Szukaj Pokaż menu

Czy wiedzieliście, że w Polsce żyją tarantule, skorpiony i papugi?

190 220  
524   114  
Żubr, bóbr, k#rwa, łoś. Lis, wilk, kuna, koń, wydra, ryjówka, zając... – to są zwierzęta, które żyją w Polsce. No, dobra – na bok z oczywistościami. Okazuje się, że w naszym pięknym kraju mieszkają też przedstawiciele gatunków, które bardziej pasowałyby do jakiegoś ogrodu zoologicznego niż polskiej, leśnej polany.

15 dziwnych przepisów drogowych

181 827  
815   88  
Wiele z wymienionych niżej przepisów jest absurdalnych, ale nawet nas nie dziwią, biorąc pod uwagę kraj, w którym obowiązują.

#1.

7 mało znanych ciekawostek o drugiej twarzy Stanów Zjednoczonych

240 706  
649   75  
Wycieczka kabrioletem od jednego wybrzeża do drugiego? Stany Zjednoczone wydają się do tego idealne. To kraj wielki i różnorodny - pod wieloma, także dość zaskakującymi, względami.

#1.

Choć nam wydają się krainą szczęśliwości, Stany Zjednoczone mają też swoją ciemną stronę - między innymi wysoki odsetek samobójstw. Jeśli ktoś obawia się, że zostanie zamordowany w USA, to na początek powinien przyjrzeć się swoim własnym zamiarom. Statystyki wykazują bowiem dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa niż bycia zamordowanym.

#2.


Aczkolwiek istnieje całkiem spora szansa na to, że nie wyjdzie się cało ze spotkania z policją. Oczywiście każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie, niemniej jednak liczby dają do myślenia. W 2014 roku z rąk amerykańskich policjantów zginęło 1100 osób, podczas gdy policja w Kanadzie zastrzeliła tylko (aż!) 14, policja w Chinach przyznała się do 12, a policja w Niemczech żadnego. Choć akurat to ostatnie wcale nie musi być najlepszym przykładem do naśladowania.

#3.


Bez systemu GPS trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie. Niektórzy kierowcy bez pomocy nawigacji nie są w stanie trafić do domu z pobliskiego hipermarketu, nie mówiąc już o dalszych wyjazdach z pomocą papierowego atlasu. Oczywiście na tym nie kończą się możliwości systemu. Za to sam system może „skończyć się” w każdej chwili. Wynika to z faktu, że cały GPS znajduje się pod wyłączną kontrolą Stanów Zjednoczonych i może zostać w dowolnej chwili wyłączony. Alternatywne systemy są w powijakach.

#4.


Rosję i Stany Zjednoczone, choć wydają się znajdować na przeciwległych biegunach, dzieli de facto tylko 3,8 km. To odległość do pokonania pieszo w pół godziny. Zresztą stosunki pomiędzy mocarstwami nie zawsze były złe. Za prezydenta Kennedy’ego planowano nawet wspólną amerykańsko-radziecką misję kosmiczną. Jednak po zabójstwie Kennedy’ego władze ZSRR uznały, że nie ufają wystarczająco jego zastępcy i współpracę zastąpił wielki kosmiczny wyścig zbrojeń.

#5.


Służby wywiadowcze USA, regularnie opiewane w książkach, filmach czy grach komputerowych, stanowią wzór dla podobnych organizacji z całego świata. Czy w 100% słusznie - to inna kwestia. Niemniej amerykańska zdolność do infiltracji przeciwników obrosła już legendą i dała o sobie znać choćby w przypadku infiltrowania Partii Komunistycznej. W 1957 roku spośród 10 tysięcy jej członków skromne… półtora tysiąca stanowili utajnieni informatorzy FBI.

#6.


Najbardziej niebezpieczny zawód w Ameryce? Statystycy twierdzą, że… prezydent. Spośród 44 dotychczas urzędujących aż 4 zostało zamordowanych podczas trwania ich kadencji, co stawia pod znakiem zapytania skuteczność amerykańskich służb z poprzedniego punktu. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, bazując na społecznych nastrojach, że po zaprzysiężeniu 45. prezydenta służby będą miały jeszcze sporo roboty.

#7.


Jest wiele powodów, dla których można zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jeden został, bo był ładny; inny, bo był czarny; inny, bo był kobietą… a nie, to akurat jeszcze się nie wydarzyło. Tak czy inaczej Donald Trump nie jest pierwszym prezydentem z ogromnym talentem do zarabiania pieniędzy. Doskonale radził sobie też George Washington, który na pewnym etapie swojej kariery zawładnął większością amerykańskiego rynku whisky.

Źródła: 1, 2, 3
649
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 15 dziwnych przepisów drogowych
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Agenci nieruchomości poprosili go o wysłanie kilku zdjęć, żeby potwierdzić, że z mieszkaniem wszystko jest OK. Wysłał im więc to
Przejdź do artykułu 8 dziwnych chorób i dolegliwości psychicznych
Przejdź do artykułu Zdjęcia, które namieszają Ci w głowie
Przejdź do artykułu Zaskakujące (i często mega przydatne) rzeczy, które przytrafiają nam się, gdy śpimy
Przejdź do artykułu Tragiczna historia Davida Vettera - chłopca z bańki
Przejdź do artykułu 5 ciekawostek o zamarzaniu
Przejdź do artykułu Jak radzić sobie z upałem? 10 wskazówek!
Przejdź do artykułu Głębia wodna naprawdę potrafi być przerażająca
Przejdź do artykułu 5 wielkich szans straconych z idiotycznych powodów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą