prawie 4 km. Łańcuch stawów przypomina ogromnego złotego smoka, stąd nazwa tego miejsca.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Dafen

Kliknij i zobacz więcej!

Być może zauważyłeś, że w każdym pokoju hotelowym są podobne obrazy olejne. Albo że możesz kupić kopię Mona Lisy za cenę minitabletu.

Kliknij i zobacz więcej!

Jeśli myślisz, że kopiowanie obrazów olejnych to biznes rodzinny, to nie do końca masz rację - to biznes całej wioski.

Kliknij i zobacz więcej!

W tym przypadku to wioska o nazwie Dafen. Została założona w połowie lat 90. przez biznesmena i dwóch artystów. Dziś Dafen jest domem dla około 5000 artystów, którzy wspólnie tworzą ponad 5 milionów obrazów rocznie. To ponad połowa obrazów olejnych produkowanych co roku na całym świecie.

#3. Tarasy ryżowe Longsheng

Kliknij i zobacz więcej!

Starzy mieszkańcy Longsheng mają takie powiedzenie: tam, gdzie jest ziemia, jest też taras. Dwie godziny jazdy od Guilin City w prowincji Kuangsi problem uprawy ryżu na stromych wzgórzach został już dawno rozwiązany. Kolosalne zadanie przekształcenia Wzgórz Longsheng w tarasy rozpoczęło się za czasów dynastii Yuan.

Kliknij i zobacz więcej!

Stworzenie tarasów zajęło 400 lat. W tym czasie pracowało nad nimi wiele pokoleń, aby co roku można było zbierać duże zbiory ryżu.

Kliknij i zobacz więcej!

Starając się zapewnić swoim rodzinom ryż, miejscowi stworzyli krajobrazy o niespotykanej urodzie. Nic dziwnego, że Chińczycy nazywają je „niesamowitymi tarasami”.

#4. Pomnik młodego Mao w Changsha

Kliknij i zobacz więcej!

W młodości Mao Zedong, który później stał się znany jako przewodniczący Mao, został komunistą w mieście Changsha w południowo-środkowych Chinach. Kiedy podjęto decyzję o wzniesieniu pomnika ojca założyciela ChRL, mieszkańcy Changsha postanowili pójść inną drogą. Zamiast dojrzałego przywódcy, jak przedstawia go większość pomników, postanowili postawić pomnik młodemu człowiekowi.

Kliknij i zobacz więcej!

Granitowy posąg wznosi się na ponad 30 metrów. Znajduje się na wyspie Juzizhou w centrum rzeki Xiangjiang, gdzie Mao napisał wiersz na cześć miasta.

#5. Tulou z prowincji Fujian

Kliknij i zobacz więcej!

Około XII wieku mieszkańcy Fujian w Chinach zdecydowali, że ich domy nie zapewniają im wystarczającej ochrony przed uzbrojonymi bandytami, którzy szaleli w okolicy od setek lat.

Kliknij i zobacz więcej!

Grupy rodzin zbierały się razem i budowały tulou, które mogły dobrze chronić ich własność i życie w tym górzystym obszarze na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin.

Kliknij i zobacz więcej!

Oczywiście pomysł wybudowania dużego okrągłego budynku warownego nie jest nowy. Jednak zaawansowane technologie tamtych czasów pozwoliły lokalnym klanom stworzyć bezpieczne miejsce otoczone grubymi murami o wysokości do 5 kondygnacji.

#6. Elephant Trunk Hill - legendarny obrońca Guilin

Kliknij i zobacz więcej!

Spacer po wzgórzach wokół Guilin w Chinach nie jest łatwy, więc słoń pod koniec dnia jest spragniony. Nie ma nic lepszego niż zanurzenie się na chwilę w wodzie i odświeżenie. Ale kiedy jesteś zrobiony z kamienia, taka czynność może potrwać znacznie dłużej.

Kliknij i zobacz więcej!

Przez setki lat mieszkańcy Guilin w prowincji Kuangsi uważali to wzgórze na obrzeżach miasta za wielkiego słonia. Stoi on na styku dwóch rzek - Li i Peach Blossom. Od 1500 lat jest symbolem pomyślności miasta.

#7. Jezioro Yueyatsuan

Kliknij i zobacz więcej!

Przez tysiące lat pielgrzymi i kupcy z Jedwabnego Szlaku używali jeziora Yueyatsuan jako ostatniego przystanku przed wyruszeniem na pustynię Gobi. Oaza znajduje się 6 km od miasta Dunhuang.

Kliknij i zobacz więcej!

Oprócz tego, że był wyjściem na zachód, Dunhuang był także ważną "bramą" do Chin. Podróżnicy szli wzdłuż łańcucha oaz, omijając bezlitosne piaski pustyni Gobi. Unikali także duchów i demonów, które rzekomo polowały na pustyni. Mówi się, że pustynia była tak jałowa i pozbawiona życia, że kości tych, którzy tu zginęli, służyły jako drogowskazy.

#8. Jaskinie Maijishan

Kliknij i zobacz więcej!

W Chinach istnieją 4 główne kompleksy jaskiń buddyjskich. Najpopularniejszym z nich jest Longmen (Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów). Jaskinie Maijishan są mniej znane. Znajdują się w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach. Skały te zawierają 7000 rzeźb buddyjskich i tysiąc metrów kwadratowych malowideł ściennych.

Kliknij i zobacz więcej!

Nazwa kompleksu pochodzi od wzgórza, na którym znajdują się jaskinie. Tłumaczy się jako „pszeniczna góra” i wznosi się 142 m ponad płaski krajobraz.

Kliknij i zobacz więcej!

Uważa się, że historia jaskiń sięga starożytności, czyli 400 roku naszej ery, kiedy buddyzm przybył do Chin z Indii. Stamtąd tradycja świątyń jaskiniowych rozprzestrzeniła się dalej w samo serce Chin poprzez Jedwabny Szlak.

#9. Aleja do Nieba - najstraszniejsza droga w Chinach

Kliknij i zobacz więcej!

Na tym świecie są naprawdę straszne drogi. Gdyby istniała oficjalna lista takich dróg, to Aleja do Nieba mogłaby zająć na niej pierwsze miejsce. Wznosi się z wysokości 200 m do 1300 m n.p.m.

Kliknij i zobacz więcej!

Budowa drogi, którą rozpoczęto w 1998 roku, zajęła osiem lat. Jej kręte wiraże zdecydowanie nie są dla osób o słabym sercu. Droga prowadzi na górę Tianmen. Świetne miejsce do podziwiania pięknych widoków prowincji Hunan.

#10. Twierdza Kaiping

Kliknij i zobacz więcej!

Wioski Kaiping same w sobie są niepozorne, dopóki nie dojdzie się do diaolou. Wznoszące się jak kciuki w górę na tle małych wiosek, te odwieczne fortece są wszystkim, co pozostało po wiekowej starożytności, kiedy mieszkańcy tych wiosek każdego dnia byli narażeni na napady rabunkowe.

Kliknij i zobacz więcej!

Ten rejon w prowincji Guangdong od dawna był zdominowany przez bandytów, a niepokoje polityczne trwały przez wiele lat.

Kliknij i zobacz więcej!

Pomimo tego, że wieże zostały zbudowane przez Chińczyków, łączą w sobie wiele różnych form architektonicznych o bardzo ciekawej historii. Wieże są teraz chronione przez rząd jako zabytek posiadający wartość historyczną.

182
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ładne dziewczyny z chokerami na szyjach VI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Rzeczy, które w USA zaskakują tych, którzy nie urodzili się w USA
Przejdź do artykułu Jak się żyje w najludniejszym kraju świata?
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek znalezionych w jedzeniu
Przejdź do artykułu Chcieli tylko zrobić remont w kuchni jak najmniejszym kosztem. Ich uwagę przykuło coś dziwnego na podłodze
Przejdź do artykułu Erupcja wulkanu, której skutki odczuwano na całej Ziemi przez kilka lat
Przejdź do artykułu Nastoletni gracz skazany na wieloletnie więzienie za terroryzm
Przejdź do artykułu Megatsunami w zatoce Lituya na Alasce. Woda sięgnęła terenu powyżej 500 m n.p.m.
Przejdź do artykułu Z zapisków wiejskiego stróża - czyli praca w radzieckim kołchozie na wesoło
Przejdź do artykułu Jak bezpański pies sam znalazł sobie nową właścicielkę... z drugiego końca świata

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą