Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DCCLIX - Jak Apple radziło rozwiązać jeden z problemów ze swoim komputerem

122 640  
511   134  
Dziś m.in. przodek współczesnych ogórków, porównanie marsjańskich łazików oraz co by było, gdyby James Cameron nakręcił "Park Jurajski".

Rzeczy, których nie widuje się na co dzień CVII - Prezentacja siły, z jaką uderza woda zrzucona z samolotu

92 584  
508   47  
W dzisiejszym odcinku m.in. lamborghini przyblokowane na drodze w nietypowy sposób, dwa myśliwce eskortujące wahadłowiec kosmiczny, plaża zmieniająca swój kształt oraz niedźwiedź, który uciekł przed żółwiem na drzewo.

Zatrzymane w kadrze CCCXLVIII - Młody DiCaprio i jeszcze piękniejsza Bellucci

93 847  
518   91  
Dzisiaj opowiemy wam szerzej o napadzie na Kreditbanken w Szwecji, zajrzymy do jednego z paryskich klubów nocnych sprzed 100 lat oraz przekonamy się jak, bez żadnych uprzedzeń rasowych, bawili się mieszkańcy Nowego Jorku w lipcu 1977 roku...

#1. Dokładnie rok temu, 15 czerwca 2019 roku, odprawiona została pierwsza po tragicznym pożarze msza w Katedrze Notre Damme. Wszyscy uczestnicy mszy obowiązkowo mieli kaski na głowach. Paryż, Francja.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Radziecki żołnierz w wyzwolonej Gatczynie (za czasów okupacji niemieckiej miasto nazywało się Lindemannstadt) niszczy plakat przedstawiający Adolfa Hitlera z rosyjskim napisem "Hitler wyzwoliciel", 26 stycznia 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Królewscy strażnicy z garłaczami, Tajlandia, fotografia wykonana w latach 1897-1922.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. "Rodzinny portret" wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Meyer z okazji 60. urodzin jednego z założycieli, Louisa B. Mayera, 1943 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwszy rząd (od lewej): James Stewart, Margaret Sullivan, Lucille Ball, Hedy Lamarr, Katharine Hepburn, Louis B. Mayer, Greer Garson, Irene Dunne, Susan Peters, Ginny Simms, Lionel Barrymore
Drugi rząd (od lewej): Harry James, Brian Donlevy, Red Skelton, Mickey Rooney, William Powell, Wallace Beery, Spencer Tracy, Walter Pidgeon, Robert Taylor, Pierre Aumont, Lewis Stone, Gene Kelly, Jackie Jenkins
Trzeci rząd (od lewej): Tommy Dorsey, George Murphy, Jean Rogers, James Craig, Donna Reed, Van Johnson, Fay Bainter, Marsha Hunt, Ruth Hussey, Marjorie Main, Robert Benchley
Czwarty rząd (od lewej): Dama May Whitty, Reginald Owen, Keenan Wynn, Diana Lewis, Marilyn Maxwell, Esther Williams, Ann Richards, Marta Linden, Lee Bowman, Richard Carlson, Mary Astor
Piąty rząd (od lewej): Blanche Ring, Sara Haden, Fay Holden, Bert Lahr, Frances Gifford, June Allyson, Richard Whorf, Frances Rafferty, Spring Byington, Connie Gilchrist, Gladys Cooper
Szósty rząd (od lewej): Ben Blue, Chill Wills, Keye Luke, Barry Nelson, Desi Arnaz, Henry O'Neill, Bob Crosby, Rags Ragland

#5. "Jestem hańbą swojej rasy" - napis na szyi młodego Niemca, którego przyłapano na związku z Żydówką, Niemcy, 1935 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Włoska armia wciąga na górskie zbocze działo, skrzynię z bronią oraz... psa. Fotografia wykonana w Alpach podczas I wojny światowej, 1915 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Mieszkańcy Nowego Jorku kradną artykuły spożywcze z supermarketu A&P przy Ogden Avenue i 166. ulicy podczas gigantycznego blackoutu, który na dwa dni sparaliżował metropolię, 13-14 lipca 1977 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Jeden z pionierów hip-hopu, DJ Kool Herc powiedział o tym dniu:
To [blackout] było jak Gwiazdka dla czarnych ludzi. Następnego dnia było około 1000 nowych DJ-ów.

#8. Michael Douglas i Kathleen Turner podczas przerwy w produkcji filmu "Miłość, szmaragd i krokodyl", 1984 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. "Jesteśmy Rosjanami!", napis wykonany kredą przez właścicieli sklepu w Londynie, aby lokalni mieszkańcy nie demolowali go myśląc, że należy on do Niemców, Londyn, 1915 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Bośniacki żołnierz gra na pianinie w zdewastowanym budynku szkolnym, Mostar, Bośnia, 1992 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Trzy zakładniczki (i porywacz) przetrzymywane w skarbcu Kreditbanken w Sztokholmie, Szwecja, 27 sierpnia 1973 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W czwartkowy poranek 23 sierpnia 1973 roku Jan-Erik "Janne" Olsson, uciekinier z więzienia, wszedł do Sveriges Kreditbanken przy placu Norrmalmstorg w Sztokholmie. Po wejściu do lokalu oddał salwę z pistoletu maszynowego i wezwał w języku angielskim zaskoczonych pracowników do położenia się na ziemi („Get down to the floor. The party starts now!”). Następnie wybrał trzy kobiety w przedziale wiekowym 21-31 lat i zamknął się z nimi w skarbcu o wymiarach 3,3 x 14,3 metra. Zażądał od władz wypuszczenia na wolność swojego kumpla (także przestępcy) Clarka Olofssona, równowartości 3 milionów koron szwedzkich w szwedzkiej i zagranicznej walucie, szybkiego, zatankowanego do pełna samochodu podstawionego pod bank, hełmów i kamizelek kuloodpornych.
Rząd Olofa Palmego, dla uspokojenia sytuacji, zezwolił na wyjście z wiezienia Olofssona, który kilka godzin później dołączył do porywacza w Kreditbanken.
Negocjacje policji z Olssonem trwały aż 131 godzin. W międzyczasie podjęto kilka prób dostania się do skarbca (m.in. wiercąc dziurę w suficie). Dopiero 28 sierpnia skuteczna okazała się akcja policji przy użyciu gazu łzawiącego. Podczas próby odbicia zakładników nie ucierpiał żaden policjant, zakładnik ani porywacz.

Jan-Erik Olsson został skazany na 10 lat więzienia. Z odbywania kary został zwolniony na początku lat 80.
Clark Olofsson nie został skazany, ponieważ był on niejako tylko biernym uczestnikiem zdarzeń oraz rzekomo negocjował z Olssonem wypuszczenie zakładników. Wrócił do więzienia w Norrkoping, gdzie miał do dokończenia 6-letnię odsiadkę.

Co najciekawsze, w późniejszych wywiadach zakładnicy przejawiali silny emocjonalny związek z porywaczami. Mało tego, w trakcie procesu ofiary napadu zeznawały w obronie kryminalistów, a niektórzy z nich... opłacili im nawet adwokatów. Ta niezwykła więź ofiar z oprawcami została przez psychologów nazwana "syndromem sztokholmskim".

#12. Mike Tyson spotkał się ze swoimi młodymi fanami podczas wizyty w Moskwie. Bokser brał wówczas udział w uroczystym otwarciu pierwszego klubu golfowego w ZSRR, 15 września 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. "Taxi Girls" w jednym z paryskich nocnych klubów - panie, które za drobną opłatą można było zaprosić do tańca, Paryż, lata 20. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Stare, pordzewiałe i dawno już wycofane z tokijskich ulic autobusy, które służyły mieszkańcom Japonii jako rozwiązanie chwilowych problemów z brakiem mieszkań, Tokio, 2 października 1946 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Wspólna fotografia: Ayrton Senna, Alain Prost, Nigel Mansell i Nelson Piquet, Grand Prix Portugalii, 21 września 1986 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Adolf Hitler podczas Dożynek Rzeszy (niem. Das Reichserntedankfest) w Bueckerbergu, niedaleko miejscowości Hamelin, Niemcy, 1934 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Święto to obchodzono od 1933 do 1937 roku, cztery razy w październiku i raz tylko (w 1934 roku) 30 września. Oficjalnym celem organizacji tego festiwalu było danie wyrazu uznania osiągnięciom niemieckich rolników. Oczywiście w praktyce była to świetna okazja, by podkreślić związek między Adolfem Hitlerem i niemiecką ludnością, promocja stricte niemieckich towarów i produktów spożywczych oraz szerzenie ideałów partii nazistowskiej.

#17. Elon Musk z bratem Kimbalem i siostrą Toscą, Republika Południowej Afryki, 21 stycznia 1989.

Kliknij i zobacz więcej!

W czerwcu 1989 roku, tuż przed swoimi 18. urodzinami, Elon wyjechał do Kanady, aby uniknąć obowiązkowej służby w południowoafrykańskim wojsku. Pół roku później dołączyła do niego jego matka Maye (była modelka) oraz młodsza siostra Tosca. Po ukończeniu szkoły średniej w Pretorii dołączył do nich także trzeci z rodzeństwa, Kimbal Musk.

#18. Pierwsi pracownicy holenderskiej firmy Phillips, ostatnia dekada XIX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Młody Leonardo DiCaprio patrzący głęboko w oczy pięknej Monice Bellucci, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Uroczystość otwarcia nowego gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie, 18 czerwca 1938 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Na zdjęciu stoją od lewej: prezydent RP Ignacy Mościcki, książę Janusz Radziwiłł, wiceminister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Jerzy Aleksandrowicz, minister poczty i telegrafów Emil Kaliński, generał Jakub Krzemieński oraz pierwszy z prawej - prezydent Warszawy Stefan Starzyński.


W poprzedniej części
518
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rzeczy, których nie widuje się na co dzień CVII - Prezentacja siły, z jaką uderza woda zrzucona z samolotu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Panie w początkowej fazie ubierania leżąc prezentują swe wdzięki III
Przejdź do artykułu Drwal, krawiec, żołnierz czy szpieg - kim był tajemniczy biznesmen, który zniknął z Podlasia tak szybko, jak się pojawił
Przejdź do artykułu Typy dziewczyn w liceum
Przejdź do artykułu 20 rzeczy, które mnie zaskoczyły po przylocie do Nowej Zelandii
Przejdź do artykułu Megatsunami w zatoce Lituya na Alasce. Woda sięgnęła terenu powyżej 500 m n.p.m.
Przejdź do artykułu Widoki, dla których warto udać się na sam koniec świata
Przejdź do artykułu 7 nowych, kreatywnych sposobów, na jakie rżną nas sprzedawcy
Przejdź do artykułu Co zabiło 28 milionów Azteków?
Przejdź do artykułu W jakich butach tatrzańskie szczyty zdobywają turyści bez wyobraźni? Nie tylko sandały

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą