Szukaj Pokaż menu

Jak nie można po dobroci, to trzeba siłą - 7 aktorów zmuszonych do przyjęcia roli

139 910  
280   16  
Czasem to nie aktor wybiera film, w którym chce zagrać. Bywa tak, że to umowy, kontrakty i inne pisemne zobowiązania zmuszają gwiazdę do udziału w przedsięwzięciu, które już z dużej odległości trąci szmirą. Takie sytuacje bardzo często są dla artysty, który długo pracował na swoją reputację, początkiem złej passy, czy wręcz końcem kariery.

Faktopedia CMXI - Znalazł perłę wartą 100 mln dolarów i trzymał ją pod łóżkiem

98 390  
563   116  
Dziś m.in. kiedy miał miejsce ostatni poważny blackout w Polsce, starożytna teoria o czterech płynach w ciele człowieka oraz rybak, który znalazł perłę wartą 100 mln dolarów i trzymał ją pod łóżkiem.

Perfekcja projektantów Blackbirda

156 194  
622   76  
O tym samolocie pisaliśmy już wielokrotnie, bo jest on tak niezwykły, że historie z jego udziałem można czytać bez końca. Tym razem jednak nie chodzi o sam samolot, ale o ludzi, którzy go zaprojektowali. Oni też byli najlepszymi z najlepszych w swojej branży i prawdopodobnie do dziś trudno byłoby znaleźć lepszych.

SR-71 to prawdziwy cud techniki. W czasach swojej świetności pobił dziesiątki rekordów wysokości lotu, prędkości i czasu pokonania różnych odległości. Do dziś jest najszybszym samolotem kiedykolwiek wprowadzonym do służby operacyjnej w siłach powietrznych i najszybszym samolotem załogowym z silnikiem wykorzystującym do pracy powietrze. Blackbird potrafił przelecieć w poprzek całe Stany Zjednoczone w 65 minut i mógł wspiąć się na wysokość 26 000 m. Dodajmy do tego jego niesamowity "kosmiczny" wygląd i najważniejsze - samolot ten powstał w latach 60., kiedy najsilniejsze komputery miały moc obliczeniową dzisiejszej mikrofalówki, a o komputerowym wspomaganiu projektowania nikt nawet nie marzył.

Prace projektowe rozpoczęły się pod koniec lat 50., a pierwszy oblot odbył się w 1964 r., czyli niecałe 20 lat po zakończeniu drugiej wojny, w której dopiero pod sam koniec pojawiły się pierwsze samoloty z napędem odrzutowym, a na niebie królowały samoloty napędzane klasycznymi silnikami tłokowymi.


Jednym z odpowiedzialnych za projekt był Clarence "Kelly" Johnson, pracujący dla Lockheeda w utajnionym wydziale znanym pod kryptonimem Skunk Works. Stworzył on samolot, który był w stanie w czasie lotu wytrzymać temperaturę powierzchni kadłuba sięgającą 260 st. C i nie tylko samolot wracał w całości do bazy, ale nic złego nie działo się załodze.

W tamtych czasach wszystkie prace projektowe wykonywano w sposób, który dziś twórcom samolotów nie mieści się w głowie - wystarczyły deski kreślarskie, ołówki, linijki i kątomierze. Wszystkie potrzebne wyliczenia robiono wtedy przy pomocy suwaka logarytmicznego. Ile osób dziś umie się nim posługiwać? Ile używa go w pracy, a nie jako ciekawostki?

I tu dochodzimy do najciekawszej części - już w XXI wieku ktoś wpadł na pomysł, aby plany Blackbirda wprowadzić do współczesnego programu komputerowego używanego przy projektowaniu samolotów. Skorzystano z najlepszego dostępnego oprogramowania, wprowadzono tysiące wielokątów, parametrów kadłuba, założeń osiągów itd.


Co było rezultatem obliczeń wykonanych przez program? Komputer nie zaproponował żadnych zmian. Projekt okazał się po prostu doskonały.

Na podstawie: Skunk Works: A Personal Memoir of My Years at Lockheed - Ben R. Rich, Leo Janos.
622
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Faktopedia CMXI - Znalazł perłę wartą 100 mln dolarów i trzymał ją pod łóżkiem
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Piraci z Somalii. 7 rzeczy, o których nie mówi się na co dzień
Przejdź do artykułu Najdziwaczniejsze mundury używane we współczesnych armiach
Przejdź do artykułu Tak odśnieżają prawdziwi zawodowcy!
Przejdź do artykułu Uzbrojenie w Baldur's Gate okiem historyka
Przejdź do artykułu Janusze turystyki, czyli wspomnienia przewodniczki wycieczek po Turcji
Przejdź do artykułu Garść faktów i mitów o wojnie w Wietnamie
Przejdź do artykułu Krótka historia tego, kim i czym jesteś
Przejdź do artykułu Zatrzymane w kadrze CDXXII - Prawdopodobnie jedyny czarnoskóry mężczyzna na pokładzie Titanica. Jak potoczyły się jego losy?
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o broni i prawie do jej posiadania

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą