Najgorsze trendy z lat 90., które mimo wszystko wspominamy z dużym sentymentem
coldseed
·
21 października 2017
299 649
654
165
Wielu czytelników tego serwisu z rozrzewnieniem wspomina lata 90. Ta muzyka, te ciuchy, te fryzury. Taaaak, to było życie. Nie to co teraz - tylko te kicz, plastik i degrengolada, panie! Czy zauważyliście, że sentyment warunkuje sposób w jaki oceniamy pewne trendy z naszej młodości?
Niestety Ziemia z pomocą ludzi się zmienia, a skutkami zmian są znikające zabytki, urokliwe miejsca, a nawet całe kraje. Jeśli marzycie o tym, aby kiedyś odwiedzić amazońską dżunglę czy malownicze Malediwy, musicie się spieszyć. #1. Park Narodowy Everglades (USA)
Często nazywany najbardziej zagrożonym parkiem kraju, zagrażają mu stale podnoszący się poziom oceanu, rozbudowa miast i pojawiające się w parku nowe gatunki zwierząt.
#2. Meczety z Timbuktu (Mali)
Mają setki lat i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale niestety zbudowane są z gliny i błota. Taki budulec słabo znosi zmiany klimatu.
#3. Morze Martwe (Izrael/Jordania)
Z powodu prac górniczych rocznie znika z niego 7,5 miliarda litrów wody. Jeśli chcecie się w nim wykąpać, lepiej się pospieszcie.
#4. Wielki Mur (Chiny)
Największa budowla zbudowana przez człowieka, ma setki lat, ale niewiele jej zostało. Erozja, rozdeptanie przez turystów, niszczycielki wpływ rolnictwa - wszystko to szybko niszczy ten niesamowity mur.
#5. Machu Picchu (Peru)
Wybudowane ok. 550 lat temu, po wyludnieniu odkryte ponownie dopiero w drugiej dekadzie XX w., już wkrótce może zniknąć na zawsze. Przyczyna - erozja, osuwiska ziemne, tłumy turystów.
#6. Las amazoński (Brazylia)
Wycinanie lasów tropikalnych postępuje w zastraszającym tempie. Jeśli nic się nie zmieni, a nic na to nie wskazuje, wkrótce zniknie całkowicie.
#7. Park Narodowy Glacier (USA)
W XIX wieku obejmował 125 lodowców, dziś to... 25. Wszystko wskazuje na to, że do 2030 nie będzie już żadnego.
#8. Park Narodowy Tikál (Gwatemala)
Okradanie przez "poszukiwaczy skarbów" i wypalanie lasów przez rolników szybko degraduje ten niezwykły zabytek.
#9. Park Narodowy Joshua Tree (USA)
Tak, nawet na pustyni potrzebna jest woda. W Kalifornii już od lat trwa katastrofalna susza, która wykańcza nawet pustynię.
#10. Wenecja (Włochy)
Mimo że to popularny ośrodek turystyczny i Włosi robią wszystko co mogą, by ją chronić, małe szanse, żeby ją ocalili. Niszczycielskie działanie morza i zapadanie się domów w niestabilnym, podmywanym gruncie powoduje, że los miasta jest przesądzony.
#11. Seszele
To jest jedno z tych miejsc, które dosłownie znikną z powierzchni Ziemi, kiedy poziom oceanów jeszcze trochę się podniesie.
#12. Alpejskie lodowce (Europa)
Podobnie jak z lodowcami w USA - znikają ze względu na zmiany klimatyczne i niedługo będą to po prostu skaliste góry. W wielu miejscach, gdzie 40 lat temu ludzie jeździli na nartach, dziś można się jedynie wybrać na piesze wędrówki. Taki sam los czeka lodowce w Patagonii w Argentynie i na Kilimandżaro w Tanzanii.
#13. Las deszczowy na Madagaskarze
Kiedyś miał powierzchnię 310 000 kilometrów kwadratowych, dziś to jedynie 52 000 kilometrów kwadratowych. I wcale go nie przybywa.
#14. Tadź Mahal (Indie)
Jedna z najsłynniejszych budowli świata, wydawałoby się, że niezniszczalna, a jednak zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i tłumy turystów nie pomagają w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Eksperci się spierają, ale wielu sądzi, że świątyni grozi katastrofa budowlana.
#15. Tuvalu
Państwo ze średnią wysokością 4,5 m nad poziomem morza, nietrudno się domyśleć jak skończy, kiedy poziom mórz się podniesie. Taki sam los czeka najniżej położony kraj świata - Malediwy.
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą