Szukaj Pokaż menu

Proces chojnickich czarownic z 1623 roku (cz.III) - ostatni oskarżony

30 363  
143   15  
Pora na trzecią część historii legendarnego procesu i jednocześnie jej zakończenie. Jeśli przegapiłeś poprzednie, to pierwszą znajdziesz TU, a drugą TU.

Dzięki temu już nigdy nie pomylisz kluczy

167 969  
963   42  
Każdemu z nas czasami zdarza się pomylić klucze i bez skutku próbować otworzyć drzwi niewłaściwym. By je rozróżniać można kupić specjalne nakładki albo... znaleźć doskonałego ślusarza, który jest w stanie zrobić to:

1z

Nie tylko lwy i lamparty - w czarnych laczkach

35 290  
203   19  
Na zakończenie tego mini cyklu wybierzemy się w moje okolice - południowy kraniec Afryki - gdzie spotkamy się z najmniejszym dzikim kotem tego kontynentu - kotem czarnołapym.

Małe, słodkie, puchate kulki, które planują zniszczenie świata...
Nie tym razem! Tym stworzeniom wystarczają wyłącznie tereny na pograniczu RPA, Zimbabwe, Namibii i Angoli. Możecie więc spać spokojnie, żadna inwazja przez Morze Śródziemne wam nie grozi!Te mała bestyjki nie przekraczają swoimi rozmiarami niezbyt wyrośniętego kota domowego. Mniej niż dwa i pół kilograma wagi i czterdzieści centymetrów długości sprawia, że są to najmniejsze dzikie kiciusie w Afryce. Mniejszy od czarnołapów jest tylko kotek rudy (tak, to oficjalna nazwa) z Półwyspu Indyjskiego i Sri Lanki.Jeśli chodzi o ich wygląd, to da się zauważyć tu pewnego rodzaju konsekwencję, której nie dostrzegać może tylko i wyłącznie kobieta patrząca ze zgrozą na swojego mężczyznę. Mężczyznę, który założył koszulę do szortów i skarpetki do sandałów. Czarnołapy mają na sobie wszystko, czego dusza może zapragnąć. Chcecie cętki - patrzcie na grzbiet. Może jednak paski? - łapki, brzuch i ogon. A może czarna pantera?! - kłaniają się stopy. I właśnie te "upitolone" stopy dały nazwę całemu gatunkowi.Burowie nadali czarnołapom jeszcze jedną nazwę: "miershooptier", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Mrowiskowy tygrys"! W tym momencie możecie zakrzyknąć gromko razem z grupą Monty Pythona: "A tiger? In Africa?!", a ja odpowiem wam, że i owszem. I to nawet mniej udawany niż ten z oryginalnego "Sensu życia wg Monty Pythona"!

No dobrze, ale skąd ta dziwna nazwa? Otóż czarnołapy mają w zwyczaju korzystać z opuszczonych kopców termitów, jako dogodnego miejsca odpoczynku oraz przechowalni dla swoich młodych.Polują głównie nocą, a ich ofiarami padają zazwyczaj myszoskoczki, małe ptaki, myszy jaszczurki i owady. Pojedynczy osobnik potrafi upolować nawet do 14 małych zwierzątek jednej nocy. Podobnie jak koty piaskowe, wchłaniają wodę z ciał swoich ofiar. Są to chyba wystarczające dowody na to, żeby z nimi nie zadzierać, bo mimo swoich małych rozmiarów są niezłymi zawadiakami. Wśród ludu San istnieje legenda o tym, że czarnołap jest w stanie zagryźć żyrafę poprzez rozszarpanie żyły na jej szyi...Tak jak inne, wspomniane wcześniej gatunki, mrowiskowe tygrysy pozostają samotnikami przez większość roku. Latem zaczynają lutować i trwa to aż do marcowania. Przez kwiecień i maj jest spokój, a w czerwcu rodzą się młode - od 1 do 3 na miot. Po dwóch tygodniach kociaki zaczynają chodzić. Po miesiącu zaczynają spożywać mięso, a po 4-5 miesiącach się usamodzielniają. W międzyczasie troskliwa matka kilkukrotnie przenosi młode w inne miejsca, aby uchronić je przed drapieżnikami. Kociaki zaczynają robić sobie własne kociaki pomiędzy pierwszym i drugim rokiem życia.Czarnołapy mogą dożyć w niewoli nawet do 13 lat. Ich długość życia w dziczy nie jest sprecyzowana. Często padają ofiarą karakali, szakali, psów i trutek na szkodniki rozkładanych przez farmerów. Ponadto ich terytoria stale się zmniejszają z powodu nadmiernego wypasu bydła. Z każdym dniem zbliżają się do statusu "zagrożone wyginięciem".

<<< W poprzedni odcinku: złoto z serca dżungli

203
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Dzięki temu już nigdy nie pomylisz kluczy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Rzeczy, które niedawno były niesamowite, a dziś już mało kto o nich pamięta
Przejdź do artykułu Czy wiedzieliście, że w Polsce żyją tarantule, skorpiony i papugi?
Przejdź do artykułu To jajko postawiło na nogi cały sztab ludzi. Dlaczego jest takie cenne?
Przejdź do artykułu Jak rozdzielić gryzące się psy. Ten prosty trik może uratować życie twojemu zwierzakowi
Przejdź do artykułu Czego Kościół nie mówi nam na temat Biblii
Przejdź do artykułu 10 najgłupszych ras psów
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu
Przejdź do artykułu Mistrzowie internetu LXXXIV - 97% osób oblewa ten test
Przejdź do artykułu 20 właścicieli psów, którzy zasługują na medal

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą