Szukaj Pokaż menu

7 najgłupszych wpadek i błędnych decyzji w historii człowieka II

188 077  
428   67  
Pomyłki zdarzają się każdemu. Los sprawia jednak, że niektóre niosą za sobą wyjątkowo spektakularne konsekwencje…

#1. Prohibicja w Stanach Zjednoczonych

Ojciec zrobił dzieciom ich własny domek. Dał radę?

155 761  
872   57  
Użytkownik portalu imgur, dhowardtech, na co dzień pracujący w banku, zrobił swoim dzieciom wspaniałą niespodziankę. Specjalnie dla nich wygospodarował kawałek salonu i zbudował im własnoręcznie ich własny domek. Dzieciaki mają prawdziwą frajdę.

#1. Najpierw został wydzielony teren dla dzieci

Kliknij i zobacz więcej!

Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie

123 377  
446   63  
Niestety, nawet hymn USA nie jest amerykański. Tak samo jak jeansy, samochody, żarówka czy masło orzechowe. Te i inne rzeczy zostały wynalezione w innych państwach, a my mylnie przypisujemy je Amerykanom.

#1. Hymn państwowy na melodię angielskiej pijackiej przyśpiewki

Francis Scott Key napisał tekst hymnu do kiepskiej przyśpiewki. Była to angielska piosenka "To Anacreon in Heaven", która wychwalała bardziej hulanki niż patriotyzm.

#2. SzarlotkaW USA często możemy usłyszeć wyrażenie, że coś jest „tak amerykańskie jak szarlotka”. Niestety, szarlotka nie jest amerykańskim wynalazkiem. Już starożytni Grecy spożywali to pyszne ciasto. Skromne ciasto z jabłkami trafiło do USA warz z holenderskimi i brytyjskimi osadnikami.

#3. SamolotJednak to nie bracia Wright byli pierwszymi osobami, które skonstruowały samolot. Kilka miesięcy przed ich pierwszym lotem nowozelandzki farmer Richard Pearse zdołał przelecieć w swojej maszynie 350 jardów.

#4. Hot dogPodługowaty kawałek mięska zapakowany w jelito powstał mniej więcej w tym samym czasie w dwóch europejskich miastach - Frankfurcie i Wiedniu. Amerykanie święcie wierzą w to, że hot dogi, którymi się zajadają, powstały w USA. Jednak ich obecność w swym kraju zawdzięczają imigrantom z Europy.

#5. TelefonAlexander Graham Bell, Amerykanin szkockiego pochodzenia, pracował nad swoim wynalazkiem w Kanadzie. Bell co prawda opatentował swój wynalazek w USA, ale pierwszą rozmowę przeprowadził w Kanadzie. Antonio Meucci, włoski wynalazca, wyprzedził Bella z wynalezieniem telefonu, ale niestety, nie było go stać na opłacenie patentu.

#6. DenimNie ma nic bardziej amerykańskiego niż jeansy. Tylko umyka nam mały szczegół. Twórca jeansów, Loeb Strauss, wykorzystał do ich produkcji materiał produkowany we Francji.

#7. Masło orzechoweJuż Inkowie i Aztekowie raczyli się czymś podobnym do masła orzechowego. George Washington Carver jest (niesłusznie) uznawany za wynalazcę masła orzechowego w formie znanej nam dziś. Opracował co prawda 300 przepisów, w których używał orzechów, ale jego pasta orzechowa nie była dokładnie tym samym, czym smarujemy dziś chleb. To prawdziwe masło orzechowe zostało opatentowane w 1884 roku przez Kanadyjczyka Marcellusa Gilmore Edsona.

#8. SamochódNiestety, Ford nie był pierwszą osobą, która opatentowała automobil. W 1866 Karl Benz (ten od Mercedesa) opatentował pierwszy samochód z silnikiem.

#9. Tabletka antykoncepcyjnaBadania nad doustnym środkiem antykoncepcyjnym zaczęły się w 1950 roku za namową Margaret Sanger. Jednak ojcem pigułki jest austriacko-amerykański chemik Carl Djerassi, który wraz ze swoim zespołem pracował nad nią w Meksyku. Dlaczego? Ponieważ w USA było to zabronione. Dopiero po 9 latach testów klinicznych w Puerto Rico tabletki zostały dopuszczone do użytku w USA.

#10. ŻarówkaJuż w 1809 roku Humphry Davy wynalazł pierwszą lampę elektryczną, zbudowaną z dwóch drucików podłączonych do baterii. A znany nam wszystkim Thomas Edison stworzył pierwszą żarówkę dopiero w roku 1870.
446
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ojciec zrobił dzieciom ich własny domek. Dał radę?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Tych filmów nikt nie lubi. A szkoda, bo te produkcje wcale nie są złe!
Przejdź do artykułu 7 interesujących faktów o samurajach
Przejdź do artykułu Osiem najlepiej strzeżonych sekretów handlowych
Przejdź do artykułu 8 potwornickich ciekawostek o Disneyu
Przejdź do artykułu Sytuacja, która przytrafiła się Tysonowi na stacji benzynowej przywraca wiarę w ludzkość
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o zębach (bo wszyscy kochamy wizyty u dentysty...)
Przejdź do artykułu 20 krajów, do których najlepiej się przenieść, jeśli masz dość i nie odpowiadają ci Bieszczady
Przejdź do artykułu Książka dla dzieci stworzona z pomocą sztucznej inteligencji, która oburzyła ilustratorów
Przejdź do artykułu 7 totalnie niezdrowych ciekawostek o papierosach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą