Szukaj Pokaż menu

Najdziksze newsy tygodnia – twierdzi, że przez iPhone'a nie może pokazać się rodzinie

84 532  
259   130  
Dylematy odsiadujących wyrok gwiazd rapu, znajdowanie się zbyt blisko centrum wydarzeń i dowód na to, że lepiej przestrzegać umów - o tym przeczytasz klikając w dzisiejszą listę Najdzikszych newsów.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o kosmicznym wyścigu

45 748  
193   36  
Rozegrany pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim wyścig kosmiczny był niegdyś wydarzeniem, które rozgrzewało cały świat. Po tym, równie gwałtownie jak się narodził, wygasł niemal całkowicie, zdławiony odległością – nie tylko fizyczną – kolejnych celów.

Sejm na gazie, czyli alkoholizm wśród posłów

46 415  
121   35  
„Zaszywają się w pokoju hotelu poselskiego, wyłączają telefon i znikają dla świata na dzień, dwa, czasem kilka. Zdarza się, że pod wpływem alkoholu uczestniczą w sejmowych posiedzeniach, a nawet udzielają wywiadu w mediach” - możemy przeczytać w tygodniku „Wprost" na temat alkoholizmu wśród posłów.


Te wstrząsające słowa w dość przejrzysty sposób unaoczniły, iż zawód polityka nie jest wolny od różnego rodzaju pokus i problemów. Alkoholizm jest bardzo poważnym problemem społecznym, który jak widać dotyka wszystkich ludzi, niezależnie od wykonywanej profesji, płci, wieku czy statusu majątkowego. Według badań, w roku 2018 osób uzależnionych od alkoholu było w Polsce blisko 680 tys. Można tylko snuć domysły, jaką część z tej liczby stanowią posłowie Rzeczypospolitej.

Czy posłom wolno więcej?

Wiele razy w przestrzeni publicznej można było usłyszeć zapewnienia, że wykonywanie zawodu posła to służba Polsce, jest on obarczony bardzo dużą odpowiedzialnością i nie można tej profesji stawiać wyżej od innych. Oczywiście zapewnienia takie są jak najbardziej słuszne, jednak czy znajdują one potwierdzenie w otaczającej rzeczywistości? Czy wyobrażają sobie Państwo sytuację, w której jakiś pracownik, dajmy na to jakiejś dużej korporacji, przychodzi do siedziby firmy, zamyka się w jednym z pomieszczeń i kilka dni z rzędu pije alkohol, zaniedbując przy tym swoje obowiązki lub w ogóle ich nie wykonując?

Oczywiście taki pracownik by został wyrzucony z miejsca zatrudnienia najprawdopodobniej dyscyplinarnie, z odpowiednią „rekomendacją” w aktach. A co się dzieje w przypadku, gdy zamiast pracownika korporacji wstawimy posła RP? Absolutnie nic. Nie można go w praktyce zwolnić przez osoby, które oddały na niego głos, a takie decyzje może podjąć jedynie wódz danej partii. No ale proszę sobie wyobrazić, że jest on w bardzo dobrych stosunkach z tym wodzem, wielokrotnie również z nim pił alkohol. Czy gdy ów szef dowie się o takim ekscesie swojego kolegi, to wyrzuci go z partii? Bardzo w to wątpię.


Sytuacja może wyglądać trochę inaczej, gdy o fakcie nadużycia alkoholu przez posła dowiedzą się niezależne media, a jakaś redakcja akurat nagra go, gdy ewidentnie jest w stanie wskazującym i będzie twierdził, że potrafi „coś tam coś tam”. Problem jednak polega na tym, iż obecnie sytuacja w Polsce wygląda tak, iż dziennikarze z danych redakcji są w dosyć widoczny sposób powiązani z przedstawicielami różnych partii, nawet jeśli nie w sposób towarzyski, to w kwestiach interesów, a niezależnych mediów w Sejmie jest jak na lekarstwo.

Czy Państwa zdaniem jeśli jakiś operator kamery TVP i dziennikarz zauważyliby pijanego członka PiS-u, to wyemitowaliby to na antenie? Analogiczną sytuację odnoszę również do operatora i dziennikarza TVN-u i polityka opozycji. Inna sytuacja by zaistniała, jeśli dajmy na to dziennikarz TVP zauważyłby pijanego posła opozycji, jednak ostatnimi czasy o takich ekscesach nie słyszeliśmy. Być może istnieje jakaś zmowa milczenia, a posłowie nadużywający alkoholu są w jakiś sposób chronieni i podejmowane są działania, aby nikt ich nie widział w stanie „wskazującym”? Tylko się zastanawiam…

Czy powinno tak być?


Mam nadzieję, że udało mi się Państwa przekonać w powyższych akapitach, iż fakt ujrzenia alkoholizmu wśród posłów może być bardzo trudny do osiągnięcia. Jednak czy tak powinno być? Uważam, że absolutnie nie! Przecież posłowie Rzeczypospolitej Polskiej w końcu odpowiadają w naszym kraju za bardzo wiele rzeczy, mając na przykład zdolność ustawodawczą.

Czy wyobrażacie sobie Państwo, że poseł pod wpływem alkoholu głosuje za jakąś ustawą, która dajmy na to jest niekorzystna dla Polski, przez pomyłkę, tylko dlatego, iż był pijany? Ponadto jego zamiłowanie do picia alkoholu może być wykorzystane przez niesprzyjające mu osoby, np. służby obcego wywiadu. Jego ekscesy mogą zostać nagrane i stać się powodem jego szantażu. I w takiej sytuacji mają już go „w garści”. Najczęściej dochodzi wtedy do takiej sytuacji: albo podejmujesz działania po naszej myśli, albo cię nie ma. Jeśli taki poseł publicznie nie przyzna się do swojego alkoholizmu, najprawdopodobniej ulegnie wpływowi szantażu i będzie podejmował działania korzystne dla strony szantażującej.


Ponadto posłowie w Polsce mają immunitet, a to instytucja prawna, dzięki której osoba go posiadająca nie podlega określonym przepisom. Nietrudno sobie wyobrazić posła, który prowadząc samochód pod wpływem alkoholu zostaje zatrzymany przez policję. Załóżmy, że posiada immunitet i dobre stosunki z komendantem głównym policji. Czy w takim przypadku policjant drogówki zatrzyma go, czy może pozwoli jechać dalej? Proszę odpowiedzieć sobie samemu. Jeśli taki poseł zauważy, że za jazdę pod wpływem alkoholu nie grożą mu żadne konsekwencję, to może poczuć się bezkarny i kontynuować ten proceder. Nietrudno chyba sobie wyobrazić, jak tragiczne w skutkach mogą być takie zachowania.

https://youtu.be/i74cvU8T298

Alkomat w Sejmie rozwiązaniem problemu?

Być może do Sejmu powinien zostać wprowadzony alkomat, aby sprawdzać trzeźwość posłów? Takie rozwiązanie wydaje mi się być bardzo korzystnym zarówno dla obywateli Polski, jak i samych posłów. To prawda, że wykonują oni bardzo odpowiedzialną funkcję, dlatego powinno się od nich wymagać więcej. W wielu firmach, np. budowlanych, pracodawcy sprawdzają trzeźwość swoich pracowników. Czy bycie posłem RP nie jest profesją na tyle odpowiedzialną, aby badać trzeźwość? Moim zdaniem wręcz przeciwnie.

https://youtu.be/v_Y4s_ZiA4M

Wprost
121
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o kosmicznym wyścigu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Japończycy mają to już od dawna, my też tego potrzebujemy!
Przejdź do artykułu Autor popularnej książki dla dzieci postanowił dostosować ją do współczesności. Jak bardzo zmienił się świat przez 50 lat?
Przejdź do artykułu Zagadka dnia: znajdź dziewczynę na zdjęciu
Przejdź do artykułu Byłem dowódcą najwyższego szczebla w #R Revolution Mariusza Maxa Kolonko i opowiem wam, co tam się działo
Przejdź do artykułu 15 rzeczy, które większość z nas robi, ale się do tego nie przyznaje
Przejdź do artykułu 7 mało znanych faktów na temat Władimira Putina
Przejdź do artykułu Wspomnienia konduktora, czyli wesołe życie za czasów PRL
Przejdź do artykułu Czegoś takiego prawdopodobnie nigdy więcej już nie zobaczysz III - kask, który uratował życie motocykliście
Przejdź do artykułu List otwarty do posła Niesiołowskiego. Napisany w 2001 roku a do dzisiaj wciąż aktualny

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą