Szukaj Pokaż menu

Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu - jak wygląda warta 2 miliardy dolarów prawie 30-letnia pamiątka po atomowym projekcie PRL-u

210 962  
827   125  
Pamiętam to przez mgłę. Byłem wtedy małym, ledwie czteroletnim kurwiem. Mój dziadek słuchając radia „Wolna Europa” dowiedział się o awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Niedługo potem zarówno mi, jak i tysiącom innych dzieciaków, podano odkażający „płyn Lugola”, który miał powstrzymać przeniknięcie do naszych ciał radioaktywnych izotopów.

7 przerażających miejsc, do których pchają się turyści

151 146  
423   38  
Są takie miejsca na świecie, do których lokalni mieszkańcy wolą nawet się nie zbliżać. Ale turyści pchają się całymi hordami!

#1. Las Aokigahara, Japonia

Ukryte przeznaczenie przedmiotów codziennego użytku, o których wiele osób nie ma pojęcia

381 174  
703   139  
Widzieliście te przedmioty dziesiątki razy w ciągu swojego życia i może nawet czasem zastanawialiście się, dlaczego zaprojektowano je tak, a nie inaczej, i do czego służą te dziwne dodatki. Dzisiaj postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania - przynajmniej jeśli chodzi o kilka takich przedmiotów.

#1. Pompon w czapce

Pompony na czapkach i innych nakryciach głowy dziś wyglądają może słodko i uroczo, jednak kiedyś pełniły ważną funkcję. Nosili je głównie francuscy żeglarze w trakcie niepogody, aby nie uderzać się w głowę o nisko położony sufit po każdym wejściu pod pokład lub do kajuty.

#2. Margines w zeszycie lub notatniku

Zastanawialiście się kiedyś, po co w zeszytach stosuje się marginesy? Nie, nie służą one jako dodatkowa powierzchnia do pisania czy pole dla nauczyciela oceniającego pracę domową. W przeszłości w wielu domach spory problem stanowiły szczury, które szczególnie upodobały sobie papierowe zeszyty. Aby móc jak najlepiej chronić ich zawartość, tworzono specjalne marginesy, które były rzucane szczurom na pożarcie w pierwszej kolejności.

#3. Pasek z tyłu płaszcza

Paski z tyłu płaszcza dziś pełnią głównie funkcję ozdobną, jednak kiedyś używano ich w praktyce. Stosowano je w płaszczach wojskowych, które często były szyte celowo za duże. W ten sposób żołnierze mogli podwinąć nadmiar materiału i schować z tyłu za pasek, dzięki czemu ten nie plątał im się między nogami.

#4. Mosiężne klamki

Wiele klamek zrobionych jest z mosiądzu. Kiedyś robiono tak nie dlatego, że mosiądz ładnie się prezentuje. Robiono tak, ponieważ materiał ten ma właściwości bakteriobójcze - co może być szczególnie przydatne w dzisiejszych czasach.

#5. Próbki materiału dodawane do ubrań

Próbki materiału (często z guzikami) służą nie do tego, aby sobie móc pomacać kawałek tkaniny ze swojego nowego ubrania. Służy to do tego, aby móc przetestować na tym kawałku materiału różne metody prania, dzięki czemu nie zniszczymy sobie najnowszej części garderoby.

#6. Specyficzny kształt rączki śrubokrętu

Wydawało wam się, że uchwyt śrubokrętu ma taki kształt, aby pewniej trzymać go w dłoni? Nie! Ten kształt służy temu, abyśmy mogli włożyć na niego klucz, dzięki czemu odkręcanie i wkręcanie będzie znacznie łatwiejsze.

#7. Malutkie guziki w jeansach

Te małe guziki - zwane też często nitami - umieszczane są w punktach, które są najbardziej narażone na rozdarcia w wyniku użytkowania spodni. To one sprawiają, że nasze jeansy są w stanie przetrwać znacznie dłużej.

#8. Ząbki na brzegach monet

Charakterystyczne ząbki na brzegach monet to raczej relikt przeszłości z czasów, kiedy wartość danego bilonu określało się na podstawie jego wagi. Niektórzy oszuści często kroili monety, aby te ważyły mniej i zachowywali dla siebie całą resztę drogocennego metalu, który można było przetopić i sprzedać dalej. Ząbki miały temu zapobiegać, ponieważ oszuści mieli problem z odtworzeniem idealnie tego samego wzoru.

#9. Dodatkowe dziurki w butach

Wiele butów ma dodatkowe dziurki gdzieś na boku. Nie są to żadne wywietrzniki ani nic w tym rodzaju. Służą one... dokładnie do tego samego, co wszystkie pozostałe dziurki - czyli do przeplatania przez nie sznurówek. Tak umieszczona sznurówka sprawia, że stopa jest bardziej stabilna w takim bucie i mniej porusza się w środku.

#10. Mała strzałka przy kontrolce paliwa

W wielu samochodach przy oznaczeniu poziomu paliwa w baku można znaleźć malutką strzałkę. Skierowana jest ona zwykle w prawo lub w lewo. Oznacza ona położenie baku w samochodzie - a co za tym idzie strony, którą należy ustawić się bliżej dystrybutora na stacji benzynowej.

#11. Dziurki w patyczkach lizaków

Nie, te charakterystyczne otwory nie służą temu, aby przez nie gwizdać. Ma to raczej związek z produkcją słodyczy. Kiedy na patyczek bez dziurki lany jest gorący, roztopiony karmel, ten często zostaje na samym czubku patyczka, zastyga i blokuje wejście, przez co cukierek słabo trzyma się patyczka. Kiedy jednak jest tam również dziurka, karmel wlewa się do środka, a całość lepiej trzyma się kupy.

#12. Małe dziurki w kłódkach

Te malutkie dziurki służą do odprowadzania wody z kłódki, dzięki czemu nie zalega ona w środku, a kłódka nie rdzewieje tak łatwo.

#13. Różnokolorowe gumki do mazania

Wiele osób błędnie uważa, że niebieska część gumki służy do mazania (ścierania) długopisu. Oczywiście tak nie jest. Różne kolory służą do wymazywania śladów wykonanych przez różne ołówki i na różnych rodzajach papieru. Miękka, pomarańczowa używana jest do słabych śladów i miękkiego papieru, a niebieska do mocniejszych śladów i twardszego papieru.

#14. Szuflada pod piekarnikiem

Podczas gdy większość mam trzyma w tych szufladach blachy, formy do pieczenia i patelnie, to prawdziwe przeznaczenie tej szuflady jest nieco inne. Trzyma się tam ugotowane jedzenie, aby dłużej utrzymywało ciepło wytworzone wcześniej przez piekarnik. A teraz powiedzcie szczerze - ilu znacie ludzi, którzy używają tej szuflady w ten sposób.

#15. Drewniane wieszaki

Wielu osobom wydaje się, że drewniane wieszaki to po prostu nieco bardziej fantazyjna wersja zwykłych, plastikowych wieszaków. Jednak wcale tak nie jest, ponieważ nie są one robione ze zwykłego drewna - a drewna cedrowego. Drewno cedrowe znane jest z tego, że odstrasza ćmy, mole i inne robaki. Wieszaki te są idealne do cięższej odzieży, która znacznie częściej jest obiektem pożądania robactwa.

#16. Wypustki na J i F na klawiaturze

Wypustki na F i na J na klawiaturze pomagają palcom odnaleźć te klawisze w łatwy sposób. Padło właśnie na te klawisze, ponieważ przy bezwzrokowym pisaniu to one są najważniejsze i stanowią miejsce początkowe ustawienia palców.

#17. Guziki po lewej stronie

Dzisiaj strona, po której umieszczone są guziki, odnosi się teoretycznie do tego, czy dana część garderoby przeznaczona jest dla kobiet, czy dla mężczyzn. W rzeczywistości jednak kiedyś oznaczało to status społeczny. Przecież większość nas jest praworęczna, więc guziki po prawej są dla nas wygodniejsze. Guziki umieszczano jednak po lewej stronie, aby łatwiej było je zapinać na przykład pokojówkom. Jeśli więc ktoś miał ciuchy z guzikami po tej stronie, oznaczało to, że nie ubiera się sam, a więc jego status społeczny jest znacznie wyższy.

#18. Dziurki na końcu uchwytów od garnków

Jasne, są świetne, gdy chcesz powiesić patelnię lub garnek na ścianie, ale są też idealne do trzymania łyżek i chochli podczas gotowania. W ten sposób nie zabrudzisz swojej kuchenki.

#19. Kolorowa pasta do zębów

Kolory w pastach mają znaczenie symboliczne. W latach 70. ubiegłego wieku nie każda pasta odświeżała oddech. Dlatego Aquafresh dodało niebieski pasek, aby zaznaczyć, że ich pasta ma właściwości odświeżające oddech. Wiele osób dbało też o zdrowie dziąseł. Wtedy ta sama firma dodała czerwony pasek, co miało oznaczać, że ich pasta ma również właściwości pozwalające dbać o zdrowie dziąseł.

#20. Długie szyjki butelek

Cienka szyjka w butelkach nie służy do tego, żeby "wolniej piło się z gwinta". Chodzi głównie o to, aby zaoszczędzić materiał służący do produkcji kapsli do butelek. Mniejsza powierzchnia, którą trzeba zamykać, sprawia również, że to zamknięcie jest znacznie bardziej pewne i trwałe.

#21. Układ liter na klawiaturze

Układ liter na klawiaturze wcale nie jest przypadkowy i wziął się jeszcze z maszyn do pisania. Kiedyś litery ułożone były w porządku alfabetycznym, jednak wiele osób zawodowo zajmujących się pisaniem na maszynie robiło to tak szybko, że ramiona z tuszem, uderzające w powierzchnię kartki, blokowały się wzajemnie, co uniemożliwiało dalszą pracę. Producenci maszyn zmienili więc układ liter, aby ludzie pisali wolniej, a ramiona się nie blokowały - i tak zostało do dziś.

#22. Dziurka w oknie w samolocie

Jeśli lataliście kiedyś samolotem, to może zwróciliście uwagę na małą dziurkę w oknie. W rzeczywistości służy on dwóm celom: po pierwsze pozwala na przepływ powietrza, aby nie dopuścić do powstania zbyt dużego ciśnienia w samolocie, które mogłoby wyrwać okno podczas wznoszenia się, a po drugie zapobiega zaparowaniu okien.

#23. Włoski na brzegach ruchomych schodów

Nie, nie są one przeznaczone do czyszczenia butów. Są tam umieszczone w celach bezpieczeństwa. W przypadku schodów ruchomych często dochodziło do wypadków, kiedy ludziom wciągało do środka ubrania. Te włoski mają temu zapobiegać, blokując otwory, gdzie mogłoby coś wpaść.

#24. Trójkątne kawałki czekolady Toblerone

Wiele osób uważa, że trójkątny kształt czekolady Toblerone nawiązuje do szwajcarskich Alp. Jednak w rzeczywistości kształt ten ma zastosowanie praktyczne. Dzięki niemu łatwo jest oddzielić jedną kostkę od drugiej za pomocą kciuka.

#25. Szczelina na końcu taśmy mierniczej

Większość taśm mierniczych posiada metalowy koniec z małą szczeliną. W przypadku, gdy masz zajęte ręce, możesz zahaczyć końcówkę taśmy na przykład na gwoździu. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zauważysz również, że końcówka jest lekko ząbkowana z jednej strony. Można tego używać do zaznaczania punktów bez użycia ołówka.

#26. Mała kieszonka w spodniach

Nie, nie służy ona do trzymania w niej prezerwatyw. Pierwotnie miała ona służyć do trzymania zegarków kieszonkowych, jednak przez lata zmieniło się jej przeznaczenie. Ludzie teraz trzymają w niej raczej zapałki, bilety lub monety.
703
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 7 przerażających miejsc, do których pchają się turyści
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 10 czynności, których nie powinieneś wykonywać podczas wizyty w Korei Południowej
Przejdź do artykułu 7 najgłupszych wpadek i błędnych decyzji w historii człowieka II
Przejdź do artykułu Rzucił wszystko i kupił sobie za 13 tysięcy dolarów wyspę na Seszelach
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu Ojcowie wcale nie muszą być drętwi
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów o reżyserach najbardziej znanych filmów
Przejdź do artykułu Do dziś nie wiemy, co tak naprawdę wydarzyło się 9 października 1962 roku
Przejdź do artykułu Nigdy nie zostawiaj w samochodzie lustra parabolicznego

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą