Szukaj Pokaż menu

Pikselowe gwałty, przemoc i kanciaste cycki - Oto pięć 8-bitowych gier, które wzburzyły obrońców moralności

61 141  
178   13  
Kto by pomyślał, że kilka nędznych pikseli na krzyż może wywołać tyle oburzenia. Wygląda na to, że gry komputerowe już od samego początku swego istnienia skazane były na ciągłe ataki ze strony obrońców moralności. Jako że mówimy o bardzo prymitywnych 8-bitowych tworach, z dzisiejszego punktu widzenia opisane poniżej awantury spowite są oparami absurdu.

Luksusowy apartament w Toronto przykładem na to, że warto czytać opinie i oglądać zdjęcia

55 243  
156   26  
Dla osób korzystających na co dzień z dobrodziejstw portali wyszukujących noclegi to norma, że przed zarezerwowaniem i zapłaceniem za wynajem należy rzucić jeszcze okiem na opinie, a już koniecznie dokładnie przyjrzeć się zdjęciom. Inaczej można trafić w takie "miłe i przestronne apartamenta"...

#1. Przytulne mieszkanie (King Street) - świetna lokalizacja!

Naprawdę potwornickie ciekawostki - obgryzanie paznokci to naprawdę poważne zagrożenie

69 563  
225   42  
Mordercze tygrysy, zaburzenia psychiczne i różnego rodzaju niebezpieczeństwa czyhające na nas za każdym rogiem.

#1. Zespół prowokowanej zdrady

Zespół prowokowanej zdrady to psychoseksualne zaburzenie polegające na odnoszeniu satysfakcji seksualnej, kiedy partner (ka) uprawia seks z inną osobą.
Bliższe internetowej rzeczywistości określenie to ang. "cuckolding". Osoby dotknięte tym zaburzeniem często namawiają swoje partnerki do zdrady, flirtów lub romansów z innymi osobami. ZPZ najczęściej dotyka mężczyzn.

#2. Bligia pospolita

Bligia pospolita to owoc, który jest trujący, kiedy jest niedojrzały. Kiedy jest zbyt mocno dojrzały, też jest trujący. Kiedy jest idealnie dojrzały, nie jest trujący. Wtedy trująca jest tylko skórka. No i jest smaczny.

Najbardziej ciekawi nas, ile osób musiało zginąć, żeby się tego wszystkiego dowiedzieć!

#3. Napoleon zniszczył nos Sfinksa

Wiele osób wierzy w to, że ułamany nos Sfinksa jest sprawką Napoleona. Badacze historii skonfrontowali tę teorię z rzeczywistościąi zgodnie orzekli, że to gówno prawda.

Legenda głosi, że to Napoleon dał pstryczka w nos Egipcjanom i rozkazał otworzyć ogień armatni w kierunku twarzy człowieko-kota. Jest to oczywista bzdura, ponieważ Sfinks na rysunkach jeszcze sprzed narodzin Napoleona nie posiadał już nosa. Tego dowodu nie da się przeskoczyć, mimo wszystko teoria spiskowa przewija się po świecie do dzisiaj.

#4. Krwawa statystyka

Od 1800 do 2009 tygrysy zabiły 373000 ludzi.

Większość w Indiach, choć i w Polsce mieliśmy sporadyczne przypadki - we wrześniu 2015 r. we wrocławskim ogrodzie zoologicznym tygrys sumatrzański rzucił się na jednego z dwóch opiekunów, którzy wyszli na wybieg. Ta sytuacja niestety skończyła się śmiercią jednego z pracowników, a drugiemu postawiono zarzuty niedopełnienia obowiązków (przymykanie oka na zasady BHP, przez co weszli na wybieg, kiedy klatka ze zwierzęciem nie była zamknięta) - pod koniec 2017 r. oczyszczono go z zarzutów.

Warto też zauważyć, że w wyniku kłusownictwa populacja tygrysów w ciągu stu ostatnich lat spadła ze 100 000 do 3200. Ludzie - 1; tygrysy - 0.

#5. Daweczka

Freud na depresję przepisywał kokainę.

W języku angielskim lekarstwo i narkotyk to to samo słowo, więc ani to błąd, ani nawet pomyłka!

#6. Efekt przechodnia

Efekt przechodnia to zjawisko, przez które im więcej świadków danego zdarzenia, tym mniejsza jest szansa na to, że ktokolwiek zareaguje.

To pojęcie znane nauce i opisane przez psychologię. Dla przykładu: na chodniku w środku miasta nagle przewraca się jakiś człowiek. Naturalne jest to, że wydarzyło się coś złego i ten człowiek potrzebuje pomocy. Wydaje się więc, że im więcej osób widzi to zdarzenie, tym statystycznie większa szansa na to, że znajdzie się ktoś, kto zareaguje. Nic bardziej mylnego - dzieje się dokładnie na odwrót i im większa liczba świadków zdarzenia, tym mniejsza szansa, że ktokolwiek zareaguje. Głównym czynnikiem wpływającym na taki przebieg wydarzeń jest to, że będąc częścią większej grupy ludzi, czujemy mniejszą odpowiedzialność. Efekt przechodnia jest więc też nazywany rozproszeniem odpowiedzialności, a w języku potocznym najczęściej określamy go mianem znieczulicy społecznej. I ogólnie rzecz ujmując, tak, w grupie jesteśmy mniej czuli na trudne i niebezpieczne sytuacje.

#7. A więc to prawda!

Karaluchy pozbawione głowy mogą przeżyć nawet tygodnie. Ostateczną przyczyną śmierci w takim przypadku jest niedożywienie lub odwodnienie.

Karaluch bez głowy może natomiast swobodnie oddychać, ponieważ każdy segment jego ciała posiada specjalne otworki do wymiany powietrza. Głowa jest mu więc potrzebna jedynie do picia i jedzenia, a bez takiej możliwości, wiadomo, karaluch umiera. Zadziwiające jest jednak, że potrafi w takim stanie wytrzymać ponad tydzień. Okazuje się, że w jego głowie poza otworem gębowym nie ma tak naprawdę nic ważnego. To zadziwiające, bo wiele osób ma tak samo!

#8. Dziub, dziub

Onychofagia to właściwy termin określający obgryzanie paznokci. Co ważne, jest to zaburzenie psychiczne.

Bardzo znaczące jest to, że na takie zaburzenie cierpi około 40% nastolatków! A sama przypadłość prowadzi do wielu niespodziewanych konsekwencji. Zaczynając od spraw najprostszych, to wpływa to negatywnie na ciało osoby obgryzającej paznokcie, bo sprawia, że ma zniszczone paznokcie, nadgryzioną skórę wokół nich, a czasem nawet zniszczone zęby, ale! To wszystko prowadzi do zwiększonego ryzyka zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, o czym w pierwszej chwili moglibyśmy nie pomyśleć. Konsekwencje obgryzania paznokci są tak daleko idące, że wpływają nawet na psychikę danej osoby, bo ta wie, że robi coś społecznie nieakceptowalnego i często przez to staje się bardziej wycofana i czuje się gorsza jako jednostka w społeczeństwie, co może prowadzić do dalszych zaburzeń w rozwoju na tle psychicznym. Obgryzanie paznokci to naprawdę poważna sprawa i jak dotąd nie jesteśmy w stanie w 100% orzec, co tak naprawdę jest przyczyną, ciężko więc tę nieznaną przyczynę leczyć. Warto natomiast zwracać uwagę na zachowanie nastolatków, bo domniemanych przyczyn obgryzania paznokci może być bardzo wiele i w każdym przypadku mogą być nieco inne. Od braku kontaktu z rodzicami, aż po branie narkotyków.

Zobacz, co działo się w poprzednim odcinku z człowiekiem i szympansem!

225
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Luksusowy apartament w Toronto przykładem na to, że warto czytać opinie i oglądać zdjęcia
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Nieznane fakty, które miały miejsce podczas kręcenia znanych filmów
Przejdź do artykułu 9 potwornickich ciekawostek na temat Słońca (for dummies)
Przejdź do artykułu Jak Sony strzeliło sobie w stopę
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o czasie
Przejdź do artykułu Jak z taniej zabawki Sokoła Millenium dla dzieci zrobić prawdziwy, pełnoprawny model
Przejdź do artykułu Czego Kościół nie mówi nam na temat Biblii
Przejdź do artykułu Ojcowie wcale nie muszą być drętwi
Przejdź do artykułu 17 gifów dla technomaniaków, pokazujących pracę różnych mechanizmów
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą