Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DCCXCV - Co najlepiej schodzi z półek Walmartów przed huraganem

108 994  
485   87  
Dziś m.in. o tym, jak NASA dostała mandacik za zanieczyszczanie Australii, co najlepiej schodzi z półek Walmartów przed huraganem, ile trwał najdłuższy stan wojenny w historii oraz co powiedział Arnold Schwarzenegger po tym, jak oberwał jajkiem.

Oni przyłapali rodzeństwo na robieniu naprawdę dziwnych rzeczy

77 487  
277   27  
Dorastanie z rodzeństwem potrafi być... specyficzne. Te historie przytoczone przez internautów są tego najlepszym dowodem.

Zatrzymane w kadrze CCCLXV - przedawkowanie w Amsterdamie

108 339  
468   116  
Dzisiaj opowiemy wam krótką historię żywota jednego z najbardziej luksusowych statków pasażerskich na świecie, dowiecie się, jaki los spotkał załogę misji Sojuz 11 oraz kto urodził się 11 stycznia 1974 roku w Kapsztadzie.

#1. Leslie Hardman, starszy rabin armii brytyjskiej podczas II wojny światowej i ksiądz M.C. Morrison odprawiają nabożeństwo nad zbiorowym grobem w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen po wyzwoleniu, 25 kwietnia 1945 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Członkinie Komsomołu na paradzie pierwszomajowej. Leningrad, ZSRR. 1930

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Statek Lafayette, kiedyś jeden z najbardziej luksusowych statków pasażerskich w historii, znany pod nazwą Normandie, przewrócony na lewą burtę płonie przy nabrzeżu nr 88 w porcie nowojorskim, 9 lutego 1942 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

SS Normandie został zbudowany w okresie I 1931 – IV 1935 w stoczni w Saint-Nazaire we Francji do obsługi północnoatlantyckiej linii Hawr – Nowy Jork. Jego koszt budowy to w przeliczeniu na dzisiejszą wartość około 870 milionów dolarów. Miał 314 metrów długości i 36 metrów szerokości. 2170 pasażerów rozlokowanych w pięciu różnych klasach obsługiwanych było przez 1320 członków załogi, w tym aż 187 osób odpowiedzialnych za dostarczanie wykwintnych posiłków.
Statek pięciokrotnie zdobywał Błękitną Wstęgę, nagrodę dla statku, który w najkrótszym czasie przebył Ocean Atlantycki.
Niestety, żywot „Normandie” był bardzo krótki. We wrześniu 1939 roku, na wieść o wybuchu wojny, Amerykanie zatrzymali statek w porcie nowojorskim. Po upadku Francji rząd Stanów Zjednoczonych internował załogę, zaś 12 grudnia 1941 roku (5 dni po ataku na Pearl Harbor) zarekwirował transatlantyk, zmienił jego nazwę na "Lafayette" i przekazał go US Navy celem przekształcenia w transportowiec dla wojska.
Po południu 9 lutego 1942 roku podczas przebudowy na transportowiec wojenny w porcie nowojorskim na statku wybuchł wielki pożar. Dodatkowo, z powodu nieumiejętnie prowadzonej akcji gaśniczej, do kadłuba transatlantyku dostały się duże ilości wody, które spowodowały utratę stateczności i przewrócenie się statku na burtę.
Po kilku próbach ratowania statku ostatecznie w roku 1946 „Lafayette” został sprzedany przez US Navy za 120 tys. USD i pocięty na złom dwa lata później.

#4. Impreza uliczna z okazji VE Day (Victory in Europe Day, Dzień Zwycięstwa w Europie - oficjalny koniec II wojny światowej w Europie) w Shirebrook, Derbyshire, 8 maja 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Sofia Loren, 1961 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Młodzi pionierzy ZSRR założyli maski przeciwgazowe podczas ćwiczeń obrony cywilnej w Leningradzie w 1937 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Medycy zajmują się rannym psem bojowym na półwyspie Orote, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Grupa komików, którzy brali udział w nagraniu pierwszego odcinka Saturday Night Live, 11 października 1975 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Od lewej: Chevy Chase, John Belushi, Laraine Newman, Gilda Radner, Garrett Morris, Jane Curtain, Dan Aykroyd. Warto nadmienić, że gospodarzem pierwszego odcinka SNL był inny genialny komik George Carlin.
Chevy Chase odszedł już po pierwszym sezonie i zastąpił go Bill Murray.

#9. Walentina Tierieszkowa pociesza rodzinę tragicznie zmarłej załogi Sojuza 11, 1971 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Pojazd, z kosmonautami Wołkowem, Dobrowolskim i Pacajewem na pokładzie, wystrzelono z kazachskiego kosmodromu Bajkonur 6 czerwca 1971 roku. Początkowo załogę stanowić mieli Leonow, Kubasow i Kołodin, ale zostali oni wycofani, ponieważ u Kubasowa wykryto początki gruźlicy. Z załogi rezerwowej tylko Wołkow był wcześniej w kosmosie.
7 czerwca załoga dokonała udanego połączenia ze Stacją Salut 1, podczas jej 797. okrążenia dookoła Ziemi. Kosmonauci pozostali na jej pokładzie rekordowe wówczas 22 dni.
Ich głównym zadaniem był przegląd i konserwacja urządzeń bazy, a także samego Sojuza 11. Ponadto członkowie załogi mieli skupić się na badaniach medyczno-biologicznych, badaniach astrofizycznych i fizycznych, fotografowaniu Ziemi dla potrzeb gospodarki,
spektrofotometrii Ziemi w celu określenia zasobów naturalnych oraz wypróbowaniu urządzeń bazy.
29 czerwca o godzinie 22:35:24 Sojuz 11 rozpoczął manewr lądowania. O godzinie 22:47:28, na wysokości 170 km nad Ziemią, miał miejsce zaplanowany podział statku na części. Podczas tej czynności nieoczekiwanie otworzył się zaworek (Ø 1 mm) wyrównujący ciśnienie w kapsule lądownika z ciśnieniem atmosferycznym. Według procedury lądowania powinien otworzyć się on jakieś 5 kilometrów nad Ziemią. W kabinie doszło do gwałtownej dekompresji. W ciągu 212 sekund doszło do spadku ciśnienia od 920 mm Hg do zera, a załoga leciała bez skafandrów kosmicznych... Lądownik wylądował poprawnie o godz. 23:16:52 w stepach Kazachstanu. Niestety, załoga była martwa i jak się okazało później, była martwa już w 40 sekund po otworzeniu się nieszczęsnego zaworka.

#10. Rudolf Hoess oraz 9 innych niemieckich zbrodniarzy wojennych podczas ekstradycji do Polski, 25 maja 1946 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwszy z lewej siedzi Rudolf Hoess (SS-Obersturmbannführer, komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, członek NSDAP, skazany na karę śmierci). Pozostali znajdujący się w samolocie (kolejność przypadkowa) to: Kurt Burgsdorff (hitlerowski gubernator dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa, skazany na 3 lata więzienia), Josef Bühler (zastępca gubernatora Hansa Franka, skazany na karę śmierci), Hans Biebow (członek NSDAP i szef cywilnej administracji niemieckiej w getcie łódzkim, skazany na śmierć), Gustaw Beckman (szef krakowskiego gestapo, skazany na śmierć), Max Daume (wysoki oficer hitlerowskiej policji i SS-Standartenführer, odpowiedzialny za masakrę polskich cywili w Wawrze (Zbrodnia w Wawrze), skazany na śmierć), Ludwig Leist (starosta Warszawy podczas hitlerowskiej okupacji Polski, skazany na 8 lat więzienia), Erazm Ponikau (prezydent policji w Poznaniu, skazany na 8 lat więzienia), August Jäger (zastępca namiestnika Kraju Warty, skazany na karę śmierci).

#11. Legendarny projektant broni John Browning ze swoim dziełem, karabinem automatycznym Browning (BAR), ok. 1918-1919

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Jim Parsons (najlepiej znany z roli Sheldona Coopera w serialu "Teoria wielkiego podrywu") w dniu ślubu ze swoim wieloletnim partnerem Toddem Spiewakiem, maj 2017 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. 1968 rok. Jim Morrison stracił przytomność na scenie podczas koncertu w Amsterdamie. Zjadł około 30 gramów haszyszu i pigułek podanych mu przez fanów.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Tupac zaraz po tym, jak został pięciokrotnie postrzelony, Nowy Jork, 30 listopada 1994.

Kliknij i zobacz więcej!

W listopadzie 1994 roku miała finał sprawa o gwałt, w której ostatecznie Tupac Shakur został skazany za jeden z trzech postawionych mu zarzutów – nadużycie seksualne (dotykanie pośladków). Dzień przed rozprawą, 30 listopada, 20 minut po północy, w studiu nagraniowym Quad Records w Nowym Jorku został pięciokrotnie postrzelony, a następnie obrabowany z biżuterii i pieniędzy o łącznej wartości 40 tys. dolarów.
Kilkanaście godzin po operacji ratującej mu życie raper wypisał się ze szpitala w obawie o swoje życie. O zlecenie tego zamachu na swoje życie obwinił swoich rywali ze wschodniego wybrzeża – Puff Daddy’ego i Notoriousa B.I.G. (co podkreślił w utworze „Hit ’Em Up”). To wydarzenie było początkiem muzycznej wojny pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych.

#15. Protest przeciwko integracji rasowej w szkołach. USA, 1959 rok. Podpis na plakacie - "Mieszanie ras to komunizm"

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Węgrzy podkładają popiersie Stalina pod autobus podczas powstania w Budapeszcie. Węgry, 1956 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Mauzoleum Tadż Mahal z zainstalowanym fragmentem kamuflażu - osłony przeciwbombowej. Agra, Indie, 1942 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas drugiej wojny światowej, a także podczas nasilenia się konfliktów między Indiami a Pakistanem (np. wojna indyjsko-pakistańska 1947-1948), rząd Indii zapewniał ochronę ich kultowego zabytku przed atakami z powietrza. W tym celu stawiano setki rusztowań, aby ukryć konstrukcję przed oczami lotników.
Kamuflaż był tak dobry, że atakujący z powietrza widzieli tylko stos przypadkowo wyrzuconego bambusa, zamiast dostrzec kultowy Tadż Mahal, który na szczęście przetrwał aż do dziś.

#18. Sześcioraczki urodzone w Kapsztadzie (RPA), 11 stycznia 1974 r.

Kliknij i zobacz więcej!

11 stycznia 1974 roku, przez cesarskie cięcie, na świat przyszło trzech chłopców (David Peter, Grant Vincent, Jason Solomon) i trzy dziewczynki (Emma Louise, Nicolette Anne, Elizabeth Rebecca).
Sześcioraczki Rosenkowitz urodziły się w szpitalu Mowbray Maternity Hospital w Kapsztadzie w RPA. Ich całkowita masa urodzeniowa wynosiła 24 funty 1 uncję (10,9 kg), a indywidualne masy urodzeniowe wahały się od 2 funtów 6 uncji (1,1 kg) do 4 funtów 6 uncji (2,0 kg). Były to pierwsze sześcioraczki, o których wiadomo, że przeżyły w komplecie okres niemowlęcy.

#19. Patty Ramge zamieściła ostrzeżenie na swoim Fordzie Pinto z 1975 roku po tygodniach prób przekonania Ford Motor Company i jej dealerów do zmodyfikowania zbiornika paliwa w pojeździe, tak aby nie stwarzał zagrożenia pożarem podczas uderzenia z tyłu. 1 września 1978 roku

Kliknij i zobacz więcej!

Napis na samochodzie: "Trzymaj się z dala od mojego tyłu - jestem wybuchowy!".

#20. Msza św. w intencji Ojczyzny, 26 września 1982 r., homilia ks. Jerzego Popiełuszki.

Kliknij i zobacz więcej!

Dokładnie dzisiaj, 19 października, mija 36 lat od męczeńskiej śmierci kapelana warszawskiej "Solidarności", księdza Jerzego Popiełuszki.
Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także „Solidarność”. W czasie strajku został wysłany do odprawiania mszy w Hucie Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Uczestniczył w procesach tych, którzy byli aresztowani za przeciwstawianie się prawu stanu wojennego. Organizował rozdział darów, które były przywożone z zagranicy
19 maja 1983 roku prowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka. We wrześniu 1983 zorganizował pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy do sanktuarium w Częstochowie. 18 września odprawił mszę świętą na Jasnej Górze.
W czasie stanu wojennego wielokrotnie oskarżany przez władze PRL o zaangażowanie w działalność polityczną, stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.
W jego domu urządzono fikcyjną, pokazową rewizję, podczas której "znaleziono" między innymi granaty łzawiące, naboje do pistoletu maszynowego, różne materiały wybuchowe, farby drukarskie – podrzucone, oczywiście, wcześniej do mieszkania przez esbeków.
Natychmiast po tym wydarzeniu postać ks. Popiełuszki stała się przedmiotem licznych ataków propagandowych i publicystycznych władz komunistycznych.
19 października 1984 roku ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie Duszpasterstwa Ludzi Pracy do parafii pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. W tym samym dniu, wracając do Warszawy, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW, którzy przebrani byli w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Milicji Obywatelskiej.
Chrostowskiemu udało się wyskoczyć z jadącego samochodu, a porywacze nie ścigali go, gdyż to nie był on celem ich ataku.
30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono zwłoki księdza. Ręce skrępowano tak, by próby poruszania nimi zaciskały pętlę na szyi. Ciało obciążone było workiem wypełnionym kamieniami. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.
Do tej pory nie wiadomo, kto i kiedy podjął decyzję o zabiciu księdza ani na jakim szczeblu zapadła decyzja. Wiadomo jedynie, że zabójstwa dokonali trzej pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W poprzedniej części
468
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Oni przyłapali rodzeństwo na robieniu naprawdę dziwnych rzeczy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Poprzeczka, słupek, obroniony karny i dwa gole - memy po meczu Polska - Arabia Saudyjska
Przejdź do artykułu RPA: Gdzie firmy ubezpieczeniowe odmawiają polis volkswagenowi polo, czyli o bezpieczeństwie
Przejdź do artykułu Wytęż wzrok, czyli test na spostrzegawczość
Przejdź do artykułu Drwal, krawiec, żołnierz czy szpieg - kim był tajemniczy biznesmen, który zniknął z Podlasia tak szybko, jak się pojawił
Przejdź do artykułu Faktopedia – Nagrała niegrzeczny filmik w bibliotece i w sumie jej się opłaciło
Przejdź do artykułu 20 rzeczy, które mnie zaskoczyły po przylocie do Nowej Zelandii
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Modelka plus size żali się, że nie wpuszczono jej na pokład samolotu. Powód? Nie uwierzycie!
Przejdź do artykułu Co mają kasety magnetofonowe do islamskiej rewolucji w Iranie?
Przejdź do artykułu Widoki, dla których warto udać się na sam koniec świata

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą