Szukaj Pokaż menu

7 ciekawostek o jedynych w swoim rodzaju cmentarzach

57 562  
201   17  
Prędzej czy później wszyscy tam wylądujemy - i to na całą wieczność. Warto więc chyba wybrać sobie miejsce z ładnym widokiem…

#1.

Znalazł sposób, aby dzięki selfie pokazać nieco więcej Korei Północnej niż zwykle można

119 458  
139   40  
Kiedy Ryan Gadzer odwiedził Koreę Północną, postanowił przywieźć stamtąd coś więcej niż tylko wspomnienia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że przepisy dotyczące robienia zdjęć są tam bardzo surowe.

Co powstrzymuje małżonków od zdradzania się nawzajem

75 347  
74   73  
Zdrada to ogólnie nic przyjemnego – no chyba że zdrada z Cyganką – bo przeważnie wiąże się z bólem i upokorzeniem. Wiele badań naukowych poświęcono relacjom międzyludzkim, a duża część z tych badań skupia się na przyczynach, dla których ludzie zdradzają. A dlaczego ludzie się nie zdradzają?

W zależności od rasy, płci czy swojego kręgu kulturowego, ludzie zdradzają, bo brakuje im seksu, bo chcą spróbować seksu z kimś innym, bo brakuje im emocjonalnego zaspokojenia, przestają kochać drugą osobę, a czasem nawet pragną zemsty, a że niszczenie cudzego mienia jest karalne w przeciwieństwie do niszczenia czyichś uczuć, to decydują się na skok w bok. Rzadko jednak można spotkać się z powodami, dla których ludzie robią odwrotnie, czyli nie zdradzają. Najnowsze badania opublikowane w piśmie Journal of Sex Research rzucają trochę światła na powody, dla których ludzie decydują się pozostać sobie wierni.

W pierwszej z dwóch ankiet przedstawiono 110 uczestnikom – 36 mężczyznom i 74 kobietom w wieku od 24 do 60 lat – 34 pytania. Wszyscy uczestnicy ankiety byli po ślubie co najmniej 2 lata, posiadali co najmniej jedno dziecko i mieszkali ze sobą w czasie prowadzenia badania. Pytania zostały sformułowane tak, że miały wybadać różne czynniki stanowiące o tym, że małżonkowie nie chcą zdradzać, np. „musiał(a)bym wyprowadzić się z domu”, „został(a)bym sam(a)”, „to niemoralne”, „skrzywdzę swoje dzieci” oraz „kocham swoją żonę/swojego męża”. Po przeanalizowaniu odpowiedzi wyodrębniono 4 najważniejsze powody, które pojawiały się we wszystkich odpowiedziach:
    1. Standardy moralne.
    2. Wpływ zdrady na dzieci.
    3. Strach przed samotnością.
    4. Wpływ zdrady na innych ludzi (w szczególności na kochanka/kochankę).
Okazało się – co pokrywa się w pewnym stopniu z badaniami na temat powodów zdrad – że kobiety uważają się za bardziej odporne na pokusę skoku w bok w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy częściej twierdzą, że ich siła woli może nie przejść testu wytrzymałości w kluczowym momencie. Obiekcje moralne przed zdradą były najsilniejsze wśród obu płci, ale to tutaj także nastąpiła największa rozbieżność pomiędzy mężczyznami a kobietami. Przy pozostałych powodach różnice były niewielkie.

Do drugiej ankiety zaproszono więcej chętnych. 163 mężczyzn i 150 kobiet w wieku od 20 do 45 lat, żyjących w małżeństwie od co najmniej roku i posiadających co najmniej jedno dziecko, odpowiadało na te same pytania, ale dodatkowo badani dodali do ankiety pytania o długość trwania małżeństw badanych oraz ich poglądy religijne. Badacze chcieli w ten sposób sprawdzić, czy te czynniki mają wpływ na ewentualną chęć angażowania się badanych w związki pozamałżeńskie. Ponadto badacze oceniali, czym dla badanych jest zdrada – od odwiedzania stron porno po wielokrotne kontakty fizyczne o charakterze seksualnym.

Z tej części badań wynika, że im większy kontakt z osobą spoza małżeństwa, tym bardziej jest on uważany za zdradę. Ankieta pokazała także, że u mężczyzn taki pogląd jest słabszy niż u kobiet. Ponadto im mniej religijni byli badani, tym słabiej uważali dane zachowanie za zdradę. Długość małżeństwa nie wpłynęła na definicję zdrady u badanych. Za to ponownie okazało się, że to kobiety uważają się za bardziej odporne na zdradzanie niż mężczyźni, którzy zdradzaliby tym chętniej, im dłużej trwałoby ich małżeństwo.
74
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Znalazł sposób, aby dzięki selfie pokazać nieco więcej Korei Północnej niż zwykle można
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 6 zupełnie nieskutecznych rzeczy, które kobiety robią, aby podobać się facetom
Przejdź do artykułu Zakupy z kobietą - cztery koszmary, które przeżył każdy z nas
Przejdź do artykułu Idealna dziewczyna - mem internetowy
Przejdź do artykułu Najmędrsze mądrości zakochanych II
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek ze świata fast foodów, o których klienci nie powinni wiedzieć
Przejdź do artykułu 10 zaskakujących rzeczy, które mężczyźni uwielbiają u kobiet
Przejdź do artykułu 12 ilustrowanych przykładów jak bardzo różnią się introwertycy od ekstrawertyków
Przejdź do artykułu Pies, który zarabia dziesiątki tysięcy dolarów miesięcznie na modelingu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą