Szukaj Pokaż menu

Ludzie, którzy udowadniają, że głupota nie ma granic

101 721  
430   57  
Ja nie do końca wiem jaki cel przyświeca ludziom, którzy odwalają takie rzeczy, ale niech tak będzie. Bo skoro selfie z niedźwiedziem jest ważniejsze od życia, to ja nie mam więcej pytań.

Najmocniejsze cytaty – Wielki powrót prezesa NBP. Glapiński show!

70 764  
245   113  
Dziś w odcinku:
  • Wielki powrót prezesa NBP. Glapiński show!
  • Michniewicz to buc i kropka
  • Toaletowy szok Ławrowa
  • Podolski do rywala: Kupię twoją rodzinę!
  • Jacek Ozdoba wkurzył Morawieckiego i został ozdobą

Na pewno dobrze znacie te zdjęcia, czy jednak zdajecie sobie sprawę, jakimi aparatami je wykonano?

103 009  
324   63  
Mówi się, że zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów. Te przedstawione tutaj są warte nawet więcej niż milion. Wszyscy je dobrze znamy, albo przynajmniej kojarzymy. Czy jednak wiemy, jakimi aparatami zostały one zrobione?

#1. "Earthrise", William Anders, 1968 - zmodyfikowany Hasselblad 500 El

Earthrise to ikoniczna fotografia przedstawiająca Ziemię i część powierzchni Księżyca. Została wykonana z orbity naszego naturalnego satelity przez astronautę Williama Andersa dnia 24 grudnia 1968 roku o godzinie 16:00 (UTC). Aparat, który przechwycił obrazek, to zmodyfikowany model Hasselblad 500 El z napędem elektrycznym. Zawierał on 70-mm niestandardowy film opracowany przez firmę Kodak. Andres chwilę wcześniej fotografował powierzchnię Księżyca przy użyciu obiektywu 250 mm, którego później użył również do zrobienia zdjęcia Ziemi.

#2. "Nieznany Buntownik (Tank Man)", Jeff Widener, 1989 - Nikon Fe2

Tank Man (Nieznany Buntownik) to przydomek nadany Chińczykowi, który stanął przed kolumną czołgów opuszczających plac Tiananmen 5 czerwca 1989 roku. Incydent miał miejsce następnego ranka po tym, jak chińskie siły spacyfikowały protestujących na placu. Gdy czołgi próbowały ominąć mężczyznę, ten wielokrotnie zmieniał pozycję, wciąż zastępując im drogę. Fotografia została wykonana Nikonem Fe2. Dzięki niej wieści o masakrze dotarły do wielu odbiorców na całym świecie.

#3. "World Trade Center", Lyle Owerko, 2001 - Fuji 645zi

Filmowiec i fotograf Lyle Owerko był w Nowym Jorku w trakcie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 11 września 2001 roku. Tak się przypadkiem złożyło, że miał akurat przy sobie przygotowany aparat Fuji 645zi, którym wykonał zdjęcia, które później trafiły na pierwsze strony największych czasopism.

#4. "Płonący mnich", Malcolm Browne, 1963 - Petri

Thích Quảng Đức byłk wietnamskim mnichem buddyjskim Mahajana, który popełnił spektakularne samobójstwo na jednej z ruchliwych ulic Sajgonu 11 czerwca 1964 roku. Zrobił to na znak protestu przeciwko prześladowaniom buddystów przez rząd południowowietnamski. Autorem zdjęcia jest Malcolm Browne, który używał wówczas japońskiego aparatu marki Petri. Fotograf przyznał się później, że nie pamięta wielu szczegółów z tego dnia.

#5. "Afgańska dziewczyna (Szarbat Gula)", Steve McCurry, 1984 - Nikon Fm2

Afgańska dziewczyna to ikoniczna fotografia portretowa wykonana przez dziennikarza Steve'a McCurry'ego. Zdjęcie pojawiło się na okładce National Geographic w czerwcu 1985 roku. Tożsamość bohaterki zdjęcia nie była wcześniej znana, jednak w 2002 roku została zidentyfikowana jako Szarbat Gula. Była jednym z afgańskich dzieci mieszkających w obozie dla uchodźców Nasir Bagh w Pakistanie w czasie, kiedy sowieckie siły okupowały jej ojczyznę. Zdjęcie zostało wykonane za pomocą aparatu Nikon Fm2.

#6. "Katastrofa Hindenburga", Sam Shere, 1937 - Speed Graphic

Katastrofa Hindenburga wydarzyła się 6 maja 1937 roku w Manchester Township, New Jersey. Niemiecki sterowiec pasażerski LZ 129 Hindenburg zapalił się i został całkowicie zniszczony w trakcie próby dokowania. Na pokładzie znajdowało się 97 osób, z czego 36 zginęło. Ikoniczne zdjęcie zostało zrobione za pomocą popularnego wśród dziennikarzy aparatu Speed Graphic produkowanego przez firmę Graflex w Roachester.

#7. "Migrant Mother", Dorothea Lange, 1936 - Graflex Super D

6 marca 1936 roku, po wielkim zbieraniu buraków, Florence Owens Thompson wraz z rodziną podróżowała autostradą nr 101 w kierunku Watsonville, kiedy łańcuch rozrządu w ich samochodzie pękł. Rodzina była więc zmuszona zjechać na pobocze w okolicach obozu Nipomo Mesa. Byli zszokowani tym, co tam ujrzeli. Ponad 3 tys. osób nie wiedziało, co ze sobą zrobić. Wysłano do nich zawiadomienie w sprawie zbioru buraków, jednak większość upraw została zniszczona przez ulewy, pozostawiając robotników bez pracy i wynagrodzenia. Mąż Florence udał się do miasta w celu zdobycia części, podczas gdy ona sama została w obozie wraz z dziećmi. Właśnie wtedy zjawiła się Dorothea Lange, wraz ze swoim aparatem Graflex Super D, i zaczęła robić zdjęcia. Fotografka pracująca dla administracji ds. przesiedleń jeszcze wtedy nie wiedziała, że wykonuje zdjęcie, które przyniesie jej sławę.

#8. "D-Day", Robert Capa, 1944 - Contax II

To jedno ze zdjęć ze znanej serii "Magnificent Eleven (Wspaniała jedenastka)" przedstawiających D-Day - czyli lądowanie aliantów na plażach w Normandii. Wszystkie zdjęcia z serii zrobione zostały przez fotografa wojennego Roberta Capę. Mężczyzna znajdował się w pierwszych falach oddziałów, które najwcześniej lądowały na plaży Omaha - jednej z najlepiej obstawionych przez obrońców. W trakcie ciężkiego ostrzału Capa wykonał 106 zdjęć. Niestety niemal wszystkie (z wyjątkiem jedenastu) uległy zniszczeniu w wyniku wypadku w laboratorium fotograficznym magazynu Life London. Fotografie, które przetrwały, znalazły się później w wielu magazynach oraz inspirował się nimi sam Steven Spielberg podczas kręcenia filmu "Szeregowiec Ryan". Wszystkie zdjęcia zostały wykonane kompaktowym (jak na tamte czasy) aparatem Contax II.

#9. "Fire Escape Collapse (Pożar na Marlborough Street)", Stanley Forman, 1975 - Nikon F

Zdjęcie przedstawia 19-letnią Dianę Bryant i jej 2-letnią chrześnicę, które spadły z walącego się budynku mieszkalnego przy Marlborough Street w Bostonie 22 lipca 1975 roku. Drabina pożarowa na wysokości piątego piętra całkowicie zawaliła się w chwili, gdy strażacy już rozkładali sprzęt, dzięki któremu chcieli uratować dwójkę, która utknęła na zewnątrz budynku. Zdjęcie zostało zrobione za pomocą aparatu Nikon F.

#10. Okładka albumu "Abbey Road", Iain Macmillan, 1969 - Hasselblad

9 listopada 1966 roku John Lennon poznał Yoko Ono w galerii Indica, a później ta przedstawiła go fotografowi Iainowi Macmillanowi. W 1969 roku Lennon poprosił artystę, aby ten stworzył okładkę albumu Abbey Road. Macmillan nie odmówił i tak właśnie powstała jedna z najbardziej ikonicznych okładek w historii muzyki. Fotografia została wykonana aparatem marki Hasselblad z szerokokątnym obiektywem 50 mm o przysłonie f 22 z czasem 1/500 sekundy.

#11. "The Terror Of War", Nick Ut, 1972 - Leica M3

Huỳnh Công Út, pracujący pod pseudonimem Nick Ut, to wietnamsko-amerykański fotograf, który poświęcił się robieniu zdjęć w trakcie działań zbrojnych w Wietnamie. Jego najbardziej znana fotografia przedstawia małe dzieci uciekające przed bombami z napalmem, które przez pomyłkę zostały zrzucone na wioskę Trảng Bàng. Zdjęcie zostało wykonane 8 czerwca 1972 roku aparatem Leica M3.

#12. "Sztandar nad Iwo Jimą (Raising the Flag on Iwo Jima)", Joe Rosenthal, 1945 - Speed Graphic

Joe Rosenthal zrobił to ikoniczne zdjęcie 23 lutego 1945 roku. Przedstawia ono sześciu marines z armii amerykańskiej, podnoszących flagę Stanów Zjednoczonych na szczycie góry Suribachu w trakcie bitwy o Iwo Jimę w czasie II wojny światowej. Trzej bohaterowie zdjęcia zginęli w ciągu kolejnych kilku dni. Pozostali trzej przetrwali do końca wojny. Fotografia została wykonana aparatem Speed Graphic wyprodukowanym przez firmę Graflex w Roachester.

#13. "Invasion 68: Prague", Josef Koudelka, 1968 - Exakta Varex

Josef Koudelka powrócił do Pragi zaledwie dwa dni przed sowiecką inwazją na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Był świadkiem ataku sił Układu Warszawskiego na Pragę. Negatywy fotografa zostały przemycone z Pragi do agencji Magnum, a następnie anonimowo opublikowane w Sunday Times Magazine z podpisem P.P. (praski fotograf). Koudelka obawiał się bowiem odwetu ze stron sowietów na jego rodzinie. Fotograf wykonał cały reportaż aparatem Exakta Varex.

#14. "V-J Day in Times Square", Alfred Eisenstaedt, 1945 - Leica IIIa

Zdjęcie przedstawia członka amerykańskiej marynarki wojennej chwytającego i całującego nieznajomą w trakcie tzw. dnia V-J (oznaczającego zwycięstwo Ameryki nad Japonią) na nowojorskim Times Square 14 sierpnia 1945 roku. Fotografowie często prosili pary, aby pozowały właśnie w ten sposób, ponieważ pocałunki szczególnie dobrze trafiały do czytelników magazynów. Eisendstaedt twierdzi jednak, że zdjęcie było spontaniczne i nie ma w nim ani jednego fałszywego elementu. To po prostu czysta radość na wieść o wielkim zwycięstwie. Fotografia została wykonana za pomocą aparatu Leica IIIa.

#15. John Lennon ze swoim zabójcą, Paul Goresh, 1980 - Minolta Xg-1

Wieczorem 8 grudnia 1980 roku angielski muzyk John Lennon (były członek zespołu The Beatles) został fatalnie postrzelony w pobliżu swojej rezydencji w Nowym Jorku. Sprawcą był Mark David Chapman. Tego dnia Lennon opuścił dom wraz z Yoko Ono i udał się na sesję nagraniową. Kiedy szli do limuzyny, podszedł do nich Chapman, prosząc o autograf. Zdjęcie przedstawia Johna podpisującego album dla Chapmana, którego widać w tle. Lennonowie spędzili kilka godzin w studio, po czym wieczorem wrócili do domu. Przed ich rezydencją ponownie spotkali Chapmana, który wrócił, aby odebrać Lennonowi życie. Oddał pięć strzałów, które zakończyły żywot artysty. Powyższe zdjęcie zostało wykonane aparatem Minolta Xg-1.

#16. "Sztandar nad Reichstagiem (Raising a Flag over the Reichstag)", Jewgienij Chałdiej, 1945 - Leica III

To ikoniczne zdjęcie zostało wykonane podczas bitwy pod Berlinem 2 maja 1945 roku. Była to ostatnia tak wielka ofensywa w Europie w trakcie II wojny światowej. Bitwa trwała od 20 kwietnia do 2 maja 1945 roku i była jedną z najbardziej krwawych w historii. Ze względu na tajemnicę radzieckich mediów, tożsamość mężczyzny ze sztandarem była często kwestionowana, podobnie zresztą jak tożsamość autora zdjęcia. Został on dopiero zidentyfikowany po rozpadzie ZSRR. Fotografia została wykonana aparatem Leica III.

#17. Zamach na Lee Harveya Oswalda, Robert Jackson, 1963 - Nikon S3

Lee Harvey Oswald był amerykańskim żołnierzem o poglądach marksistowskich, który przeprowadził skuteczny zamach na ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego w dniu 22 listopada 1963 roku. Dwa dni później Oswald został zastrzelony przez właściciela lokalnego klubu nocnego Jacka Ryby'ego w programie transmitowanym na żywo w piwnicy komendy głównej policji w Dallas.

#18. "Guerillero Heroico", Alberto Korda, 1960 - Leica M2

Guerillero Heroico to ikoniczne zdjęcie przedstawiające Che Gevarę - marksistowskiego rewolucjonistę. Zostało zrobione 5 marca 1960 roku w Hawanie na Kubie w trakcie nabożeństwa upamiętniającego ofiary eksplozji w La Couvre. Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku Che Gevara stał się przykładem charyzmatycznego i kontrowersyjnego przywódcy, który urósł do rangi ikony. Gevara w chwili wykonania zdjęcia miał 31 lat, jednak Korda, autor zdjęcia, twierdzi, że już wtedy z jego twarzy wprost biła nieustępliwość i twardy charakter. Fotografia została wykonana za pomocą aparatu Leica M2.

#19. "Tokyo Stabbing", Yasushi Nagao, 1960 - Speed Graphic

12 października 1960 roku japoński polityk Inejiro Asanuma został zamordowany przez 17-letniego nacjonalistę Otoya Yamaguchiego podczas transmitowanej w telewizji debaty politycznej dotyczącej nadchodzących wyborów do Izby Reprezentantów. Sprawca rzucił się na scenę i przebił mieczem żebra Asanumy, czym spowodował jego śmierć. Debata była nagrywana celem późniejszej emisji, a taśma z zamachu była wielokrotnie puszczana na antenie. Yasushi Nagao zdobył dzięki tej fotografii zarówno nagrodę Pulitzera, jak i pierwsze miejsce w konkursie World Press Photo of the Year. Zdjęcie zostało wykonane dobrze znanym już aparatem Speed Graphic, który produkowany był przez firmę Graflex w Roachester.

#20. "The Soiling of Old Glory", Stanley Forman, 1976 - Nikon F

The Soiling of Old Glory to nagrodzona Pulitzerem fotografia wykonana przez Stanleya Formana w trakcie kryzysu w Bostonie. Przedstawia ona białego nastolatka Josepha Rakesa, który napadł na czarnoskórego prawnika i działacza na rzecz praw człowieka Teda Landsmara za pomocą masztu flagi amerykańskiej. Zdjęcie zrobione 5 kwietnia 1976 roku podczas jednego z protestów przeciwko desegregacji nakazanej przez sąd zostało wykonane aparatem Nikon F.
324
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – Wielki powrót prezesa NBP. Glapiński show!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski
Przejdź do artykułu 7 bardzo złych nauczycielek
Przejdź do artykułu 7 ekstremalnych ciekawostek związanych ze spaniem
Przejdź do artykułu 7 najdziwniejszych mostów na świecie
Przejdź do artykułu Najbardziej uprzejma wojna w historii. Alkohol jest tu nie bez znaczenia!
Przejdź do artykułu 10 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych – prosty trik, by przyjąć więcej imigrantów
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu XII – Hołd Sebiksom wyklętym

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą