Szukaj Pokaż menu

Nieoczekiwany kamuflaż VI

40 789  
196   10  
Czasem rzeczy potrafią się tak dobrze zakamuflować same z siebie, że za nic nie możemy ich znaleźć... Oto kilka takich przypadków.

Słoma za ponad 100 milionów dolarów i inne rzeczy, które warto wiedzieć na temat Claude'a Moneta

21 537  
96   23  
Zacznijmy od doprecyzowania najważniejszego – Monet i Manet, choć żyli w podobnych czasach i obaj zajmowali się podobnym rodzajem malarstwa, to nie ta sama osoba.

Jak szesnastoletnia dziewczyna wybrała się w podróż dookoła świata na początku XX wieku

24 176  
163   37  
W 1922 roku 16-letnia Kanadyjka Aloha Wanderwell wyruszyła w pełną przygód wyprawę dookoła świata Fordem Model-T i została pierwszą kobietą, która okrążyła świat. Przez dziesięć lat przejechała 611 tysięcy kilometrów i odwiedziła 80 krajów.
Kliknij i zobacz więcej!

Aloha Wanderwell, alias Idris Galcia Welsh, urodziła się w 1906 roku w Kanadzie. Podróżami zainteresowała się jako dziecko, po przeczytaniu kilku książek przygodowych dla chłopców. Podczas I wojny światowej ojczym dziewczynki wstąpił do armii brytyjskiej, a one wraz z matką i siostrą podążyły za nim z Kanady do Europy: odwiedziły Wielką Brytanię i Belgię i zatrzymały się we Francji. Aby uspokoić chuligański charakter Idris, jej matka umieściła ją w klasztornym pensjonacie.

W 1922 roku dziewczyna zobaczyła ogłoszenie w gazecie Paris Herald: „Eleganckie, piękne i w bryczesach - światowa trasa dla młodych kobiet odnoszących sukcesy. Dołącz do wyprawy!”.

Kliknij i zobacz więcej!

Ogłoszenie zamieścił Walter Wanderwell (Walerian Jan Pieczyński), polski emigrant, poszukiwacz przygód i wynalazca, który nazywał się kapitanem. Wanderwell, przy wsparciu Ford Automobile Company, zorganizował wyprawę dookoła świata, aby promować ideę Światowej Policji, pacyfistycznej struktury, która miałaby aresztować dyktatorów i zapobiegać wybuchom wojen. Wanderwell miał już skompletowany zespół: dziennikarza, fotoreportera, mechanika i sekretarza w osobie swojej żony, ale kamerzysta wyprawy był hospitalizowany i trzeba było znaleźć zastępstwo poprzez ogłoszenie w gazecie. Ze względów reklamowych postanowiono zaprosić kobietę.

Kliknij i zobacz więcej!

Po przeczytaniu ogłoszenia 16-letnia Idris od razu pośpieszyła do Paryża nocnym pociągiem prosto ze szkoły klasztornej w Nicei. Powiedziała kapitanowi, że od dzieciństwa marzyła o odległych krajach i koczowniczym życiu, a skłamała, że umie obsługiwać aparat. Wanderwell zachwycił się awanturniczą dziewczyną, ale mimo to ją odesłał: była za młoda.

Kliknij i zobacz więcej!

Nikt inny jednak nie odpowiedział na ogłoszenie, a Idris była uparta: wzięła taksówkę i dogoniła samochód z podróżnikami, zrobiła awanturę i na koniec musieli ją zabrać ze sobą, ku niezadowoleniu żony kapitana. Na samym początku wyprawy Idris otrzymała pseudonim Aloha Wanderwell („aloha” to hawajskie słowo oznaczające „powiew życia” i jest używane na powitanie i pożegnanie).

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas pierwszej wyprawy zespół podróżował po 43 krajach na czterech kontynentach: zobaczyli powojenną Francję i Niemcy, Polskę, Turcję, Egipt, Afganistan, Palestynę, Indie, Afrykę Wschodnią, Indochiny i Syberię, gdzie komisarz Armii Czerwonej awansował Alohę na honorowego generała.

Po drodze dziewczyna naprawdę nauczyła się obsługi kamery filmowej - kręciła filmy, sama wywoływała filmy, aranżowała pokazy filmowe po wykładach Waltera, sprzedawała bilety i prowadziła księgowość. Pełniła również funkcję tłumacza, kierowcy i sekretarki.

Kliknij i zobacz więcej!

Kilka miesięcy spędzili w Indiach: spotykali się z lokalnymi mieszkańcami i podziwiali zabytki.

Kliknij i zobacz więcej!

Kliknij i zobacz więcej!

Aloha w pobliżu egipskich piramid na początku lat dwudziestych XX wieku. Podczas tej podróży kapitan zdradził swoją żonę z Alohą, więc pani Wanderwell opuściła wyprawę i wróciła do Ameryki.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
Podróżując po Afryce, Aloha pozuje na pokładzie statku, stojąc na swoim słynnym samochodzie.

Kliknij i zobacz więcej!
Załoga statku podczas pierwszej wyprawy dookoła świata.

Kliknij i zobacz więcej!
Miejscowi przyglądają się, podczas gdy Aloha siedzi w taksówce.

Kliknij i zobacz więcej!
Aloha na motocyklu podczas swojej pierwszej podróży do Europy.

Kliknij i zobacz więcej!
Aloha z radzieckimi żołnierzami.

Kliknij i zobacz więcej!
Aloha w ZSRR.

Kliknij i zobacz więcej!
Ekspedycja w Japonii.

Kliknij i zobacz więcej!
Plan pierwszej wyprawy.

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas podróży do Stanów Zjednoczonych 18-letnia Aloha i 29-letni Walter pobrali się.

Kliknij i zobacz więcej!

Podróż dookoła świata rozsławiła nowożeńców: odbywały się bale na ich cześć, fotografowały się z nimi gwiazdy Hollywood, takie jak Douglas Fairbanks i Mary Pickford. Para miała dwoje dzieci, Valry i Nile, ale ich zamiłowanie do przygód nie zniknęło. Zaprezentowali film dokumentalny o swojej pierwszej podróży po świecie i ponownie wyruszyli w drogę - do Ameryki Południowej.

Kliknij i zobacz więcej!

W dżungli amazońskiej zepsuł się hydroplan Wanderwellów, a Walter musiał udać się po niezbędną część, pozostawiając żonę z Indianami Bororo i innym członkiem wyprawy. Aloha zaprzyjaźniła się z tubylcami i nakręciła pierwszy film o tym plemieniu zatytułowany „Lot do Bororo z epoki kamienia łupanego”.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1932 roku Wanderwell został zamordowany w Kalifornii, ale Aloha nadal podróżowała. Na początku lat trzydziestych wyszła za mąż za operatora Waltera Bakera. Wraz z nim podróżowała po całym świecie, kręciła filmy i opisywała swoje wrażenia - teraz jej prace są eksponowane w muzeach na całym świecie. Wanderwell zmarła w Kalifornii w 1996 roku, w wieku 90 lat. Tej odważnej kobiecie, nazywanej żeńską wersją Indiany Jonesa, poświęcona jest strona Alohawanderwell.com.
163
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Słoma za ponad 100 milionów dolarów i inne rzeczy, które warto wiedzieć na temat Claude'a Moneta
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Pani klientka w stroju Ewy, czyli co może pójść nie tak, kiedy naprawiasz ludziom domy
Przejdź do artykułu 7 całkiem przyjemnych ciekawostek o miłości
Przejdź do artykułu 7 bardzo złych nauczycielek
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski
Przejdź do artykułu 7 ekstremalnych ciekawostek związanych ze spaniem
Przejdź do artykułu Wzięliśmy psa ze schroniska - co się u nas zmieniło?
Przejdź do artykułu 16 przesądów na temat ciąży z całego świata

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą