Szukaj Pokaż menu

Paski TVP zepsuły mu telewizor za ponad 10 tys. złotych - Co nowego w technologii?

58 447  
251   99  
W dzisiejszym odcinku poznamy odpowiedź YouTube na TikToka, paski TVP zepsują nam telewizor, a Bill Gates odpowie, czy woli iOS czy Androida.

Neron najgorszym rzymskim cesarzem? Zmienicie zdanie, jeśli tylko poznacie, co zrobili ci psychopaci na tronie

40 974  
219   38  
Myśląc o najgorszym władcy Rzymu, niejeden z marszu rzuci, że był to Neron - typ, który czerpał radość z mordowania chrześcijan i który kazał podpalić pretorianom Rzym, aby dokonać przebudowy zgodnie ze swymi upodobaniami. Ponoć patrząc na płonące miasto, grał na lirze i śpiewał. Ale czy naprawdę? Wielu historyków twierdzi, że podpalenie nie było jego sprawką, a on sam wcale nie był takim zwyrodnialcem, jak się go przedstawia. A nawet jeśli, to zaraz się dowiecie, że Rzymem władali gorsi od niego.

Dlaczego polski reaktor atomowy MARIA ma koło ratunkowe?

37 511  
277   52  
Mało kto wie, że w Polsce, zaledwie 25 km od centrum Warszawy, od 1974 roku działa doświadczalno-produkcyjny reaktor atomowy. Mieści się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku.

Tak wygląda z zewnątrz


Polski reaktor Maria jest silnym źródłem promieniowania neutronowego, wykorzystywanym do napromieniania minerałów. Reaktor MARIA jest jednym z siedmiu na świecie, które produkują radioizotopy znajdujące zastosowanie w medycynie. W ciągu tygodnia wytwarza materiały dla 100 000 pacjentów na całym świecie.

A tak wygląda w środku


Czujni internauci na jednym ze zdjęć wychwycili bardzo dziwny przedmiot kojarzący się raczej ze statkiem niż reaktorem atomowym. To właśnie to koło ratunkowo. To nie jest miejsce do robienia dowcipów, więc dlaczego ktoś je tam wstawił?

Polski reaktor Maria jest reaktorem basenowym – rdzeń reaktora jest zanurzony w basenie z wodą o głębokości 7 metrów i pojemności 250 000 litrów. Basen reaktora połączony jest z przechowalnikiem wypalonego paliwa oraz z komorą gorącą, w której można wyciągnąć materiał promieniotwórczy z wody. Aby wszystko było zgodnie z prawem, taki duży basen musi być wyposażony w koło ratunkowe, na wypadek gdyby jakiś nieszczęśnik wpadł do wody i nie umiał pływać. Koło ratunkowe na szczęście nigdy nie zostało użyte.

Woda w reaktorze Maria pełni trzy funkcje:
  • Odprowadza ciepło
  • Chroni przed promieniowaniem neutronowym
  • Jest moderatorem neutronów (tzn. spowalnia je do takiej prędkości, aby były w stanie rozszczepić kolejne atomy uranu).
Możliwe jest zwiedzanie reaktora Maria. Przez szklaną szybę zwiedzający mogą zobaczyć pręty paliwowe zanurzone w wodzie, a także magiczną niebieską poświatę dookoła nich - promieniowanie Czerenkowa. Bogato wyposażony ośrodek edukacyjny NCBJ prowadzi zajęcia dla zainteresowanych.

Więcej na temat reaktora MARIA na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=JSgyYTqTKvE
Często można spotkać się z obawami, że budowa reaktora powoduje spadek cen mieszkań i gruntów. Reaktor Maria dowodzi, że tak nie jest. Mieszkania w Warszawie są najdroższe w Polsce, a przeprowadzając się do Warszawy, mało kto bierze pod uwagę bliską obecność reaktora jądrowego.

Zapraszamy do grupy ZIELONY ATOM na Facebooku, gdzie walczymy z mitami na temat energii jądrowej.
277
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Neron najgorszym rzymskim cesarzem? Zmienicie zdanie, jeśli tylko poznacie, co zrobili ci psychopaci na tronie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu MŻJDD - końcowa scena to geniusz w najczystszej formie, tego nie można przegapić
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o Zimbabwe - kraju absurdalnym nawet jak na afrykańskie standardy
Przejdź do artykułu Co wolno kobietom, a co facetom
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których być może nie wiesz o biuście
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Została wyproszona z damskiej siłowni przez swój strój. Oto jak była ubrana
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, których większość ludzi nie wie o... grudniu
Przejdź do artykułu Wtopy na firmowych imprezach - wspomnienia internautów
Przejdź do artykułu Te dzieła sztuki zostały splagiatowane... przez ich autorów!
Przejdź do artykułu Dawka wcale nie musi być duża, by zabić! - parę słów o dawkowaniu trucizn

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą