Szukaj Pokaż menu

Gdyby we współczesnych filmach zabrakło efektów specjalnych VI

44 916  
165   13  
Jeszcze dwie dekady temu efekty komputerowe w filmach były kompletną nowością, szło się do kina specjalnie po to, żeby je obejrzeć i mimo że wyraźnie było widać rękę grafika - zachwycały. Dziś trudno w ogóle trafić na film, w którym czegoś co najmniej nie poprawiono.

#1. The Walk. Sięgając chmur (2015)

Obok ciebie siada piękna dziewczyna... Co robisz?

426 975  
3474   165  
W pociągu obok młodzieńca siada piękna dziewczyna - czyli historia z życia codziennego, będąca dylematem niejednego mężczyzny, liczącego na błyskotliwy podryw. Jak w takiej sytuacji zareaguje nasz dzisiejszy bohater?

Niesamowite podziemne budowle Longyou ze starożytnych Chin

30 859  
173   10  
Na terenie wschodnich Chin znajduje się niezwykły podziemny kompleks budowli Longyou, który do dziś pozostaje niewyjaśniony. Nieznana grupa ludzi wydrążyła tam zadziwiające groty o obszarze 30 000 m², wysokie aż na 30 metrów. Nie wiadomo kto, jak i dlaczego zbudował te niesamowite struktury.

Podziemny kompleks budowli znajduje się w Chinach w pobliżu miejscowości Shiyan Beicun w Longyou i został odkryty dopiero w czerwcu 1992 roku. Wówczas to grupka miejscowych, wypompowując wodę z pobliskiego stawu, natknęła się na wejście do dużej, starożytnej jaskini. Ich oczom ukazał się niezwykły widok, gdyż okazało się, że w jaskini są słupy, klatki schodowe, reliefy oraz geometryczne ślady po dłutach. W kolejnych dniach poinformowani naukowcy rozpoczęli wykopaliska, w trakcie których odkryli kolejne jaskinie. Z każdym kolejnym odkryciem badacze byli zmuszeni do uznania, że są to sztuczne jaskinie, wydrążone przez człowieka.



Kompleks budowli Longyou składa się z 24 sztucznie wydrążonych jaskiń. Budowle te są zadziwiających rozmiarów, gdyż każda grota ma powierzchnię ok. 1000 metrów kwadratowych, a sufity wznoszą się na wysokość aż 30 metrów. Całkowity obszar jaskiń przekracza 30 000 metrów kwadratowych. W jaskiniach znajdują się równomiernie rozmieszczone filary podtrzymujące sufit, a ściany, sufit oraz kamienne kolumny są jednolicie ozdobione śladami dłuta w szeregu równoległych rowków. W niektórych grotach znajdują się także rzeźbione figury ludzi oraz zwierząt, a także do dziś nieodszyfrowane symbole. Wiele jaskiń zadziwia swoimi geometrycznymi kształtami i skłania nas do zadania pytania o to kto, jak i dlaczego zbudował te monumentalne struktury.



Prace wykopaliskowe trwają w tym miejscu już od ponad 20 lat, jednak wciąż niewiele wiadomo na temat historii tych budowli. Zdaniem badaczy, podczas pracy nad kompleksem musiano przerobić ponad milion metrów sześciennych skał. Nie wiadomo jednak, w którym miejscu znajduje się usunięty materiał skalny. Eksperci policzyli, że aby wydrążyć takie jaskinie, potrzeba było ok. 1000 osób pracujących codziennie przez aż 12 lat. Obliczenia te odnoszą się jednak tylko do samej pracy i nie biorą pod uwagę czasu straconego na wykonanie precyzyjnych żłobień oraz geometrycznej symetrii. Nie wiadomo też w jaki dokładnie sposób budowle te zostały wydrążone, gdyż w jaskiniach nie znaleziono żadnych narzędzi. Co ciekawe, nawet w miejscach, do których nie docierało żadne światło, znajdują się różne reliefy oraz słupy. Starożytni budowniczy musieli zatem pracować w ciemności lub też korzystać ze sztucznego oświetlenia. Jaskinie są położone tuż obok siebie, oddzielane murami grubymi na jedynie 50 cm. Mimo tego niezwykłe konstrukcje przetrwały tysiące lat, w tym powodzie oraz trzęsienia ziemi.



Do dziś nie wiadomo, kto i kiedy zbudował te struktury. O niezwykłych budowlach nie ma żadnego śladu w żadnym źródle pisanym. Zdaniem badaczy rozmach budowli wskazuje, że struktury te nie zostały wzniesione przez przypadkowych mieszkańców prowincji, ale że za tak ogromnym projektem musiałby stać władca mający ku temu odpowiednie środki. W okolicy Longyou nie spisywano żadnych dokumentów na temat ludzkiej działalności przed powstaniem dynastii Qin w 221 r. p.n.e. Z tego powodu naukowcy uznają, że budowle te powstały przed tym okresem, gdyż Chińczycy z pewnością szczegółowo opisaliby takie cudo. Oznaczenia podobne do tych z jaskiń znajdują się na ceramice z pobliskiego muzeum, datowanej od 800 do 500 r. p.n.e i to właśnie ten okres jest często uznawany za ten, w którym wykuto jaskinie. Niewykluczone jednak, że budowle te mogą być znacznie starsze.



Nieznane pozostaje także przeznaczenie tych budowli. Niektórzy archeolodzy spekulowali, że jaskinie wykuto jako grobowce cesarzy oraz władców. Nie znaleziono jednak żadnych obiektów pogrzebowych ani żadnych ciał. Inna hipoteza zakładała z kolei, że jaskinie wykorzystywano do wydobywania surowców mineralnych. Nie znaleziono jednak żadnych śladów odpowiedniej aparatury, a poza tym w takim przypadku dekorowanie ścian i sufitów mijałoby się z celem. Kolejny wariant zakładał, że groty były miejscem, w którym mieszkała jakaś grupa ludzi, która z niewiadomych przyczyn zostałaby zmuszona do egzystencji w takim miejscu. Nie istnieją jednak żadne ślady wskazujące na to, że jaskinie przez długi czas mogły być używane do takich celów. Jeszcze inne próby wyjaśnienia zakładały, że budowle to świątynie, magazyny, kryjówka lub też miejsce kultu religijnego. Do dziś nie wiadomo jednak, do czego tak naprawdę służyły struktury z Longyou. Budowle te, podobnie jak inne starożytne podziemne budowle, takie jak Derinkuyu czy Hypogeum Hal Saflieni, pozostają milczącymi strażnikami dawnych tajemnic.

Poniższy film zawiera więcej zdjęć budowli oraz informacji na ich temat:

173
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Obok ciebie siada piękna dziewczyna... Co robisz?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kilka prawd życiowych, których musieliśmy nauczyć się sami
Przejdź do artykułu Najświętszy napletek, czyli historia najdziwniejszej relikwii w dziejach Kościoła
Przejdź do artykułu 8 przykładów absurdalnego pokazu bogactwa
Przejdź do artykułu Co było najbardziej denerwujące w latach 90.?
Przejdź do artykułu Agenci nieruchomości poprosili go o wysłanie kilku zdjęć, żeby potwierdzić, że z mieszkaniem wszystko jest OK. Wysłał im więc to
Przejdź do artykułu Skąd w ogóle wzięło się to "ó"
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek, które pokazują słynnych naukowców z nieco innej niż zwykle strony
Przejdź do artykułu 10 ofiar egzorcyzmów, które poszły nie tak
Przejdź do artykułu Armia, której nie było - czyli jak alianci zrobili Niemców w bambuko

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą