Szukaj Pokaż menu

Zamieszkał z dwiema dziewczynami i opowiedział, jak to jest

149 652  
301   69  
Jakiś czas temu Craig wprowadził się do jednego mieszkania ze swoją dziewczyną i jej najlepszą przyjaciółką. Dzięki temu mógł poznać prawdziwą kobiecą naturę, a swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami.

0

Mistrzowie Internetu CCCXCIII - Co zrobić z piersiami w lodówce

122 251  
535   111  
W dzisiejszym odcinku m.in. pozdrowienia dla chłopaka, który jeździ oryginalną marką samochodu; co zrobić z piersiami w lodówce; polskie kluby a Superliga; nikt nie wywinie się od rewizji osobistej oraz prośba o odszyfrowanie hieroglifów napisanych przez lekarza.

11 egzotycznych ciekawostek na temat Malezji

59 641  
245   36  
Stolica - Kuala Lumpur - z charakterystycznymi połączonymi wieżowcami to tylko jeden z wielu interesujących elementów tego atrakcyjnego kraju.

#1.

Która jest godzina w Malezji? O sześć późniejsza niż w Polsce. Ale nie zawsze tak było. Czas lokalny w Malezji był zmieniany już osiem razy, z czego ostatnio w 1982 roku. Ówczesny premier zdecydował, że cały kraj powinien posługiwać się tym samym czasem. Wcześniej bowiem pomiędzy Sabah i Sarawak, leżącymi na Borneo, a kontynentalną częścią Malezji zachodziła półgodzinna różnica.

#2.Malezja z niecałymi 330 tys. km kwadratowych jest minimalnie większa od Polski, jest 67. krajem na świecie pod względem powierzchni, Polska natomiast 69. Przez nasz kraj przebiega całe 1600 kilometrów autostrad i drugie tyle dróg ekspresowych. Malezja natomiast może pochwalić się ich niemal 66 tysiącami(!) kilometrów! Malezyjczycy pokusili się też o budowę największego ronda na świecie - to w Putrajaya ma aż 3,5 km średnicy!

#3.Z Malezji wywodzi się pomelo, nazywany też pomarańczą olbrzymią - smakowity owoc coraz częściej spotykany m.in. w polskich sklepach. Pomelo uznawane są za największe cytrusy na świecie, osiągając nawet 3 kilogramy i wymiary piłki nożnej. I choć Malezja pełna jest różnego rodzaju owoców, to szczególną sympatią lokalnych mieszkańców cieszą się duriany. Tak, to te słynne owoce, o których mówi się, że „śmierdzą na kilometr i smakują podstarzałą cebulą”.

#4.Swoistym symbolem Malezji stały się wspomniane już Petronas Towers - bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, wznoszące się na wysokość 451,9 m (od 1998 do 2004 r. były najwyższymi budynkami świata). Łączy je most zawieszony 150 metrów nad ziemią. Ze względu na specyfikę podłoża, wieżowce mają prawdopodobnie też najgłębsze fundamenty świata - zanurzone aż na 150 m! Obie wieże przeznaczone są na biura. Jedna w całości zajmowana jest przez koncern naftowy Petronas, druga jest wynajmowana. Swoje oddziały mają tam m.in. Boeing, IBM czy Microsoft.

#5.W Malezji znajduje się największy hotel świata. First World Hotel & Plaza za swoją kolorową fasadą skrywa 7351 pokoi rozlokowanych na 28 piętrach. Malezyjski moloch na jakiś czas stracił tytuł na rzecz Palazzo w Las Vegas, ale w 2015 roku Malezyjczycy postanowili odzyskać prowadzenie. Dobudowali więc nowe skrzydło, uzyskując dzisiejszą - gigantyczną wręcz - przestrzeń.

#6.Za narodowy przysmak Malezji uchodzi nasi lemak. Jest to ryż gotowany w mleku kokosowym z dodatkiem liści pandana. Całość uzupełnia się różnymi dodatkami - anchois, pastą chili, ogórkami. Do nasi lemak często podaje się smażonego kurczaka lub inne mięso oraz rybę. Całość natomiast tradycyjnie podaje się w „miseczce” ze złożonych liści bananowca.

#7.Malowniczo położony, malezyjski stan Sabah w północnej części Borneo zachwyca pięknymi widokami. Z kolei wielbiciele przeżyć ekstremalnych mogą udać się do tamtejszej jaskini Gomantong , gdzie podziwiać można… największą ilość karaluchów na świecie. Przebrzydłe robale mają się tu jak w raju, korzystając z wilgotnego otoczenia i tego co, ekhm, wypadnie spod nietoperzy.

#8.Choć wydawałoby się, że Malezyjczykom nie pozostaje nic innego jak wygrzewać się na pięknych, słonecznych plażach, zaskakująco dużo czasu spędzają oni na Facebooku, co przekłada się na rekordową średnią liczbę znajomych. Przeciętny Malezyjczyk w 2010 roku miał 233 znajomych. Na przeciwnym krańcu skali znajdowali się wyjątkowo wybredni Japończycy z przeciętnie zaledwie 29 znajomymi.

#9.Taman Negara (co znaczy po prostu „park narodowy) to jeden z najstarszych lasów deszczowych na Ziemi, wiekiem znacznie przewyższający m.in. dżunglę amazońską. Jego wiek szacowany jest na ok. 130 milionów lat (za starszy uchodzi tylko Daintree Rainforest w australijskim Queensland). Na powierzchni ponad 4340 km kwadratowych Taman Negara żyje wiele zwierząt, w tym gatunki zagrożone wyginięciem i niewystępujące nigdzie indziej.

#10.Za narodowy napój Malezji uznaje się teh tarik - herbatę… ciągniętą. Jest to bardzo mocny napar herbaty cejlońskiej uzupełniony dużą ilością mleka skondensowanego (początkowo dodawanego po to, by zamaskować nędzny smak kiepskiej herbaty), który przelewa się z kubka do kubka z dużej odległości (co najmniej metra), starając się nie uronić przy tym ani kropli. Podczas przelewania herbata z mlekiem miesza się i stygnie, a na malezyjskich straganach obserwować można prawdziwych mistrzów tej nietypowej sztuki.

#11.Malezja podzielona była nie tylko pod względem obowiązującego czasu czy (jest nadal) geograficznie. Znajdujące się na wyspie Borneo stany Sabah i Sarawak mają swoją własną politykę imigracyjną i - pomimo że będące częścią tego samego kraju - wymagają posiadania specjalnej karty (namiastki paszportu). Wjeżdżający do wyspiarskiej części mieszkańcy Malezji kontynentalnej mogą przebywać na Borneo do 3 miesięcy. W drugą stronę pobyt nie jest ograniczony czasowo.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
245
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu CCCXCIII - Co zrobić z piersiami w lodówce
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 25 osób, które nie zdawały sobie sprawy, że są tak atrakcyjne, dopóki nie popracowały nad sobą
Przejdź do artykułu Czego Kościół nie mówi nam na temat Biblii
Przejdź do artykułu 8 zupełnie świeżych przypadków niepokalanego poczęcia
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu
Przejdź do artykułu Twoje myśli czasem cię przerażają? Psychiatrzy mówią, że są one zupełnie normalne
Przejdź do artykułu 8 nieco mniej znanych faktów o dinozaurach
Przejdź do artykułu 5 eksperymentów naukowych, w których nic się nie dzieje (a i tak są fascynujące)
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Dramat nagich modelek z Dubaju
Przejdź do artykułu 20 popapranych praw z całego świata

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą