Szukaj Pokaż menu

Dziwne i jeszcze dziwniejsze samochody

14 570  
91   11  
Do listy rzeczy bezgranicznych we wszechświecie chyba trzeba dopisać ludzką wyobraźnię.

Filmowe cytaty, które były jednocześnie bardzo dobrymi radami na życie

79 633  
304   68  
Ważne życiowe lekcje możemy wyciągnąć nie tylko z książek napisanych przez coachów czy innych ludzi, którzy mówią nam, jak żyć. Można je wyciągnąć również z filmów.

7 rzeczy, o które nigdy nie podejrzewalibyście słoni

86 389  
572   50  
Większość nas ze słoniami nie ma wiele do czynienia - najwyżej coroczne wycieczki do ogrodu zoologicznego z młodszą rodziną. Tymczasem słonie okazują się potrafić znacznie więcej niż pokazuje to jakiekolwiek zoo!

#1.

Słoń jednoznacznie kojarzy się z przebywaniem na lądzie - jako typowy element krajobrazu afrykańskiej sawanny. Nikt rozsądny nie spodziewałby się spotkania słonia pod wodą. To błąd. Słonie okazują się bowiem doskonałymi pływakami. Pływają w całkowitym zanurzeniu, wykorzystując trąbę w roli rurki do czerpania powietrza znad powierzchni wody. Afrykańskie słonie pokazały już, że potrafią przepłynąć nawet 48 kilometrów i spędzić pod wodą 6 godzin bez wynurzania.

#2.


Fakt, że słonie doskonale pływają to jednak nie jedyna niezwykła umiejętność związana z wodą. Mimo że generalnie woda nie ma zapachu, słonie są w stanie wyczuć ją z odległości nawet 19 kilometrów! Czy to kwestia niezwykle rozwiniętego węchu, czy zdolności radiestezyjnych - rzecz robi ogromne wrażenie. Gdyby więc ktoś zgubił się w Afryce i dręczyło go pragnienie, podążanie za słoniami wydaje się sensownym rozwiązaniem.

#3.


Człowiek może liczyć na słonie, a czy słonie mogą liczyć na człowieka? Okazuje się, że zdesperowane słonie są w stanie z własnej woli zgłosić się do ludzi po pomoc. Znany jest przypadek, kiedy słoń - wcześniej leczony w rezerwacie, a potem wędrujący wolno - przyprowadził do rezerwatu członków stada postrzelonych przez kłusowników, wiedząc, że tam nie grozi im niebezpieczeństwo i otrzymają potrzebną opiekę.

#4.


Czy słoń może się smucić? Oczywiście, że tak. Na szczęście inne słonie są w stanie go pocieszyć - za pomocą delikatnego (jak na słonie) dotyku czy głaskania trąbą. Podobne zachowania do tej pory obserwowano jedynie u ludzi, niektórych małp i nielicznych ptaków. Tymczasem słonie, niespokrewnione z żadnymi z powyższych, robią dokładnie to samo.

#5.


Smutek u słonia to nie koniec potencjalnych problemów psychicznych. Traumy i stres doznane w przeszłości wywołują u słoni coraz bardziej powszechne przypadki agresji. Badacze przyczyn dopatrują się w coraz dalej idącym ograniczaniu naturalnych miejsc bytowania słoni i oglądaniu śmierci innych zwierząt z rąk człowieka. W latach 1994-2006 w samej tylko indyjskiej prowincji Assam słonie zabiły ponad 600 osób, natomiast w RPA 3 wściekłe słonie odpowiadają za eksterminację ponad 60 nosorożców.

#6.


Słonie, jako jeden z bardzo niewielu gatunków (w tym ludzie), mają zwyczaje pogrzebowe. Bardzo blisko wiążą się z rodzinami i członkami stada, a gdy któryś z nich umiera, słonie organizują istną ceremonię. Zbierają się nad ciałem zmarłego zwierzęcia i na przemian wyją i milczą, by po pewnym czasie zakryć ciało piaskiem, liśćmi i gałęziami drzew. Potem jeszcze przez dwa dni stoją w ciszy nad zmarłym, by wreszcie się rozejść. Co więcej, słonie - i przyszłe pokolenia słoni - wracają potem do miejsc pochówku, by dosłownie oddać hołd przodkom.

To jednak nie koniec. Słonie otaczają śmierć szczególnym szacunkiem, nie tylko w obrębie własnego stada czy gatunku. Nauka zaobserwowała nawet przypadki słoni wyprawiających pogrzeby zmarłym ludziom!

#7.


Słonie w Indiach, dzięki swojej ogromnej sile, często wykorzystywane są w zastępstwie maszyn. Pomagają na budowach, między innymi przy ustawianiu drewnianych bali podtrzymujących w specjalnych otworach. I właśnie podczas jednego z takich zadań pewien słoń dosłownie odmówił opuszczenie belki do otworu. Mimo pokrzykiwań i bicia, nie kontynuował pracy, dopóki z otworu nie wyjęto śpiącego psa, któremu mogłaby stać się poważna krzywda. Gdy tylko to nastąpiło, słoń wrócił do normalnej pracy, dając ludziom solidną lekcję - przewrotnie zwanego - człowieczeństwa.

Źródła:
1, 2, 3
572
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Filmowe cytaty, które były jednocześnie bardzo dobrymi radami na życie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 5 najdziwniejszych rzeczy, jakie spadły z nieba
Przejdź do artykułu 8 dziwnych chorób i dolegliwości psychicznych
Przejdź do artykułu Który dom kupisz?
Przejdź do artykułu Zaskakujące (i często mega przydatne) rzeczy, które przytrafiają nam się, gdy śpimy
Przejdź do artykułu Wyciekło zdjęcie z Kremla – Demotywatory
Przejdź do artykułu 5 ciekawostek o zamarzaniu
Przejdź do artykułu 7 zabawnych faktów, które mogłyby być zmyślone... ale nie są
Przejdź do artykułu Czy piranie rzeczywiście są takie straszne?
Przejdź do artykułu 5 wielkich szans straconych z idiotycznych powodów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą