Szukaj Pokaż menu

Zagadka Tiermes - starożytna budowla, która pozostaje tajemnicą

45 970  
157   22  
Jedną z ciekawszych starożytnych konstrukcji jest tajemniczy kompleks budowli Tiermes. Poziom zaawansowania tych struktur wskazuje, że budowniczy musieli stanowić bardzo rozwiniętą kulturę. Wg miejscowej ludności historia budowli związana jest z rasą tajemniczych istot, które miały tu niegdyś przebywać.

Co matka myśli o swoim synu/córce, kiedy...

324 443  
2918   61  
Matkę ma się jedną, zazwyczaj nad wyraz opiekuńczą. Okazuje się jednak, że opiekuńczość to dla matki rzecz względna... zależnie od tego, czy jesteś jej synem, czy córką.

Ratuj swoje życie – mięso na grillu polewaj piwem

39 661  
130   17  
Badania naukowe wskazują bowiem, że po potraktowaniu piwem grilowane mięso staje się zdrowsze.

Jasne, że jako prawdziwy mięsożerca nie potrzebujesz dodatkowej wymówki, by opędzlować kawał soczystej karkówki z grilla gdy tylko masz ochotę, ale pomyśl, że gdy sprawisz, że ta sama karkówka będzie jeszcze zdrowsza niż teraz, to jako prawdziwy mięsożerca będziesz mógł jeść jej jeszcze więcej i będziesz jeszcze zdrowszy, by móc jeść jeszcze więcej karkówki z grilla, bo przecież im więcej zdrowej żywności się je, tym człowiek jest zdrowszy. Pomyśl też, że jako prawdziwy mięsożerca nie dość, że będziesz mógł jeść więcej karkówki, to będziesz mógł też bezkarnie moczyć ją w piwie, co oznacza, że będziesz mógł spożywać jeszcze więcej piwa. Od tego przypływu zdrowia człowiekowi może aż się w głowie zakręcić, ale gdy przejdzie ci faza oszołomienia, to czym prędzej zamarynuj mięso w piwie, ponieważ – jak wskazują badania portugalskich naukowców – marynata piwna sprawia, że mięso staje się zdrowsze.

Chodzi generalnie o to, że podczas spalania węgla, którym zasilany jest grill, wydzielają się rakotwórcze związki zwane wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA), które powstają z wolnych rodników formujących się z tłuszczu i białka w wysokiej temperaturze. A co doskonale zabija wolne rodniki? No przeciwutleniacze przecież! A co jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy? No zielona herbata, ale kto to widział, żeby na grillu pić zieloną herbatę, jak jakiś podejrzany Chińczyk. Dlatego portugalscy naukowcy z dr Isabel Ferreirą na czele postanowili wypróbować inne źródło przeciwutleniaczy, czyli piwo, bo nic lepiej ze sobą nie współgra jak piwo i grill, a poza tym naukowcy też ludzie i lubią czasem przepłukać gardło czymś dobrym po smacznym posiłku.

Aby sprawdzić skuteczność piwa w walce o zdrowszy grill, badacze zamarynowali kawałki mięsa w jasnym piwie, ciemnym piwie i w ogóle go nie marynowali. Tak przygotowane mięso upiekli na grillu. Okazało się, że trop z przeciwutleniaczami okazał się trafny. Kawałki mięsa, które nie zostały zamarynowane, po upieczeniu zawierały najwięcej, bo 21 nanogramów wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych na każdy gram grilowanego mięsa. Na drugim miejscu uplasowały się kawałki marynowane w jasnym piwie (18 ng/g), a najlepiej wypadły kawałki leżakujące w ciemnym piwie, które ograniczyło ilość WWA do 10 ng/g.

Naukowcy tłumaczą, że zawartość przeciwutleniaczy w piwie wynika z obecności melanoidyn powstających przy prażeniu jęczmienia, a im mocniej prażony jęczmień, tym więcej w nim melanoidyn i tym więcej przeciwutleniaczy w piwie. I jeśli to nie jest doskonały powód, by w końcu zacząć prowadzić zdrowszy tryb życia, to przynajmniej będzie można sprzedać zajebistą ciekawostkę znajomym przy grillu.
130
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Co matka myśli o swoim synu/córce, kiedy...
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Dawka wcale nie musi być duża, by zabić! - parę słów o dawkowaniu trucizn
Przejdź do artykułu Genialny trik producenta rowerów mający zabezpieczyć towar przed uszkodzeniami
Przejdź do artykułu Co wolno kobietom, a co facetom
Przejdź do artykułu Szybowiec z Gimli, czyli jak system miar niemal nie doprowadził do katastrofy pasażerskiego Boeinga 767
Przejdź do artykułu Jak nie można po dobroci, to trzeba siłą - 7 aktorów zmuszonych do przyjęcia roli
Przejdź do artykułu 50 lat temu twierdziła, że wraz z mężem zostali porwani przez UFO. Dopiero teraz naukowcy odkryli dowód, który ciężko podważyć
Przejdź do artykułu Internauci dzielą się swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy internet dopiero raczkował
Przejdź do artykułu Wyjątkowo leciwe rzeczy, które w dalszym ciągu są na chodzie
Przejdź do artykułu Niezwykłe mapy 3D unaoczniają jak naprawdę wyglądają kontynenty

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą