Szukaj Pokaż menu

Życie z chorobą psychiczną – punkt widzenia chorego. Nie takie szybkie od A-Z

84 911  
361   122  
Mimo tego, że mamy XXI wiek, planujemy podróże na obce planety, a w wielu krajach przestrzega się praw osób LGBTQ, nadal w społeczeństwie jest maksymalnie nikła wiedza na temat chorób psychicznych i tego kim są ci ludzie, którzy mają w głowie poprzestawiane styki (to jest nieprecyzyjna metafora, ale dość prawdziwa – czyli nie działają różne wychwyty zwrotne etc.).

Fotograf zdradza tajemnice tworzenia profesjonalnych zdjęć

188 860  
404   46  
Przeglądając serwisy społecznościowe, nieraz trafialiśmy na urokliwe zdjęcia zakochanych par czy szczęśliwych przyszłych matek zrobione przez profesjonalistów, które sprawiają wrażenie starannie dopracowanych i przygotowanych. Aż trudno uwierzyć, w jaki sposób można uzyskać takie efekty przy minimalnym nakładzie środków.

#1.

Wizja przyszłości - czy tak będzie wygladał nasz świat za 1000 lat?

137 861  
218   105  
Rok temu, podczas wykładu na uniwersytecie w Oxfordzie, legendarny fizyk Stephen Hawking przepowiedział, że ludzkość nie przetrwa kolejnego tysiąca lat. Postawimy kontrę tezie naukowca i przyjrzymy się innym predykcjom przyszłości...

#1. Ludzie będą żyli 1000 lat.

Najbogatsi ludzie na Ziemi inwestują miliony dolarów w badania nad spowolnieniem, a w rezultacie może i nawet nad zatrzymaniem genu starzenia. Przez 1000 lat sowicie opłacani inżynierowie medyczni powinni wynaleźć serum, substancję, która zniweluje proces starzenia się tkanek. Narzędzia do "edytowania" genów już są dostępne, potencjalnie naukowcy są w stanie kontrolować geny i np. zwiększać odporność organizmów ludzkich na choroby.

#2. Ludzkość zacznie żyć także na innych planetach.

Kliknij i zobacz więcej!

Nieśmiertelność rodzaju ludzkiego jednoznaczna jest z przeludnieniem Ziemi. Jedyną opcją dla przyszłych pokoleń może być zaludnienie innej planety. SpaceX Elona Muska to misja, która ma na celu "umożliwić ludziom przeistoczenie się w cywilizację podróżującą w kosmosie, gatunek międzyplanetarny, który wybuduje miasto, zdolne do samoistnej egzystencji na Marsie". W 2022 roku pierwszych 4 śmiałków ma wylecieć w kierunku Marsa i dotrzeć na planetę w 2024 roku.

#3. Wszyscy będą wyglądać tak samo.

Kliknij i zobacz więcej!

W ramach swojego eksperymentu doktor Alan Kwan z uniwersytetu stanowego w Waszyngtonie wysunął hipotezę, że w dalekiej przyszłości (więcej niż 100 000 lat w przód) wszyscy ludzie będą do siebie niemalże bliźniaczo podobni. Przetrwają najsilniejsze geny. Przeciętny człowiek będzie miał wysokie czoło, duże nozdrza i skórę ciemnego koloru. Naukowcy już prowadzą badania nam genomami, które mają w niedalekiej przyszłości umożliwić rodzicom wybór, jak ma wyglądać ich nowo narodzone dziecko.

#4. Będą super-szybkie-i-inteligentne komputery

Kliknij i zobacz więcej!

W 2014 roku jeden z superkomputerów wykonał najdokładniejszą jak do tej pory symulację ludzkiego mózgu. Przewiduje się, że w ciągu następnego tysiąclecia moc obliczeniowa komputerów dorówna, a nawet prześcignie możliwości ludzkiego mózgu. Komputery z przyszłości mogą radzić sobie w kilka sekund z problemami, których rozwiązanie dzisiejszemu sprzętowi zabrałyby około dekadę.
Nowoczesne komputery mają służyć głównie opracowywaniu nowych lekarstw i substancji ratujących życie, badaniu kosmosu czy zastąpieniu człowieka przy wszelkich formach komunikacji i przemieszczania się. Z drugiej strony jednak w zapomnienie odejdzie termin "prywatność informacji".

#5. Ludzie staną się cyborgami.

Kliknij i zobacz więcej!

Już dziś współczesne maszyny są w stanie wydatnie poprawiać ludzki wzrok i słuch. Naukowcy i inżynierowie pracują nad projektami bionicznego oka, które ma być prawdziwym zbawieniem dla osób ślepych. Dla ludzi żyjących w następnym millenium fuzja z technologią może być jedynym wyjściem, by współzawodniczyć ze sztuczną inteligencją.
Połączenie ludzkiego umysłu z komputerami wielkiej mocy zaowocować może powstaniem supermózgu, który np. będzie w sekundy rozwiązywał skomplikowane równania matematyczne i przeczesywał internet "w myślach".

#6. Gatunki zwierząt i roślin masowo będą ginęły.

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas ostatniej masowej zagłady, która miała miejsce na powierzchni Ziemi, wyginęły dinozaury. Badania dowodzą, że w XXI wieku, z powodu szkodliwej działalności człowieka, gatunki wymierają nawet 100 razy szybciej. Jedynym wyjściem i ratunkiem dla Matki Przyrody jest minimalizacja populacji ludzkiej. No, ale skoro mamy być wkrótce prawie nieśmiertelni...

#7. Wszyscy ludzie będą mówili jednym językiem.

Kliknij i zobacz więcej!

Lingwiści szacują, że już w ciągu następnych 100-200 lat około 90% języków zaniknie. Przyczyną tego będzie przede wszystkim migracja gatunku ludzkiego oraz upraszczanie języka i dostosowanie się do lokalnych potrzeb mieszkańców danych terytoriów. Nie grozi nam kolejna wieża Babel.

#8. Budynki będą się składać i rozkładać na zawołanie.

Kliknij i zobacz więcej!

Dr Hall przedstawił nie tak dawno nowe pojęcie - "utility fog" (mgła utylizacji), jako kolejny milowy krok w dziedzinie nanotechnologii. Autor opisuje swój koncept jako proste rozszerzenie nanotechnologii, bazujące na koncepcie małych, samopowielających się robotów w kształcie dwunastościanów foremnych z dwunastoma ramionami rozciągającymi się na zewnątrz, gdzie każde ramię posiadałoby cztery stopnie swobody. Zamiast budować obiekt atom po atomie, zostałby on wykonany przez złączenie ramion robotów, które utworzyłyby razem stałą masę w kształcie, którego zażyczy sobie ich właściciel.

#9. Nanotechnologia rozwiąże problemy z energią i zanieczyszczeniem środowiska.

Kliknij i zobacz więcej!

Nanotechnologia zbawi świat! Za 1000 lat dzięki nanotechnologii ludzkość zapomni, co to zanieczyszczone środowisko, woda będzie zawsze i wszędzie czysta, a energię będzie można swobodnie i na światową skalę pozyskiwać ze słońca. Nowe materiały będą odpowiedzią na potrzeby posiadania bardziej wydajnych i przyjaznych środowisku źródeł magazynowania technologii.

No to jak, kto z was napisze nowy scenariusz do "Powrotu do Przyszłości IV: Witamy w 3017 roku"?
218
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Fotograf zdradza tajemnice tworzenia profesjonalnych zdjęć
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Do dziś nie wiemy, co tak naprawdę wydarzyło się 9 października 1962 roku
Przejdź do artykułu O przesądach słów kilka
Przejdź do artykułu Jak Sony strzeliło sobie w stopę
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek ze świata fast foodów, o których klienci nie powinni wiedzieć
Przejdź do artykułu 10 czynności, których nie powinieneś wykonywać podczas wizyty w Korei Południowej
Przejdź do artykułu 7 najgłupszych wpadek i błędnych decyzji w historii człowieka II
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – Studia nie mają sensu. Są rzeczy ważniejsze
Przejdź do artykułu 9 potwornickich ciekawostek na temat Słońca (for dummies)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą