Szukaj Pokaż menu

Krawężnik od kuchni II - z życia polskiego policjanta

146 039  
824   123  
Poprzedni tekst przyjęty został nader ciepło, więc z przyjemnością serwuję obiecaną dokładkę. Ostrzegam na wstępie – dzisiejszy tekst będzie nieco mniej zabawny, a bardziej drastyczny i nie chodzi mi tu o „dwieście bez punktów”.

Faktopedia CMXL - Czym jest "efekt Scully"

103 722  
593   86  
Dziś m.in. bakteria tak wielka, że można ją zobaczyć gołym okiem, czym jest „efekt Scully oraz ukraińscy żołnierze odtwarzający słynną scenę z obrazu.

8 ciekawostek pokazujących, że Kanada to wyjątkowe państwo

130 887  
490   53  
Nazwa Kanada pochodzi od słowa „kanata”, które w języku Irokezów oznacza wieś. Cóż, mieszkańcy USA na pewno uznaliby to za wyjątkowo trafne określenie.

#1.

Pogardliwy stosunek Amerykanów do Kanadyjczyków (często zresztą odwzajemniany) nie odzwierciedla faktycznych relacji pomiędzy mieszkańcami tych państw. Kanadyjczycy wyjątkowo chętnie przenoszą się na południową stronę granicy - z 93 tys. „nielegalnych imigrantów” prowadzą w rankingu pobytu w USA pomimo wygaśnięcia wizy.

#2.Podczas gdy inne państwa magazynują złoto, ropę czy inne surowce, tworząc rezerwy bezpieczeństwa na wypadek ich niespodziewanego braku (np. na wypadek konfliktu zbrojnego), Kanada gromadzi… syrop klonowy. Żeby było zabawniej, kontrola ujawniła, że z prowadzonej od 2000 roku rezerwy skradziono ponad 1/4 - około 15 tys. baryłek o wartości ponad 30 milionów dolarów.

#3.Mieszkańcy liczącej sobie niecały tysiąc osób miejscowości Churchill w północnej Manitobie nie mają zwyczaju zamykania na klucz domów ani samochodów. Ta raczej nietypowa gościnność podyktowana jest instynktem samozachowawczym - umożliwia szybkie schronienie na wypadek spotkania z którymś z często tu występujących niedźwiedzi.

#4.Kanadyjscy policjanci wręczają co jakiś czas… „pozytywne mandaty”. Wbrew temu, co można by sądzić, nie jest to akcja skierowana do kierowców, którzy zatrzymają się „na żółtym” czy nie otrąbią zawalidrogi. W nagrodę za dobre, odpowiedzialne zachowanie otrzymują bilety wstępu na różne atrakcje.

#5.Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, której można by spodziewać się w Kanadzie, jest pustynia z rosnącymi gdzieniegdzie kaktusami. A jednak Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej tak właśnie wygląda. Spragnieni tropików w Kanadzie znaleźć mogą też palmy - trochę sprowadzonych drzew rośnie wzdłuż wybrzeża w Vancouver.

#6.Kanada ma ogromne terytorium, pod względem powierzchni jest drugim krajem świata, tymczasem ludności ma mniej niż Polska. Ale na tym nie koniec osobliwości, ponieważ ponad 80% ludności Kanady (a według niektórych źródeł nawet 90%) i tak zamieszkuje wąski pas w zasięgu 100 mil (ok. 160 kilometrów) od granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

#7.Ze wschodu Kanady, przez Ontario, na zachód kraju prowadzi tylko jedna większa droga - Highway 17. Na północ od niej nie ma żadnych większych szlaków. Dlatego Kanadyjczycy, którzy muszą przedostać się na drugą stronę kraju, chętniej wybierają samolot. Jeśli muszą jechać samochodem, zazwyczaj jadą przez USA. Ale jeśli lecą samolotem, to… zwykle też amerykańskimi liniami, które okazują się tańsze od kanadyjskich.

#8.


Zgromadzenie 20% mieszkańców Alert

Do Kanady przynależy Alert na terytorium Nunavut, będące najdalej na północ wysuniętym, stale zamieszkanym punktem świata. Z tym zamieszkaniem to też duże słowa, bo mieszka tam zaledwie 5 osób, ale rekord - zaledwie 817 km do bieguna północnego - się liczy. W Alert znajduje się baza wojskowa, stacja meteorologiczna i lotnisko, a w całej historii dotarły tam zaledwie dwa lodołamacze (w 1953 i 1971 r.).

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
490
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Faktopedia CMXL - Czym jest "efekt Scully"
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie i zwierzęta, którym niczym nie zaimponujesz
Przejdź do artykułu Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe
Przejdź do artykułu Jak Blizzard reaguje na sugestie graczy
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Pojawiła się kolejna idiotyczna moda
Przejdź do artykułu 7 ekstremalnych ciekawostek związanych ze spaniem
Przejdź do artykułu Jeremiah Peterson - 39-letni koleś, który w ciagu 6 mięsięcy dokonał niemożliwego
Przejdź do artykułu Ile kosztuje zatankowanie czołgu
Przejdź do artykułu Najbardziej uprzejma wojna w historii. Alkohol jest tu nie bez znaczenia!

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą