Szukaj Pokaż menu

20 ciekawostek o "Władcy Pierścieni"

97 477  
358   62  
Arcydzieło Tolkiena zna chyba każdy. Nawet jeżeli ktoś nie czytał książek, to prawdopodobnie widział adaptacje filmowe. Prezentujemy garść ciekawostek o filmach, które zdobyły łącznie aż 20 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

#1. Śpiewy brutalnej armii Uruk-Hai to nagranie ze stadionu pełnego nowozelandzkich fanów krykieta.

Kliknij i zobacz więcej!

Nadzwyczajne skarby muzeów świata XLV - napierśnik z łusek krokodyla

84 917  
333   35  
Dzisiaj m.in. tzw. "łamacz mieczy", pobity wojownik z Meksyku oraz bogato zdobiona szabla osmańska.

#1. Zbroja z łusek pangolina, prezent dla króla Jerzego III (1738-1820)

7 dających do myślenia faktów o aborcji

80 869  
188   295  
Debata o aborcji - głównie jako temat zastępczy dla istotnych problemów - przewinęła się niedawno przez wszystkie media. Opinii było wiele, ale jak zwykle w podobnych sytuacjach nikt nikogo nie przekonał. Być może dlatego, że zabrakło przede wszystkim faktów.

#1.

Aborcji dokonuje się z wielu powodów. Jednym z bardziej istotnych (pod względem udziału w liczbie aborcji ogółem) jest płeć dziecka. Szacuje się, że ze względu na żeńską płeć dziecka przerwano już ponad 190 milionów ciąż. Na przykład w Chinach, gdzie w walce z przeludnieniem zezwalano rodzinom na posiadanie tylko jednego dziecka, dziewczynka stanowiła bez mała katastrofę - oddawana mężowi, oznaczała koniec rodzinnej linii.

#2.


Wbrew twierdzeniom, że „w związkach jednopłciowych rodzi się tyle samo lub nawet więcej dzieci (…)”, aborcja podyktowana płcią dziecka poważnie zagraża przyrostowi naturalnemu. Aby z nią walczyć, w Indiach zakazano… określania płci dziecka podczas badania USG.

#3.


Z wypowiedzi niektórych celebrytów można by odnieść wrażenie, że aborcja to forma sportu i doskonała zabawa - ot, coś, co doskonale łączy się np. z obchodami Bożego Narodzenia. Przeprowadzono prosty eksperyment, w ramach którego udało się obniżyć o 72% liczbę dokonywanych aborcji i o 80% liczbę ciąż u nieletnich. W jaki sposób? Udostępniając bezpłatnie środki zapobiegania ciąży, m.in. pigułki.

#4.


Według alarmujących statystyk aż 40% ciąż w Nowym Jorku kończy się aborcją. Już to stanowi ogromną ilość, a do rekordów jeszcze daleko. Według niektórych źródeł aborcyjne szaleństwo osiągnęło apogeum w 2005 roku w Rosji, gdzie więcej ciąż miało zostać przerwanych niż zakończyć się porodem. Na 3,5 miliona ciąż rocznie szczęśliwy finał znajduje zaledwie 1,5 miliona - twierdzi dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Zdrowia Kobiet.

#5.


Sport zawodowy nie ma nic wspólnego z ideałami, które przyświecały mu na początku. I gdyby starożytnym Grekom na igrzyskach olimpijskich ktoś zapowiedział, że w ramach dopingu stosowana kiedyś będzie aborcja, ci postukaliby się w czoła. A jednak - celowe zapłodnienie dla poprawy wydolności organizmu i późniejsze przerwanie ciąży to jeden z procederów, o których stosowanie oskarżano zawodniczki z NRD.

#6.


W 1998 roku w Salwadorze całkowicie zakazano aborcji, likwidując jedyne dopuszczalne wyjątki. Na tym jednak antyaborcyjna krucjata się nie skończyła. Powołano nawet specjalny zespół inspektorów, których zadaniem jest badanie, czy kobieta nie poddała się nielegalnej aborcji.

#7.


Statystyki pokazują, że aborcja jest nie tylko powszechna, ale też - wbrew pozorom - dość bezpieczna. Przynajmniej jeśli uwzględni się zabiegi dokonywane w legalnie działających i spełniających wymagania klinikach. Wyliczono, że odsetek śmiertelnych powikłań po aborcji wynosi zaledwie 0,67 na 100 tys. zabiegów, podczas gdy sama kolonoskopia uśmierca 20 osób na 100 tysięcy.

Tylko czy aby przypadkiem statystyka dla aborcji nie powinna wyglądać raczej jak 100 000,67 śmierci na 100 000 zabiegów?

Źródła: 1, 2, 3
188
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nadzwyczajne skarby muzeów świata XLV - napierśnik z łusek krokodyla
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak wyglądała Ameryka i jak wyglądali Amerykanie w latach 70.?
Przejdź do artykułu Mało znane fakty o królowej Wiktorii
Przejdź do artykułu Zagadka dnia: co to jest?
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu Nie spodobało jej się zdjęcie z policyjnej kartoteki, więc policjanci zrobili jej na FB niespodziankę
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat lądowania na Księżycu
Przejdź do artykułu Wielki Mur widać z kosmosu... i inne głupoty, w które masa ludzi wciąż wierzy
Przejdź do artykułu Finaliści 14. Konkursu Fotograficznego Smithsonian
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą