Szukaj Pokaż menu

Parę słów o pochodzeniu przedmiotów, z których wszyscy korzystaliśmy w szkole podstawowej

106 463  
285   35  
Wyobraź sobie, że czas się nagle cofnął i jutro rano mama obudzi cię krzykiem, że znowu zaspałeś do szkoły. Nieprzytomny zjesz płatki z mlekiem, założysz na plecy tornister i wypchnięty zostaniesz za drzwi. W ciągu najbliższych kilku godzin przypomnisz sobie o podstawowym ekwipunku każdego młodego żaka.

Najdziksze newsy tygodnia – Ludzie nie chcą być ratowani przez transpłciowe ratowniczki pogotowia

72 480  
351   139  
To już oficjalne: Internet Explorer przestaje istnieć [*]. Możliwe, że zawód kapitana statku też, choć nie będzie to tak rychła śmierć. Przynajmniej spec od skręcania dżointów dla Snoop Dogga dostał podwyżkę.

Odciski palców. Drobne ślady, które mówią więcej, niż można by sądzić

68 210  
279   73  
Ponieważ odciski palców są niepowtarzalne, indywidualne dla każdego człowieka, stanowią bardzo mocny dowód - np. w sądzie. Ale i na ich podstawie można się nieźle pomylić!

#1.

Współczesna technologia jest już na tyle rozwinięta, że pewien haker był w stanie odtworzyć zestaw odcisków palców niemieckiego ministra obrony na podstawie fotografii! Zresztą był to ten sam haker, który zdołał złamać zabezpieczenia iPhone’a 5S w 24 godziny od premiery. Tam również chodziło o odcisk palca.

#2.


Teri Horton, 73-latka z Kalifornii, kupiła na wyprzedaży obraz. Zapłaciła 5 dolarów, zabrała malowidło i poszła. Dopiero po dłuższym czasie zdała sobie sprawę, że może to być nieznane dzieło Jacksona Pollocka. By to zweryfikować, zbadano odciski palców pozostawione na obrazie. Autorstwo Pollocka potwierdzono, a obraz za 5 dolarów stał się nagle obrazem wartym 50 milionów!

#3.


Pozostawienie odcisków palców nie jest wskazane. Z oczywistych względów na miejscach zbrodni, ale też… na przykład na klamkach rolls-royce’ów. Producent oferuje specjalne kursy doszkalające dla szoferów - „White Glove Experience” - podczas których uczy między innymi jak otwierać i zamykać drzwi, by nie pozostawiać śladów na klamkach.

#4.


Podczas zatrzymania drogowego w Ameryce policjanci obchodzą samochód dookoła i dotykają tylnej lampy po stronie kierowcy. Po co? Właśnie po to, aby zostawić na niej odcisk palca - ślad, który mógłby pomóc w śledztwie, gdyby coś złego im się przytrafiło. To stary zwyczaj - dzisiaj więcej informacji dostarczają np. nagrania z kamer umieszczonych w radiowozie - ale wciąż praktykuje go wielu funkcjonariuszy.

#5.


Wrzuć pięć złotych i odbierz swój gram… Może nie do końca tak to wygląda, ale w Stanach Zjednoczonych funkcjonują już automaty z marihuaną. Wyposażone są w skanery odcisków palców połączone z odpowiednią bazą. Dzięki temu chorzy, którym przepisano marihuanową terapię, mogą w łatwy sposób pobrać swoją dawkę.

#6.


Skóra denata po pewnym czasie zaczyna się zsuwać, uniemożliwiając pobranie odcisków palców. Patolodzy mogą wtedy odciąć fragment, nasunąć na własny palec niczym rękawiczkę i w ten sposób zdobyć odcisk. Apple z kolei twierdzi, że i na to ma sposób - Touch ID ma ponoć móc odróżnić, czy palec przykładany do czytnika odcisków należy do żywej czy martwej osoby, a w tym drugim przypadku odmówić dostępu do urządzenia.

#7.


Identyfikacja przy pomocy badania DNA wydaje się nieomylna i w większości przypadków rzeczywiście tak jest. Problem zaczyna się w przypadku bliźniąt jednojajowych, u których kod genetyczny jest niemal identyczny. W tym przypadku z pomocą przychodzą odciski palców. Nawet jeśli DNA wydaje się identyczne, to odciski palców pozwalają jednoznacznie odróżnić bliźnięta.

Źródła: 1, 2, 3
279
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – Ludzie nie chcą być ratowani przez transpłciowe ratowniczki pogotowia
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kolorowane zdjęcia pokazują, jak badano grobowiec Tutanchamona
Przejdź do artykułu 9 ciekawostek o wojowniczych Czukczach
Przejdź do artykułu Rzucił wszystko i kupił sobie za 13 tysięcy dolarów wyspę na Seszelach
Przejdź do artykułu O przesądach słów kilka
Przejdź do artykułu Facet, który wybudował sobie w ogródku norę hobbita
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek ze świata fast foodów, o których klienci nie powinni wiedzieć
Przejdź do artykułu Spisek koncernu farmaceutycznego, który przez przypadek wyszedł na jaw
Przejdź do artykułu Profile z Tindera, obok których trudno przejść obojętnie LXV - Amber już na Tinderze!
Przejdź do artykułu 7 najgłupszych wpadek i błędnych decyzji w historii człowieka II

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą