Szukaj Pokaż menu

Kilka celnych spostrzeżeń na temat małżeństw XII - Seks małżeński w czasach pandemii

73 846  
223   17  
Kolejnych dwadzieścia nieszablonowych dialogów, na które, niestety, teraz mamy coraz więcej czasu i okazji, ponieważ jesteśmy skazani na wspólne zamieszkiwanie, a pies ani kot pokonwersować nie zamierzają...

Na naszych oczach staruszka pozwoliła przybić się do krzyża - czyli tak obchodzona jest Wielkanoc na Filipinach

27 848  
77   45  
Dla polskiego katolika okres świąt wielkanocnych to wizyta w kościele, święconka i śniadanie z rodziną, a dla młodszych zajączek wielkanocny i lany poniedziałek. Dla filipińskich radykałów to coroczne, wielokrotne odtwarzanie męki Chrystusa poprzez masochistyczny, krwawy show. Filipiny ze względu na przepiękne wyspy, wulkany i plaże przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów. Mało kto planujący urlop w tym tropikalnym raju uwzględnia w swoim planie zobaczenie na własne oczy ludzi przybijających się do krzyży. Dla nas jednak to właśnie był główny cel podróży.

Jak epidemie kończyły się dawniej? 7 spośród najgroźniejszych przypadków w dziejach

56 529  
211   30  
Dziesiątkujące ludzkość epidemie nie są niczym nowym. Pojawiają się regularnie – nawet co kilkadziesiąt lat. I choć nierzadko obawy okazują się przesadzone w stosunku do faktycznych rozmiarów problemu, to w niektórych przypadkach światowe społeczeństwo naprawdę mocno ucierpiało. I o kilku takich sytuacjach poniżej.

#1. Trąd w średniowieczuJedną z chorób, których najbardziej obawiano się w średniowieczu, był trąd. Diagnoza stanowiła wyrok – a zarażeni zsyłani byli na margines społeczeństwa. Z jednej strony po to, by nie roznosić bakterii. Z drugiej, by oszczędzić zdrowym osobom widoku iście makabrycznego. Widoku żywcem gnijących ludzi. Trąd towarzyszy ludzkości już od tysięcy lat, zresztą każdego roku pojawia się około 200 tysięcy nowych przypadków, z których ponad połowa w najbiedniejszych regionach Indii. Obecnie jednak możliwe jest skuteczne leczenie trądu. W średniowieczu takich możliwości nie było – szacuje się, że w Europie w tamtych czasach funkcjonowało nawet 19 tysięcy specjalnych domów odosobnienia, właśnie dla trędowatych. A co według ówczesnych ludzi wywoływało chorobę? Bynajmniej nie bakteria – wierzono powszechnie, że to nic innego jak boska kara zesłana na grzeszników.
rocketswag.com

#2. Ostatnia taka grypa (w XIX wieku)Wiele osób słyszało o grypie hiszpańskiej, nieco mniej o grypie azjatyckiej, nazywanej też niekiedy rosyjską. Jej pierwsze ogniska miały miejsce w leżącym w środkowej Azji Turkiestanie, skąd rozprzestrzeniły się na praktycznie całą północną półkulę. Choroba nie ominęła nawet północno-zachodniej Kanady ani Grenlandii, pochłaniając na całym świecie nawet milion ofiar – głównie jednak w szybko rosnących w tamtych czasach miastach. Była to najgroźniejsza w skutkach pandemia XIX wieku, a zarazem ostatnia w tym stuleciu. Problem udało się opanować w ciągu mniej więcej dwóch lat, przez co za okres epidemii grypy azjatyckiej uznaje się lata 1889-1891, czyli dość szybko. Niestety dość szybko świat znów znalazł się u progu katastrofy. Nie minęły nawet trzy dekady, a do licznego grona trapiących Ziemię zmartwień dołączyła „hiszpanka”.
ncbi.nlm.nih.gov

#3. Do siedmiu razy choleraWielkie pandemie cholery wybuchały na świecie siedmiokrotnie… jak dotąd. Ta najgroźniejsza dla Europy miała miejsce w latach 1831-1838, ale jeśli spojrzeć z perspektywy całego świata, bardziej tragiczna w skutkach była późniejsza, trzecia pandemia z lat 1852-1860. Podobnie jak wcześniejsze, wybuchła w Indiach, skąd rozprzestrzeniła się początkowo po Azji, by stopniowo zawędrować do Europy i Ameryki Północnej oraz Afryki. W najgorszym momencie, w 1854 roku, w samym tylko Londynie na cholerę zmarło 10 tysięcy osób, zaś światowy bilans „trzeciej fali” sięgnął miliona zmarłych. Bakterie zanieczyściły wodę pitną w wielu miejscach świata, ale potrzeba było wielu lat i wielu ofiar, by ustalono nośnik zakażenia i rozpoczęto pracę nad jego oczyszczeniem.
history.com

#4. Ospa prawdziwa, ale pokonanaIle czasu od wynalezienia szczepionki może zająć całkowite wyeliminowanie choroby? W przypadku ospy prawdziwej, która mocno dała się we znaki ludzkości (ze śmiertelnością wahającą się w zależności od badanej grupy między 10 a nawet 80%), trwało to niemal dwieście lat. Pierwszą szczepionkę opracowano w 1796 roku, a dopiero w 1980 Chińska Światowa Organizacja Zdrowia mogła ogłosić ospę za całkowicie wyeliminowaną. Zanim jednak do tego doszło, choroba w znaczący sposób odmieniła losy świata. Przede wszystkim ułatwiła Hiszpanom podbój Azteków. Już w Starym Świecie ospa zbierała tragiczne żniwo, jednak dopiero w zetknięciu z rdzennymi mieszkańcami Ameryk w XVI wieku, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z chorobami białego człowieka i nie mieli choćby szczątkowej odporności, pokazała prawdziwą twarz. Był to jeden z powodów, dla których Hiszpanie tak łatwo poradzili sobie na terenie obecnego Meksyku – bo ospa wykonała niemal całą robotę za nich, zabijając nawet 90% miejscowych Indian.
who.int

#5. Czym była zaraza AntoninówJedna z najbardziej śmiertelnych epidemii w historii jest przy okazji jedną z najstarszych, o jakich nam wiadomo. Wystąpiła w latach 165-180, głównie na terenie imperium rzymskiego, gdzie zginęło nawet 5 milionów ludzi. Oszacowano, że w wyniku choroby śmierć poniosło nawet 10% mieszkańców imperium, a w miejscach o dużej koncentracji zaludnienia odsetek ten był zdecydowanie wyższy. Najprawdopodobniej ofiarą epidemii padł też Lucjusz Werus, adopcyjny brat Marka Aureliusza, z którym wspólnie rządził cesarstwem. Naukowcy nie są w stu procentach zgodni, czym była choroba sprzed prawie dwóch tysięcy lat, jednak bardzo wiele wskazuje na to, że zarazę Antoninów spowodowała… ospa.
study.com

#6. Wielka zaraza w LondynieNiektóre epidemie wcale nie potrzebują wielkiego zasięgu, żeby zebrać poważne żniwo. Wielka zaraza, która dotknęła Londyn w latach 1665-1666 nie rozprzestrzeniła się może po całym świecie ani nawet – w przeciwieństwie do epidemii, o której w punkcie następnych – Europie, ale i to wystarczyło, by liczba ofiar przekroczyła najprawdopodobniej 100 tysięcy (najbardziej ostrożne szacunki zaczynają się od 75 tys.). Przyczynę stanowiła roznoszona przez szczury dżuma, a w jej konsekwencji liczba mieszkańców Londynu zmalała co najmniej o jedną piątą. Swoje obecne określenie „wielkiej” zaraza zyskała po długim czasie, uchodząc z perspektywy historycznej za jedną z ostatnich tak dramatycznych katastrof na Starym Kontynencie. Kiedy którykolwiek z domowników zapadał na dżumę, jedyne, co można było zrobić, to namalować czerwony krzyż na drzwiach i modlić się o cud.
historic-uk.com

#7. Czarna śmierćŚredniowiecze nie było dla Europy zbyt szczęśliwym czasem – przynajmniej jeśli wziąć pod uwagę wybuchające co i rusz choroby. Czarna śmierć – dżuma z XIV wieku – była jedną z najtragiczniejszych w skutkach w dziejach nie tylko Starego Kontynentu, ale całej ludzkości. Nie ma pewności co do tego, skąd wzięła się choroba. Być może ze Środkowej Azji, skąd jedwabnym szlakiem dotarła do basenu Morza Śródziemnego i Europy. Roznosiły ją najprawdopodobniej pchły pasożytujące na szczurach (jakby jednych lub drugich z osobna nie było wystarczająco). Skutki czarnej śmierci były tragiczne. Od 30 do 60% populacji Europy, nawet 100 milionów ofiar na całym świecie. Poczyniła spustoszenie, którego naprawa zajęła kolejne 150 lat. Niektórzy sądzą, że określenie „czarna śmierć” wzięło się od koloru, który przybierały rany zakażonych, jednak nie wydaje się to słuszne. Prawdopodobnie czerń miała tu typowo żałobny wymiar.
history.com

Na tej liście nie mogłoby zabraknąć też tzw. hiszpanki, ale niedawny, bardziej obszerny artykuł o niej przeczytacie tutaj.
211
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Na naszych oczach staruszka pozwoliła przybić się do krzyża - czyli tak obchodzona jest Wielkanoc na Filipinach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Zakupy z kobietą - cztery koszmary, które przeżył każdy z nas
Przejdź do artykułu Do dziś nie wiemy, co tak naprawdę wydarzyło się 9 października 1962 roku
Przejdź do artykułu Biały człowiek w krainie Azjatek - 10 rad i wskazówek dla początkujących
Przejdź do artykułu Niezwykłe kolorowe zdjęcia Warszawy zrobione 3 lata po Powstaniu Warszawskim
Przejdź do artykułu Ojcowie wcale nie muszą być drętwi
Przejdź do artykułu Tragiczny los miasteczka Johnstown, które zalane zostało 20 milionami ton wody
Przejdź do artykułu 10 niezbyt przyjemnych faktów o szympansach
Przejdź do artykułu "Straszny film" ma już 20 lat! Zobaczcie, jak zmienili się aktorzy, którzy straszyli i rozśmieszali nas w tej komedii
Przejdź do artykułu Libijczycy wysadzili dyskotekę w Niemczech, w odwecie Amerykanie zbombardowali Włochy i Francję

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą