Szukaj Pokaż menu

Serial vs historia - czyli największe błędy „Czarnobyla” od HBO (i to, co zrobił dobrze)

212 476  
579   116  
Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 33 lata temu. Mimo upływu czasu jest ona wciąż żywa w wielu z nas. Zainteresowanie fatalną w skutkach awarią dodatkowo wzrosło za sprawą hitowego serialu produkcji HBO, zatytułowanego „Czarnobyl”. Dzieło Craiga Mazina to kawał świetnej roboty, przyznali to zarówno sami widzowie, jak i krytycy. Pojawia się w niej jednak kilka błędów i przeinaczeń, którym postaramy się dzisiaj przyjrzeć. Oto co „Czarnobyl” od HBO robi źle, a co zrobił świetnie.

Praca w korporacji to szczyt marzeń wielu, rzeczywistość bywa jednak okrutna

319 498  
901   210  
Zabawne jest to, do jak wysokiej rangi urosła w ostatnich latach osławiona "praca w biurze".

Jeszcze 7 zadziwiających ciekawostek o ludzkim ciele

119 214  
305   54  
Jak tak popatrzeć na siebie w lustrze, to doprawdy trudno uwierzyć w to, jak bardzo skomplikowanym mechanizmem jest człowiek i jak wiele tajemnic skrywa ludzki organizm.

#1.

Ta wiadomość nie jest szczególnie optymistyczna - naukowcy przyjrzeli się, co naprawdę znajduje się w ludzkich ustach. Znaleziono dużo bakterii, z tym że „dużo” to mało powiedziane. W ustach przeciętnego człowieka znajduje się co najmniej 7 miliardów bakterii, czyli generalnie tyle, ile ludzi żyje obecnie na Ziemi.

#2.


Ludzki organizm jest niezwykle pracowity - choć u wielu osób nic na to nie wskazuje. Tak czy inaczej każdego dnia krew w żyłach człowieka pokonuje… ponad 19 tysięcy kilometrów! To w zasadzie tylko odrobinę mniej niż połowa równika, a więc w dwa dni krew byłaby w stanie okrążyć świat.

#3.


Choć chciałoby się, aby było inaczej, organem, który rośnie przez całe życie, są uszy. Wzrost może nie jest szczególnie duży - ćwierć milimetra rocznie - ale za to jest bardzo konsekwentny. Szkoda tylko, że za wzrostem rozmiaru uszu nie idzie poprawa słuchu…

#4.


Każdego dnia ludzki organizm traci około miliona komórek, na przykład w formie złuszczającego się naskórka. Gdyby pozbierać to wszystko razem, okazałoby się, że łącznie każdego roku „gubimy” nawet 2 kilogramy. I to bez żadnego wysiłku! Inna rzecz, że również bez żadnego efektu na wadze…

#5.


Każdy z nas robi pełno zupełnie niepotrzebnych rzeczy - a przeglądanie Facebooka to tylko jeden z bardzo wielu elementów z tej listy. Na szczycie znajduje się natomiast… mruganie. Na tej automatycznej czynności w ciągu całego życia człowiek spędza łącznie aż 5 lat!

#6.


Czaszka wygląda jak jeden solidny element - ot, klatka bezpieczeństwa dla mózgu. W rzeczywistości jednak pojedynczych kości w ludzkiej czaszce jest aż 22. Połączone są licznymi szwami, dzięki którym całość utrzymuje się razem, spełniając zakładane funkcje.

#7.


Smak, węch, wzrok, słuch, dotyk - to pięć podstawowych zmysłów człowieka, wydawałoby się, że nie do pomylenia. A jednak. Zwłaszcza w przypadku dwóch pierwszych zmysłów rozdzielenie jednego od drugiego wcale nie jest proste. W rzeczywistości nawet 80-90% wrażeń, które uważamy za smakowe, w rzeczywistości odbierane jest przez węch.

Źródła: 1, 2, 3, 4
305
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Praca w korporacji to szczyt marzeń wielu, rzeczywistość bywa jednak okrutna
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak to jest zostać postrzelonym? 7 ciekawostek po złej stronie naboju
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski
Przejdź do artykułu 10 bezużytecznych gadżetów sprzed lat
Przejdź do artykułu Czego nie należy robić w Kostaryce
Przejdź do artykułu Kiedy renowator amator bierze się do pracy - czyli 10 przykładów najgorszych renowacji
Przejdź do artykułu Czego mogłeś nie wiedzieć o burdelach
Przejdź do artykułu Faktopedia CMXCVI - Ile biznesów zamknięto w Polsce w pierwszej połowie tego roku
Przejdź do artykułu Bardzo skuteczne, ale niekoniecznie etyczne sposoby na ułatwienie sobie życia
Przejdź do artykułu 7 kosmicznych ciekawostek o NASA

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą