Szukaj Pokaż menu

Karygodne bzdury utrwalane przez amerykańskie filmy

280 894  
765   185  
Głupoty prezentowane w kinie amerykańskim można by wyliczać bez końca. I mimo że z absurdów i skrajnych idiotyzmów sączących się z ekranu wyśmiewają się już nawet najmłodsi z widzów, to w dalszym ciągu nic nie stoi na przeszkodzie, aby te całkiem debilne klisze powielać.

Najważniejsze życiowe lekcje, których nauczył nas serial Breaking Bad

162 258  
347   58  
Twórcy tego niesamowitego serialu pokazali życie i wybory ludzi z różnych środowisk społecznych. Każdą scenę możemy sobie interpretować na różne sposoby, jednak pewne rzeczy są niezmiennie i powinniśmy o nich zawsze pamiętać.

#1. Nigdy nie popełniaj dwa razy tego samego błędu

7 ekstremalnych ciekawostek związanych ze spaniem

227 300  
583   49  
Porządne wyspanie się to jedna z nielicznych przyjemności, które docenią nawet najwięksi malkontenci. Tym bardziej, że sen - choć wydawałoby się taki sam dla każdego z nas - w rzeczywistości zupełnie różne ma oblicza.

#1.

Przejściowe kłopoty z zaśnięciem przytrafiają się każdemu i wkrótce potem samoczynnie mijają. Jest jednak choroba, która nie odpuszcza. To szczególny rodzaj bezsenności. Nieszczęśnik, na którego padnie, traci całkowicie możliwość zaśnięcia. Przedłużający się brak snu prowadzi do psychozy, a potem, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, do śmierci z wycieńczenia. Co gorsza, na chorobę tę nie ma lekarstwa. „Wyśpisz się po śmierci” - o, ironio…

#2.


Człowiek potrzebuje snu, by prawidłowo funkcjonować. Podczas snu nie tylko odpoczywamy, ale też pozwalamy na to, by organizm sam o siebie zadbał. Tylko ile snu można uznać za wystarczająco? To zależy od osoby. Jednak osób, które normalnie funkcjonują śpiąc regularnie po mniej niż 6 godzin, jest zaledwie 1 do 3%. Nauka określa ich mianem „bezsennej elity” - bo podobno „sen jest dla słabych”.

#3.


Wielu kierowcom wydaje się, że mogą jechać niemal bez końca, że zmęczenie ich nie dotyczy. Nie ma tak dobrze. W rzeczywistości przemęczeni kierowcy raz po raz zapadają w mikrodrzemki trwające do 30 sekund, podczas których na moment tracą świadomość. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy - no chyba że obudzi ich huk giętej blachy. Ci, których los oszczędzi, twierdzą potem, że problem nie istnieje, bo oni przez całą drogę „byli absolutnie przytomni”. Tia, do czasu…

#4.


Zarwane noce bez konsekwencji? Tylko do czasu. To prawda, odkryto już gen odpowiadający za to, że jedni ludzie radzą sobie z brakiem snu lepiej a inni gorzej. Z drugiej strony jednak istnieje „dług senny”, czyli kumulujące się niedobory snu. Jeżeli potrzebny czas nie zostanie „odespany”, nasilają się konsekwencje. Z początku to słabsze widzenie, pogorszona koncentracja i kłopoty z zapamiętywaniem. W dłuższej perspektywie - otyłość, choroby serca, insulinooporność… Natura zawsze, prędzej czy później, upomina się o swoje.

#5.


Zespół Kleinego-Levina określa się jako napady żarłoczności i pobudzenia seksualnego w połączeniu z okresami nadmiernej senności - na przykład u nastolatków. To dość ogólna definicja, ponieważ zaburzenie potrafi przybierać bardzo drastyczne formy. Osobom cierpiącym na zespół zdarza się spać dosłownie tygodniami - z przerwami tylko na jedzenie i toaletę. Zazwyczaj zespół Kleinego-Levina ustępuje samoistnie, ale okres jego trwania to istna droga przez mękę - choć głównie na śpiąco.

#6.


Czy młoda, zdrowa osoba może umrzeć podczas snu? Wypadki chodzą po ludziach - także tych śpiących. A co, gdyby takich przypadków nagle zrobiło się więcej, w jednym tylko miejscu na świecie? Znany jest przypadek kilkudziesięciu, jeśli nie kilkuset osób w Kambodży, które dręczyły dramatyczne koszmary. Koszmary, przez które ludzie ci robili wszystko, byle tylko nie zasnąć. A kiedy już się poddali, umierali w środku nocy, krzycząc i szarpiąc się z bólu. Brzmi znajomo? Tak, „Koszmar z ulicy Wiązów” powstał na kanwie tych właśnie wydarzeń.

#7.


Koty chadzają własnymi ścieżkami - dlatego nikt nie wmówi im, że przespanie 70% życia jest czymś złym. Ludzie - przeciwnie. Statystycznie przesypiają ok. 30% ziemskiej wędrówki, a i tak namiętnie eksperymentują, by ograniczyć sen do minimum. Na początku lat 90. popularne były 6-dniowe wyścigi rowerowe, w których zwyciężał ten kolarz, który zdołał przepedałować najdłuższy dystans. Z tego powodu zawodnicy niemal zupełnie rezygnowali ze snu - co kończyło się halucynacjami i w konsekwencji licznymi wypadkami. Ot, sport i zdrowie.

Źródła: 1, 2, 3, 4
583
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najważniejsze życiowe lekcje, których nauczył nas serial Breaking Bad
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek, które pokazują słynnych naukowców z nieco innej niż zwykle strony
Przejdź do artykułu 8 dziwnych chorób i dolegliwości psychicznych
Przejdź do artykułu Dla mężczyzn: plusy i minusy siadania przy sikaniu
Przejdź do artykułu Zaskakujące (i często mega przydatne) rzeczy, które przytrafiają nam się, gdy śpimy
Przejdź do artykułu Jak radzić sobie z upałem? 10 wskazówek!
Przejdź do artykułu 5 ciekawostek o zamarzaniu
Przejdź do artykułu Najbardziej żenujące rzeczy, jakimi zawstydzili cię twoi rodzice
Przejdź do artykułu Faktopedia – Kierowca autobusu miejskiego w Paryżu zaszalał
Przejdź do artykułu 5 wielkich szans straconych z idiotycznych powodów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą