Szukaj Pokaż menu

6 znanych filmów sci-fi, które mocno kłócą się z nauką

65 007  
253   99  
Wydane setki milionów dolarów, scenariusz napisany przez najwybitniejszych specjalistów, zatrudnieni aktorzy z hollywoodzkiej czołówki, do tego tona CGI, plany zdjęciowe pochłaniające lwią część budżetu, fajerwerki, kaskaderzy, orkiestra symfoniczna brzdąkająca w tle. A potem siedzisz sobie w kinie, zajadasz popcorn i myślisz sobie: „Hej, co to za brednie?”. Cóż, filmy mają przede wszystkim dostarczać widzom rozrywki, a niezgodność z rzeczywistością i naukowo zbadanymi faktami jest taką, powiedzmy, „drogą na skróty”.

Najbardziej niesamowite skamieliny, jakie kiedykolwiek znaleziono

46 942  
268   29  
Chodzenie po muzeach pełnych szkieletów i innych skamielin może wydawać się niewiarygodnie nudne. Jednak jeśli zagłębimy się w ten temat, to odkryjemy, że cała sprawa jest o wiele bardziej fascynująca, niż mogło nam się wydawać. Dzisiaj przyjrzymy się kilku najbardziej niezwykłym znaleziskom w dziejach.

W jaki sposób aktorzy zdobyli swoje upragnione role?

56 072  
204   14  
Czasami taka błahostka jak róża, pot czy ilość obserwujących na Instagramie mogą zaważyć o tym, że aktor dostanie upragnioną rolę. Nie wierzysz? To przeczytaj!

#1. Ben Affleck i jego wymuszony uśmiech

Reżyser David Fincher zazwyczaj bardzo dokładnie wybiera aktorów do swoich filmów. Ale czasami o wszystkim decyduje przypadek. Według reżysera, Ben Affleck dostał rolę w Zaginionej dziewczynie z powodu uśmiechu. Jak mówił sam Fisher:
W filmie jest scena, w której dziennikarze proszą męża, aby stanął obok zdjęcia jego zaginionej żony, a on robi to z bardzo wymuszonym uśmiechem. Przejrzałem zdjęcia na Google i znalazłem około 50 zdjęć Afflecka, na których aktor uśmiecha się w charakterystyczny sposób. I wtedy zdałem sobie sprawę, że to idealny odtwórca tej roli.

#2. Jennifer Lawrence i brudne, mokre włosy

Jennifer Lawrence dostała swoją pierwszą dużą rolę filmową, ponieważ przyszła na przesłuchanie z katarem i brudnymi włosami. Zrobiła to celowo, chcąc wcielić się w postać 17-letniej dziewczynki z patologicznej rodziny. Początkowo Debra Granik, reżyserka dramatu Do szpiku kości odrzuciła kandydaturę Lawrence uważając, że dziewczyna jest zbyt ładna. Ale Jennifer się zawzięła. Tak bardzo chciała zagrać w filmie, że poleciała do Nowego Jorku, celowo przeszła 13 przecznic podczas padającego deszczu ze śniegiem i pojawiła się na przesłuchaniu bez makijażu i z włosami, których nie myła od tygodnia. Dodatkowo dostała kataru. Debra była aktorką zachwycona i dała jej tę rolę.

#3. Niezwykła wytrwałość Kate Winslet

Aby zdobyć rolę w Titanicu, Kate Winslet (wówczas mało znana aktorka) musiała bardzo mocno kombinować. Z pomocą swojego agenta zdobyła numer telefonu Jamesa Camerona i ciągle do niego dzwoniła, twierdząc, że jest idealną kandydatką do roli Rose. Kate wysłała nawet słynnemu reżyserowi bukiet róż z notatką: Od twojej Róży. Pomimo tego, że wszyscy uważali, że aktorka posunęła się za daleko - ostatecznie jednak osiągnęła swój cel!

#4. Nadmierna gadatliwość Emmy Watson

Przesłuchania do obsady głównych ról w serii filmów o Harrym Potterze trwały długo. Reżyser i producenci nie mogli znaleźć odpowiedniej osoby do roli Hermiony. W końcu do poszukiwań włączyła się sama JK Rowling. Pewnego dnia rozmawiała z Emmą Watson przez telefon i była nią zachwycona. Podczas rozmowy 10-letnia wówczas dziewczynka mówiła bez przerwy, nie pozwalając pisarce dojść do głosu. To sprawiło, że Rowling zdecydowała, że to Emma będzie idealną Hermioną.

#5. James Michael Tyler i jego umiejętności baristyczne

To nie jego tytuł magistra sztuk pięknych pomógł aktorowi zdobyć rolę Gunthera w kultowym serialu telewizyjnym Przyjaciele. W rzeczywistości Tyler był jedynym spośród kandydatów, który wiedział, jak obsługiwać ekspres do kawy. Co ciekawe, aktor prywatnie kawy nie lubi.

#6. Nadmierne pocenie się Wayne'a Knighta

Spielberg osobiście zadzwonił do agenta Wayne'a Knighta, aby zaproponować aktorowi rolę programisty Dennisa Nedry'ego. Później Wayne ujawnił, co dokładnie pomogło mu wylądować w obsadzie filmu Park Jurajski. Słynny reżyser po raz pierwszy zobaczył Knighta w Nagim Insynkcie i był pod wrażeniem jego nadmiernego pocenia się w scenie podczas przesłuchania Sharon Stone. Kiedy Spielberg zaczął kręcić swój film pomyślał, że spocona twarz aktora będzie wyglądać świetnie w scenerii science fiction. Powiedział Wayne'owi:
Zamiast kobiecych nóg będziesz patrzeć na dinozaura!

#7. Wąsy Matthew McConaugheya

Początkowo Richard Linklater nie miał zamiaru obsadzić Matthew McConaugheya w filmie Uczniowska balanga, uważając go za zbyt przystojnego do roli Davida Woodersona. Jednak po tym, jak aktor wypadł wyśmienicie na przesłuchaniach, reżyser zmienił zdanie. Linklater postawił jeden warunek. McConaughey musiał zapuścić obskurne wąsy. Oczywiście Matthew się zgodził. Ach, ten wąs...

#8. Udawany akcent Chloe Grace Moretz

Martin Scorsese chciał, aby cała obsada filmu Hugo i jego wynalazek składała się z Brytyjczyków. Moretz (Amerykanka) tak bardzo chciała zagrać w filmie Scorsese, że na przesłuchaniu naśladowała brytyjski akcent i skłamała mówiąc, że pochodzi z Anglii. Kłamstwo wyszło na jaw, kiedy podziękowała reżyserce pod koniec przesłuchania, ale Scorsese był pod takim wrażeniem warsztatu aktorki, że bez wahania dał jej główną rolę w filmie.

#9. Przekonujący cios Harveya Spencera

Reżyser horroru Omen poświęcił wiele czasu i wysiłku na obsadzenie głównej roli - syna diabła przebranego za małego chłopca. Na przesłuchaniach Richard Donner poprosił każdego z młodych kandydatów o zaatakowanie go. Najbardziej przekonujący okazał się 4-letni Harvey Spencer. Kiedy uderzył Donnera, reżyser zdał sobie sprawę, że znalazł idealnego Damiana! Oj, znalazł, bo dzieciak jest w tym filmie pioruńsko wręcz przekonujący.

#10. Kłopoty ze wzrostem Chrisa Hemswortha

Aby uzyskać rolę Thora w serii Avengers, aktor musiał uciec się do małej sztuczki. Hemsworth ma 190 cm wzrostu, podczas gdy w przesłuchaniu przewidziano limit wysokości dla tej roli wynoszący 185 cm (reżyser nie chciał, aby duży ekranowy Thor przyćmił inne postacie). W rezultacie Hemsworth na przesłuchaniu kulił się i kłamał na temat swojego wzrostu.

#11. Sophie Turner i jej followersi

Wszyscy wiemy, jak duży wpływ mają sieci społecznościowe na życie ludzi. Ale czy możesz sobie wyobrazić sytuację, w której aktorzy otrzymują lub nie otrzymują upragnionej roli na podstawie liczby obserwujących na Instagramie? Według jednej z gwiazd Gry o Tron, tak właśnie się stało. Turner przyznaje, że niedawno została obsadzona w filmie Broken Soldier, ponieważ miała więcej obserwujących niż inna kandydatka (która, według Sophie, wypadła lepiej niż ona na przesłuchaniach).
204
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najbardziej niesamowite skamieliny, jakie kiedykolwiek znaleziono
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Gdzie niewyobrażalne bogactwo styka się ze średniowieczem. 10 ciekawostek o Brunei
Przejdź do artykułu Trudno w to uwierzyć, ale bohaterowie tych filmów istnieli naprawdę!
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek znalezionych w jedzeniu
Przejdź do artykułu Filmy, które były tak mocne, że ciężko obejrzeć je drugi raz II - Wasze propozycje
Przejdź do artykułu MŻJDD - był u dziewczyny, ale tego scenariusza nie przewidział
Przejdź do artykułu Najbardziej stereotypowe postaci, które chyba nigdy nie znikną z hollywoodzkich blockbusterów
Przejdź do artykułu Pomysły tak dobre, że aż szkoda, że nie są bardziej powszechne XIV
Przejdź do artykułu Kiedy uprawiam seks po raz pierwszy od... - 15 codziennych reakcji na gifach CCCXXX
Przejdź do artykułu Różowe lata 70. - rzeczy, których o tym kultowym serialu mogliście nie wiedzieć

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą