Szukaj Pokaż menu

Nietypowe zajęcie nocnego stróża, pięciozłotówka z rybakiem i inne anonimowe opowieści

53 141  
217   33  
Dziś także o wpadce pewnej Moniki, poznacie Marikę i jej upodobania kulinarne, a także przeczytacie o pewnej nietypowej rodzinie i alkoholiku, który nie myślał tylko o sobie.

Jak działają portale internetowe - angażowanie użytkowników, banowanie i ukryte kary

54 918  
126   46  
Dziś podejdziemy do kolejnego zagadnienia w tworzeniu internetu. Trochę osób zaangażujemy, trochę zbanujemy.

Od szafranu po aloes – fakty, mity i ciekawostki o przyprawach i ziołach

58 075  
159   24  
Trudno wyobrazić sobie kuchnię pozbawioną przypraw i ziół oraz różnego rodzaju aromatycznych dodatków. Nawet gdyby wykorzystywać do gotowania najlepszej jakości produkty, dania i tak smakowałyby nijako – dlatego od tysiącleci człowiek z rozmiłowaniem zajmuje się… doprawianiem. Czym? O tym w dzisiejszym artykule.

#1. Szafran w średniowieczu

1779853a94c01a71.jpg

Szafran w dalszym ciągu pozostaje jednym z najdroższych składników, jakie trafiają na stoły ludzi na całym świecie. Zarówno dawniej, jak i dzisiaj można było na nim zarobić fortunę – albo, przy odrobinie pecha, zginąć. W średniowieczu niektórzy handlarze wymyślili sobie fałszowanie szafranu poprzez dodawanie pokruszonych płatków nagietka. Sprawa szybko jednak wyszła na jaw – a oszustów spotkała wyjątkowo dotkliwa kara – spalenie żywcem.

#2. Ostra papryka

1779854f3a0ff1b2.jpg

Dlaczego właściwie papryczki chili zyskały swoją słynną dziś ostrość? Zadecydował instynkt przetrwania – potrzebne było coś, co sprawi, że zwierzęta roślinożerne od papryczek będą trzymać się na dystans. Najbardziej skuteczne okazało się dotkliwe pieczenie wynikające z ostrości – wystarczające do odstraszania zwierząt. Nieprzyjemnymi sensacjami nie przejmują się natomiast ptaki, niezbędne papryczkom do rozprzestrzeniania nasion.

#3. Przeciw pąklom

1779855b78c1b5c3.jpg

Po co wymyślać własne rozwiązanie, skoro równie dobrze można skorzystać z gotowców podsuniętych przez matkę naturę? Większość statków czy okrętów podwodnych w zanurzanej części zasiedlona jest przez pąkle. Tymczasem istnieje banalny sposób, by sobie z tym poradzić – wystarczy zawczasu pomalować okręt farbą z domieszką pieprzu kajeńskiego lub innej ostrej papryki. Spowoduje to, że pąkle osiem razy zastanowią się zanim zdecydują się osadzić na "pikantnej" powierzchni.

#4. Efekty uboczne

177985726b957574.jpg

Jeżeli przepadasz za lawendą lub drzewem herbacianym i – wbrew pozorom – jesteś facetem, nauka nie ma dla ciebie dobrej wiadomości. Spożywanie produktów jednego lub drugiego może prowadzić do ginekomastii. Innymi słowy, urośnie ci biust. Zła wiadomość jest taka, że niepotrzebne jest do tego spożywanie – efekt następuje także chociażby w konsekwencji użytkowania kosmetyków z tymi składnikami. Dobra wiadomość – ginekomastia z tej przyczyny najgroźniejsza jest tylko do pewnego wieku.

#5. Cynamon do walki z pleśnią

1779858a91ab4895.jpg

Cynamon nie tylko świetnie pachnie i znakomicie smakuje, dodawany do różnych potraw, ale też okazuje się mieć całkiem praktyczne zastosowania – dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem wzrostu pleśni. Właściwość ta okazuje się tak skuteczna, że postanowiono ją wykorzystać. Naukowcy opracowali już bazujące na dodatku cynamonu opakowania, które zapobiegają pleśnieniu chleba czy innych wypieków.

#6. Kocimiętka zamiast DEET

1779859d35191076.jpg

W większości środków mających za zadanie – przynajmniej teoretycznie – odstraszać owady, stosowana jest substancja znana jako DEET. Metylowa pochodna benzamidu jest ulubionym wyborem przemysłu chemicznego, pomimo że jej skuteczność… pozostaje dyskusyjna. Naukowcy wykazali między innymi, że od DEET nawet 10-krotnie bardziej skuteczna w odstraszaniu owadów, w tym komarów, jest… zwyczajna kocimiętka.

#7. Zioło gościnności

1779861cb7769327.jpg

W starożytnej Grecji mięta znana była jako "zioło gościnności". Nieprzypadkowo. Zwyczajowo rozrzucano właśnie miętę po podłogach dawnych greckich domostw. Chodziło o to, aby zamaskować nieszczególnie przyjemny zapach ubitej na twardo ziemi, z czym akurat mięta radziła sobie bardzo dobrze. Stąpanie po częściach rośliny dodatkowo stymulowało wydzielenie miłego dla nosa aromatu.

#8. Zabójczy rumianek

1779860e56f25f68.jpg

Rumianek jest prawdopodobnie ostatnią rośliną, jaką można by podejrzewać o jakiekolwiek niecne właściwości… a jednak zaleca się, aby kobiety w ciąży trzymały się od niego z daleka. Wszystko przez pewne właściwości przyczyniania się do skurczów macicy, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do poronienia. Ryzyko nie jest na tyle duże, by rumianek został już w tym momencie uznany za oficjalnie niebezpieczny, ale być może to tylko kwestia czasu i pogłębionych badań.

#9. Posypywanie ran pieprzem

17798623b6122e89.jpg

Posypywanie ran solą wydaje się wystarczająco masochistycznym pomysłem. Co jednak gdyby zastąpić sól czarnym pieprzem? Czy efekty byłyby równie dotkliwe? Okazuje się, że wręcz przeciwnie! Wbrew temu, czego można by się spodziewać, pieprz nie szkodzi, a pomaga – łagodzi ból, pomaga zatrzymać krwawienie i tworzy na ranie warstewkę, która przeciwdziała infekcji. Jak dziwny by się nie wydawał, sposób ten okazuje się skuteczny w przypadku niewielkich zranień.

#10. Aloesowe oszustwo

1779863aff81ed110.jpg

Aloes pozostaje jedną z ulubionych roślin branży kosmetycznej – nie zabraknie go w różnych kremach, maseczkach, płynach oczyszczających i wszelkiej maści(!) innych produktów, w przypadku których dodatek aloesu ma działać nieomal zbawiennie. Problem w tym, że… owo działanie nie zostało w żaden sposób udowodnione naukowo. Mało tego – wyciąg z aloesu, niepoddany uprzednio obróbce, jest znany za sprawą swoich toksycznych i rakotwórczych właściwości. W imię piękna!

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
159
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak działają portale internetowe - angażowanie użytkowników, banowanie i ukryte kary
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu - W jaki sposób sieć Netto sprzedaje wibratory
Przejdź do artykułu 25 ciekawostek o najcenniejszym kruszcu - złocie
Przejdź do artykułu Dziewczyny, które wzięły się za siebie
Przejdź do artykułu 7 całkiem przyjemnych ciekawostek o miłości
Przejdź do artykułu 20 tekstów, które świetnie obrazują, jak to jest być rodzicem
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu Dzień z życia ratownika medycznego VI
Przejdź do artykułu Dziwne znaleziska z lasu II
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą