Szukaj Pokaż menu

7 przypadków, kiedy nauka udowodniła, że niemożliwe nie istnieje

275 942  
728   183  
Problem tak długo pozostaje nie do rozwiązania, aż znajdzie się ktoś, kto o tym nie wie - i go rozwiąże. Nauka raz za razem przesuwa granice „niemożliwego”.

#1. Teleportacja

Co było najbardziej denerwujące w latach 90.?

340 824  
918   166  
Kiedy przywołujemy lata dziewięćdziesiąte, najczęściej przypominamy sobie najmilsze rzeczy sprzed ponad 20 lat. Nie wszystko wyglądało jednak tak różowo - oto co najbardziej mogło wtedy irytować.

10 dość zaskakujących ciekawostek o spalonej słońcem Afryce

173 937  
580   88  
Afryka nigdy nie cieszyła się przesadnym szacunkiem świata - po latach kolonizacji gospodarczej stała się kolonią turystyczną, dokąd bogaci z całego świata zjeżdżają się podglądać „jak żyją dzicy”.

#1.

Afryka jest drugim największym kontynentem Ziemi, zajmowaną powierzchnią ustępując jedynie Azji. Mimo to jest ona kontynentem o… najkrótszej linii brzegowej. Wynika to z faktu, że wybrzeże Afryki jest raczej proste i jednolite, pozbawione większej ilości wcięć czy zatok, które zwiększałyby długość linii brzegowej.

#2.


Szacuje się, że około 590-600 milionów mieszkańców Afryki subsaharyjskiej (tak zwanej Czarnej Afryki, leżącej na południe od Sahary) żyje bez prądu. 80% tamtejszej populacji w dalszym ciągu polegać może wyłącznie na drewnie, węglu czy… oborniku, który również wykorzystuje się na opał (na przykład do gotowania potraw).

#3.


W 2010 roku w pobliżu Dakaru, stolicy Senegalu, ukończono budowę specyficznego monumentu nazywanego „Pomnikiem Odrodzenia Afryki”. 49-metrowej wysokości statua przedstawia półnagiego mężczyznę w jednej ręce trzymającego dziecko, a drugą obejmującego kobietę z odsłoniętą piersią. Wykonane z brązu dzieło północnokoreańskiego (!) konsorcjum wzbudziło mnóstwo kontrowersji, zwłaszcza wśród muzułmańskiej społeczności.

#4.


Etiopia jest jedynym krajem w Afryce, który posługuje się swoim własnym alfabetem. Na alfabet etiopski składa się 345 różnych znaków - to „trochę” więcej niż 21 znaków, do których oryginalnie ograniczał się alfabet łaciński. Poszczególne znaki pisma etiopskiego odpowiadają sylabom - ale liczba znaków w zapisie nie musi równać się liczbie sylab w wymowie danego słowa.

#5.


Niewolnictwo oczywiście nie było niczym dobrym, ale przesadne wyrzuty sumienia z tego tytułu też mogą nie być do końca uzasadnione. W XVII wieku to mieszkańcy północnej Afryki dosłownie polowali na chrześcijańskie załogi statków (między innymi wokół Wielkiej Brytanii). Porywali marynarzy i więzili ich w obozach pracy w Afryce. Według profesora Roberta Davisa taki los mógł spotkać od kilkuset tysięcy do nawet miliona Europejczyków.

#6.


W Republice Południowej Afryki legalne - i nawet wskazane - jest montowanie… miotaczy płomieni na nadwoziach samochodów. Ich zadaniem jest odstraszanie potencjalnych złodziei łaszących się na cudzy pojazd. Przypieczenie złodzieja w obronie swojej własności nie jest karane, a prawo chroni poszkodowanych, nie przestępców.

#7.


Krokodyle, tygrysy, nosorożce, lwy - wiele zwierząt cieszy się sławą najgroźniejszych w Afryce. Problem jednak w tym, że w Afryce w ogóle nie występują tygrysy. Te mieszkają w Azji. Na Czarnym Lądzie natomiast największy popłoch sieją… hipopotamy. To zetknięcie z hipopotami najczęściej kończy się śmiertelnie (choć - jak twierdzą niektórzy - i to informacja z braku wiarygodnych statystyk niepotwierdzona).

#8.


Starożytni Grecy i Rzymianie posługiwali się terminami Africa i Aphrike w odniesieniu wyłącznie do północnej części kontynentu. Łacińską wersję określenia tłumaczy się jako „słoneczna”, natomiast grecka wersja to w bezpośrednim tłumaczeniu „pozbawiona zimna”. Nieszczególnie wyszukane, ale przecież trafne!

#9.


W 1974 roku w Etiopii archeolodzy odkryli szczątki najstarszego z dotąd znanych przodków człowieka. Liczący 3,2 miliona lat szkielet nazwano Lucy… od „Lucy in the sky with diamonds”, utworu Beatlesów, który akurat grano w radiu w bazie wyprawy. Dzisiaj utrzymuje się też, że prawdopodobnie cała ludzkość wywodzi się właśnie z Afryki - hominidy żyjące w innych miejscach nie zdołały przetrwać.

#10.


Najsłynniejsze piramidy znajdują się w Egipcie. Właściwie każdy, kto słyszy hasło „piramidy”, natychmiast utożsamia je z Egiptem. Tymczasem wcale nie tam jest ich najwięcej. Na przykład w Sudanie znajduje się ponad dwukrotnie więcej piramid niż w Egipcie. To m.in. dość tajemnicze piramidy nubijskie wznoszone od I w. p.n.e. do II w. n.e.

Zobacz też: Gdybyście potrzebowali kiedyś wymienić po jednej ciekawostce o KAŻDYM kraju Afryki, tu macie podpowiedź

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
580
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Co było najbardziej denerwujące w latach 90.?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów o blondynkach
Przejdź do artykułu 7 przypadków, kiedy nauka udowodniła, że niemożliwe nie istnieje
Przejdź do artykułu Akcja pod prysznicem
Przejdź do artykułu 8 dziwnych chorób i dolegliwości psychicznych
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Matka przytuliła pieniądze na komunię i w kościele musieli improwizować
Przejdź do artykułu 10 kosmicznych ciekawostek o Wenus
Przejdź do artykułu Ciężko odzyskać wiarę w ludzi, gdy oszukano cię w tak podły sposób
Przejdź do artykułu Faktopedia – Jeden z głównych celów życiowych Polaków
Przejdź do artykułu Zaskakujące (i często mega przydatne) rzeczy, które przytrafiają nam się, gdy śpimy

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą