Szukaj Pokaż menu

Demotywatory CCXXIX - kielecki festiwal opolski

121 405  
333   218  
Dzisiaj m.in. obrazek, który idealnie pokazuje jak zmienił się sposób wychowania dzieci, poza tym będzie Bill Gates, najtańszy sposób na instalację klimatyzacji w samochodzie oraz pozytywna historia z Biedronki.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Jak przygotować komputer na nadchodzące upały

57 613  
138   53  
Nadchodzą coraz gorętsze dni, czas przygotować chłodzenie komputera, aby procesor się nie przegrzewał. Jeśli nie chcecie inwestować w drogie chłodzenie wodne, oto kilka tanich i skutecznych rozwiązań.

#1.

7 interesujących, przedwakacyjnych faktów o meduzach

47 689  
192   15  
Niepozorne, nieduże, prawie przezroczyste. Choć nie wyglądają szczególnie groźnie, potrafią nieźle zaszkodzić. Głównie jednak we własnej obronie.

#1.

Ponad 500 milionów lat obecności na planecie Ziemia czyni meduzy najstarszymi wielonarządowymi zwierzętami. Być może pół miliarda to i tak wiek zaniżony. Według niektórych szacunków meduzy mogą w rzeczywistości być jeszcze o połowę starsze.

#2.


Ciało meduzy może zostać wykorzystane do produkcji galanterii. Jeden z projektantów opracował nawet specjalną linię, chcąc - przynajmniej w teorii - zastąpić meduzami skórę bydlęcą. Na tym nie koniec - pewna firma z Izraela postanowiła właśnie z meduz wytwarzać pieluchy i podpaski. Z jakiegoś powodu wszystkie te pomysły wydają się… mocno egzotyczne.

#3.


Pojawiło się dziwne przekonanie, że dla złagodzenia bólu ranę po spotkaniu z meduzą należy… osikać. Substancje zawarte w moczu miałyby oddziaływać łagodząco. Nie jest to jednak prawdą. Wręcz przeciwnie - kontakt miejsca poparzonego przez meduzę z moczem tylko pogarsza sprawę, powodując dodatkowy ból.

#4.


Techniczny aspekt rozmnażania meduz może nie jest najpilniejszą kwestią obecnie, niemniej jednak warto chyba odnotować, że do zapłodnienia jaj samicy dochodzi w jej… ustach. Abstrahując od tego, czy taka metoda jest mniej czy bardziej praktyczna od innych, wygląda na to, że meduzy potrafią nieźle się bawić.

#5.


Zetknięcie z parzydełkami meduzy może być bardzo niebezpieczne, zdarzają się nawet przypadki śmiertelne. Ale nie wszystkie meduzy są zabójcze. W Palau znajduje się jezioro, w którym żyje 10 milionów meduz - ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sobie z nimi bezpiecznie popływać. Wynika to z faktu, że w tym miejscu meduzy nie mają żadnych naturalnych wrogów - dlatego ich mechanizmy obronne zanikły.

#6.


W 1870 roku do zatoki Massachusetts wpłynęła meduza, która na długo pozostała w pamięci tych, którzy mieli okazję ją ujrzeć. Meduza festonowa o naprawdę imponujących rozmiarach miała macki, których długość dochodziła do 37 metrów! Tak wielkich nie ma nawet wielorybów!

#7.


Meduza w roli zwierzątka domowego? Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie. Jest jednak pewne ograniczenie - akwarium, w którym będzie żyła (oraz wszystkie pojemniki do transportu) muszą być cylindryczne. W rogach pojemnika prostopadłościennego meduza mogłaby bowiem utknąć.

Źródła: 1, 2, 3, 4
192
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak przygotować komputer na nadchodzące upały
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu 7 najgłupszych wpadek i błędnych decyzji w historii człowieka II
Przejdź do artykułu Jak Sony strzeliło sobie w stopę
Przejdź do artykułu 9 potwornickich ciekawostek na temat Słońca (for dummies)
Przejdź do artykułu 10 niezbyt przyjemnych faktów o szympansach
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o czasie
Przejdź do artykułu Ojcowie z luźnym podejściem do życia
Przejdź do artykułu Toshihiko Hosaki - mistrz, który wprowadza zabawę w piasku na wyższy poziom
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat stresu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą