Szukaj Pokaż menu

Piraci z Somalii. 7 rzeczy, o których nie mówi się na co dzień

132 864  
394   53  
Kiedy już od dawna wydawało się, że historie o piratach pod czarną banderą to zamierzchła przeszłość, somalijscy piraci wdarli się na czołówki gazet całego świata.

#1. W dobrej wierze...

Piraci z Somalii. 7 rzeczy, o których nie mówi się na co dzień

Co sprawiło, że skorupa auta, za którą jej właściciel chciał 700 dolarów, sprzedała się za ponad 200 000 dolarów?

114 373  
641   46  
Można by rzec - amerykański sen. Sprawa nie nowa, bo sprzed 11 lat, ale teraz na nią trafiłem i wydała mi się na tyle ciekawa, by ją przytoczyć. Ktoś o nicku 123eclin wystawia nadwozie samochodu bez silnika i skrzyni biegów za 500 dolarów. Cena, jakiej oczekuje za auto, to 700 dolarów. I wtedy sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Ale po kolei.

#1.

Naprawdę potwornickie ciekawostki - gdzieś już to słyszałem...

120 594  
347   163  
Dziś dowiemy się kilku dziwnych i czasem niepokojących rzeczy.

#1. Erotolalia

Erotolalia to czerpanie satysfakcji seksualnej z wulgarnego słownictwa w trakcie seksu.

Może być też po niemiecku.

#2. Najbardziej niebezpieczny jest wąż niedorzeczny

Zdarza się, że węże rodzą się z dwiema głowami, które walczą ze sobą, a nawet próbują się wzajemnie pożreć.

Większość z nich przeżywa ledwie kilka miesięcy, ale znamy przypadek dwugłowego węża, który przeżył 20 lat. Pod okiem naukowców przez 8 lat znajdował się również dwugłowy wąż albinos, któremu nadano imię My. Przypadki policefalii - bo tak nazywamy tę anomalię - zdarzają się bardzo rzadko, jednak naukowcy uważają, że duży wpływ na częstotliwość występowania tej przypadłości może mieć chów wsobny w hodowlach.

#3. Są zbyt lekkie

Mrówki nie są w stanie doznać żadnej krzywdy, spadając z dowolnej wysokości. Takie zagrożenie dla nich nie istnieje.

Spowodowane jest to tym, że są zbyt lekkie, by uderzenie o dowolny typ materiału mogło spowodować uszkodzenia ich ciała. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tu opór powietrza, bo to właśnie kombinacja masy ciała i współczynnika oporu powietrza sprawia, że nie są w stanie w trakcie lotu rozpędzić się do prędkości, która byłaby niebezpieczna.

#4. Mało uspokajający fakt

Niemal co dziesiąty Amerykanin ma problemy z agresją i dostęp do broni palnej.

22 miliony Amerykanów, czyli 8,9% populacji USA, ma zaburzenia na tle agresji i jednocześnie jest w posiadaniu broni lub ma łatwy dostęp do broni. 3,7 miliona spośród tych osób nosi przy sobie broń na co dzień. Typowy profil takiej osoby to młody mężczyzna, po ślubie, mieszkający poza miastem. Kiedy weźmiemy pod uwagę liczbę posiadanych sztuk broni, to okazuje się, że najmniej agresywni i najrzadziej wdający się w zwykłe bójki ludzie to posiadacze 1 sztuki broni. Nieco więcej agresorów znajdziemy pośród osób, które w ogóle nie mają broni. Najwięcej, bo aż 9% agresywnych, to posiadacze ponad 11 sztuk broni.

#5. Miało być pięknie, a wyszło...

Statua Wolności okazała się beznadziejną latarnią morską, choć to nią właśnie miała być.

W dniu inauguracji okazało się, że płomień na szczycie Statuy Wolności jest ledwie widoczny z Manhattanu i w praktyce "wygląda bardziej jak świetlik niż jak latarnia". Po kilku próbach i pomysłach na ulepszenia w końcu w 1901 r. przeniesiono ją pod zarząd Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych, ponieważ ostatecznie uznano, że nigdy nie będzie dawała dość światła, by została pełnoprawną latarnią morską.

#6. Można osiwieć z nerwów

Depresja powoduje przyśpieszone starzenie się komórek naszego organizmu.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie ponad 2000 osób przy współpracy holenderskich i amerykańskich badaczy. W tej grupie jedną trzecią stanowiły osoby przechodzące stany depresyjne, kolejną jedną trzecia osoby, które w przeszłości przechodziły takie stany, a ostatnią część stanowiły osoby, które takich doświadczeń nie miały. Z pobranych próbek krwi udało się ustalić, że osoby przechodzące depresję posiadały krótsze telomery. W dużym skrócie ujmując, są to końcówki chromosomów, które zabezpieczają je przed wadliwym kopiowaniem. Za każdym razem, kiedy się replikują, telomer się skraca, tak więc im więcej czasu upływa, tym więcej potrzebnych jest kopii dla nowych komórek i telomery wskazują nam właśnie, na jakim etapie jest proces starzenia się organizmu. Przez to rozumiemy, że w trakcie depresji organizm starzeje się szybciej. To samo dzieje się, kiedy palimy papierosy czy pijemy alkohol. Naukowcy nie mają jednak pewności, czy ten proces jest procesem nieodwracalnym i czy może wpływać na potencjalną długość życia na poziomie biologii naszych organizmów.

#7. Liczba robi wrażenie

Co roku w Stanach Zjednoczonych 1 200 000 kobiet poddaje się aborcji.

Żeby było jeszcze ciekawiej, wśród afroamerykańskiej społeczności aborcja "zabija więcej osób" niż siedem głównych przyczyn zgonów razem wziętych. Odejdźmy jednak od koloru skóry i stereotypów i przyjrzyjmy się temu, co dzieje się w samym tylko Nowym Jorku - tutaj aż 37% ciąż kończy się aborcją. Czy to dobrze, czy źle? Oczywiście, że nie wiadomo.

#8. Nadawałoby się na serial, grę, a może i na tej podstawie książkę napisać

Jasio-Jeżyk to mało znana powieść braci Grimm, opowiadająca o chłopcu, który urodził się pół-jeżem.

Jasio-Jeżyk urodził się pół-jeżem przez klątwę swego ojca. Swego czasu opuścił rodzinny dom i chodząc po lesie, napotkał zagubionego króla, któremu wskazał drogę do domu. W zamian poprosił o to, by król oddał mu pierwszą rzecz, którą zastanie w swoim domu po powrocie. Brzmi znajomo? Spójrzmy dalej. Sytuacja powtórzyła się dwukrotnie. Obydwaj królowie po powrocie do domów jako pierwsze spotkali swoje córki, które wybiegły im na spotkanie. Jeden obietnicy dotrzymać nie zamierzał, drugi jak najbardziej. Kiedy przyszło co do czego, po wielkim bankiecie Jasio udał się do pierwszego króla, gdzie chciał odebrać swoją "niespodziankę". Tutaj sprawy się pokomplikowały, doszło do walki, w ruch zostało postawione wojsko itd. Jeż dopiął swego i "otrzymał" od króla jego córkę, jednak w trakcie prób konsumpcji jedynie pokłuł ją boleśnie swoimi kolcami. Dał sobie spokój i poszedł do drugiego króla, który w zamian za to, że Jeż kiedyś w lesie uratował mu życie, przyjął go z honorami i oddał mu córkę. W noc poślubną Jasio kazał rozpalić wielkie ognisko, przy którym jego skóra z kolcami odeszła od ciała i stał się zwyczajnym człowiekiem. To właściwie koniec historii, a można było dorzucić jeszcze jakiegoś wiedźmina, jednak w 1815 r. się jeszcze nie urodził.

W poprzednim odcinku Steve Jobs chciał uniknąć ojcostwa za wszelką cenęŹródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
347
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Co sprawiło, że skorupa auta, za którą jej właściciel chciał 700 dolarów, sprzedała się za ponad 200 000 dolarów?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu ​Największe obciachy – Kiedyś znana jako „najbrzydsza panna młoda świata”. Tak wygląda teraz po niesamowitej metamorfozie
Przejdź do artykułu 25 ciekawostek o najcenniejszym kruszcu - złocie
Przejdź do artykułu 10 zapierających dech w piersiach cudów natury
Przejdź do artykułu 7 całkiem przyjemnych ciekawostek o miłości
Przejdź do artykułu 15 mega durnych porad, z których, miejmy nadzieję, nikt nie skorzysta
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu "Chcę mieć dziecko" - taką wiadomość wysłały swoim chłopakom. Oto ich reakcje...
Przejdź do artykułu Demotywatory DCII - Oto dlaczego nie należy nazywać ludzi brzydkimi
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą