Szukaj Pokaż menu

MŻJDD - spytałam chłopaka, czy mnie kocha. Jego odpowiedź...

144 169  
346   71  
Dziś szczególnie urokliwa będzie historia niespodzianki pozostawionej w domu przez psa... Psa?

#1. Dobra impreza

Ostatnio pierwszy raz poszedłem do go-go clubu, na urodziny kumpla. Przy okazji dowiedziałem się, jak moja dziewczyna zarabia na życie.

Gdyby Rambo żył naprawdę, to nazywałby się Roy Benavidez!

71 239  
423   32  
Uzbrojony po zęby zabijaka z nigdy nie kończącą się amunicją w magazynku swojego karabinu, ląduje w samym środku wojennego piekła. Kule w prawdzie szybko robią z niego sito, ale to przecież tylko niegroźne draśnięcia! Wkrótce wszyscy wokół zamienieni zostają w mięso mielone, a nasz pokryty juchą bohater biegnie skopać tyłki kolejnym wrogom. Mimo że brzmi to jak fabuła jakiegoś kiepskiego akcyjniaka klasy B, to właśnie tak mniej więcej wyglądała służba wojskowa niejakiego Roya Benavideza.

12 interesujących faktów na temat Iranu

86 167  
446   62  
Dawniej znany jako Persja, Islamską Republiką Iranu stał się w 1979 roku, kiedy w rewolucji irańskiej obalono monarchię, władzę składając w rękach osławionego ajatollaha Chomeiniego.

#1.

Irańczycy tworzą bardzo młode społeczeństwo. 70% populacji ma mniej niż 30 lat. Nie zmienia to oczywiście faktu, że kraj ten stanowi dziedzictwo i kontynuację zarazem jednej z najstarszych istniejących nieprzerwanie cywilizacji na świecie. Ślady pierwszego osadnictwa na tych terenach wskazują na jej początki w okolicach nawet 7 tys. lat p.n.e.

#2.Po obaleniu szacha Iranu w 1979 roku kraj porzucił nowoczesny (przynajmniej na swój sposób…) system prawny, przyjmując w zamian nakazy szariatu. Zachód pozieleniał, w mediach zaczęły pojawiać się raz za razem doniesienia o tym, w jak wielkiej niewoli znalazły się np. irańskie kobiety… co nie jest do końca prawdą. Irański szyizm jest stosunkowo liberalny i daleko mu np. do rygorystycznego wahabizmu funkcjonującego w Arabii Saudyjskiej.

#3.Pod pewnymi względami to mężczyźni w Iranie mają bardziej przerąbane (okej, organizacje feministyczne raczej się z tym nie zgodzą, ale to ciekawostka – nie uogólnienie). Żyjący w tradycyjnej rodzinie mężczyzna, który „zapomni” się ożenić, pozostaje skazany na łaskę swoich krewnych, którzy określają go „pieszczotliwym” mianem na–mard, czyli… nie–mężczyzny.

#4.Jak we wszystkich krajach muzułmańskich, także w Iranie zakazane są związki homoseksualne. Pod tym względem prawo jest bezlitosne. Zupełnie inaczej jednak rzecz ma się w przypadku transseksualistów. To właśnie Iran jest drugim na świecie krajem, w którym wykonuje się najwięcej operacji zmiany płci. W tej dość nowoczesnej, trzeba przyznać, kategorii Iran wyprzedza jedynie Tajlandia.

#5.Tradycja nakazuje, aby zawierane w Iranie małżeństwo uczcić wielkim weselem. Niestety oznacza to również, że kosztownym – co dla wielu młodych ludzi stanowi poważną przeszkodę. By ułatwić im zawarcie związku, irański rząd dofinansowuje grupowe wesela. Dzięki nim wiele par może się pobrać, dochowując tradycji i nie musząc przy tym zaciągać kredytu na trzy pokolenia do przodu.

#6.Religia zabrania irańskim muzułmanom picia alkoholu, co nie znaczy bynajmniej, że nikt tego nie robi. Ewentualny problem w tym względzie jest jednak zamiatany pod, ekhm, dywan. Inaczej rzecz ma się z narkotykami. Irańczycy mają jeden z najwyższych na świecie odsetek osób uzależnionych od opiatów. Po części zasługa w tym… Talibów, którzy zaraz za afgańską granicą produkują całe tony środków odurzających. W 2017 roku statystyki pokazały, że w ciągu minionych zaledwie 6 lat liczba uzależnionych w Iranie podwoiła się.

#7.Kot perski to jedna z najstarszych ras, która wywodzi się z wysokich płaskowyżów Iranu. Tam, ze względu na niską temperaturę, długie i gęste futro było konieczne do, cóż…, niezamarznięcia. Włoscy handlarze przywieźli koty do Europy w XVII wieku, gdzie rozpoczęła się ich światowa popularność.

#8.Udając się z wizytą do irańskiego domu, należy zabrać ze sobą podarunek – kwiaty lub ciasto. To jednak nie koniec zadania. Każdorazowo należy przy tym sumiennie przeprosić za nieadekwatny wybór czy zbyt małą wartość (choćby oczywiście prezent był przy tym idealnie trafiony). Czy przed wejściem należy zdjąć buty? Zależy od gospodarza. Jeśli ten jest boso, to i gościowi wypada zostawić obuwie na zewnątrz.

#9.W Iranie wiele rzeczy jest zakazanych, a mimo to dość powszechnie praktykowanych. Mowa tu o takich rzeczach jak np. odsłanianie włosów przez kobiety czy oglądanie telewizji satelitarnej, picie alkoholu… Niesubordynacja raczej nie jest przy tym karana. Z jakiego powodu? A z takiego, że rządzący krajem duchowni już w tym momencie mają marginalne poparcie społeczeństwa oraz świadomość, że jakakolwiek próba uciskania społeczeństwa zakończy się rewolucją. Taką samą zresztą, w wyniku której – okłamawszy Irańczyków – islamscy duchowni dorwali się do władzy.

#10.Głównym produktem eksportowym Iranu są ropa naftowa i gaz ziemny. Myliłby się jednak ktoś, kto sądziłby, że z tego tytułu do kraju napływa niezmierzone bogactwo. Iran eksportuje też pistacje (najwięcej na świecie) oraz daktyle. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się słynne perskie dywany, które w dalszym ciągu tka się ręcznie. Niektórzy twierdzą również, że to właśnie w Iranie zakosztować można najlepszego kawioru.

#11.W Iranie kiedy para chce wstąpić w związek małżeński, musi najpierw odbyć obowiązkowe, trwające godzinę zajęcia z… antykoncepcji. Zupełnie nie przeszkadza to, jak się okazuje, współistnieniu idei tzw. małżeństwa tymczasowego. Może ono trwać od kilku godzin do kilku miesięcy i – jak pokazuje praktyka – służy głównie do tego, by podróżujący pielgrzymi z dala od domów mogli w najlepsze sobie używać.

#12.Wizerunek Iranu przedstawiany w zachodnich mediach jest mocno przekłamany. Nienawidzący Ameryki i Izraela, opętani przywiązaniem do islamu dzikusi trudniący się szykanowaniem kobiet to obraz dotyczący wyłącznie garstki uprzywilejowanych duchownych. Tymczasem irańskie społeczeństwo ma zdecydowanie bardziej prozachodnie nastawienie, nie wspominając nawet o niechęci do narzuconego im siłą islamu i jego rygorystycznych praw, których rząd boi się obecnie nawet egzekwować.

Źródła: 1, 2, 3, 4
446
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Gdyby Rambo żył naprawdę, to nazywałby się Roy Benavidez!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najbardziej oczywiste rzeczy, jakie musiałeś tłumaczyć dorosłej osobie
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu Jak Blizzard reaguje na sugestie graczy
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski
Przejdź do artykułu 10 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych – prosty trik, by przyjąć więcej imigrantów
Przejdź do artykułu 7 ekstremalnych ciekawostek związanych ze spaniem
Przejdź do artykułu Pani klientka w stroju Ewy, czyli co może pójść nie tak, kiedy naprawiasz ludziom domy
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Korwin-Mikke wyjaśnia, dlaczego robił zakupy w samych majtkach
Przejdź do artykułu Najbardziej uprzejma wojna w historii. Alkohol jest tu nie bez znaczenia!

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą