Szukaj Pokaż menu

Cyckopedia obrazkowa: Underboob XXI

52 463  
451   37  
Ułatwienie do łapania z dołu.

Jak wielkie są zwierzęta, a jak mały jest człowiek

114 036  
602   46  
Człowiek jest naprawdę mały w obliczu niektórych przedstawicieli flory i fauny. Jak ogromne są niektóre zwierzaki - o tym najlepiej przekonujemy się, gdy stoimy obok nich lub gdy widzimy je na własne oczy...

7 ciekawostek o prawdziwych szpiegach, czyli jak rzeczywistość wyprzedza filmy

144 929  
491   57  
James Bond budzi mieszane uczucia. Dla jednych to ikona i najlepszy - choć nieistniejący - agent wszech czasów, dla innych zaś całkowite zaprzeczenie tego, jak praca szpiega wygląda w rzeczywistości. Czy aby na pewno?

#1.

"Charlie i fabryka czekolady" to jedno z jego najbardziej znanych dzieł. Poza pisaniem powieści, Roald Dahl zajmował się też scenariuszami - między innymi do "Żyje się tylko dwa razy" z Seanem Connerym w roli agenta 007. Twórczości Dahla smaku dodaje fakt, że... on sam był brytyjskim szpiegiem. Jego zadaniem w USA było uwodzenie wysoko postawionych amerykańskich kobiet, by za ich pośrednictwem zdobywać cenne dla Brytyjczyków informacje.

#2.


Podczas II wojny światowej w szeregi amerykańskich żołnierzy w rejonie Pacyfiku próbowały przeniknąć setki szpiegów. By natychmiast zdemaskować Japończyków, Amerykanie posługiwali się tzw. szyboletem, czyli wyrazem (lub wyrażeniem) zawierającym charakterystyczne dla danego języka głoski, a bardzo trudnym do wymówienia przez przedstawicieli innych narodów. Kluczem w tym przypadku było słowo "lollapalooza", które w japońskich ustach brzmiało "rorrarooza".

#3.


Koń trojański na miarę naszych czasów. W 1917 roku Niemcy, na terenie niemal zupełnie martwego lasu Oosttaverne Wood, podrzucili siłom alianckim... drzewo. Pod osłoną nocy i kryjąc się za ciągłymi wystrzałami, Niemcy ścięli prawdziwe drzewo, zastępując je 7,5-metrowej wysokości opancerzonym odpowiednikiem, w którego koronie siedział żołnierz, mogąc bezpiecznie obserwować poczynania przeciwnika.

#4.


Chevalier d'Eon, francuska szpieg, dyplomata, żołnierz i mason przy okazji, doskonale grała swoją rolę i dopiero po śmierci okazało się, że wcale nie Chevalier, tylko Charles, i nie grała, tylko grał. Przy tak urodziwej facjacie udawanie kobiety musiało wymagać doprawdy nie lada umiejętności. Z kolei Sarah Edmonds, Kanadyjka, która swoją szpiegowską karierę rozpoczęła w wieku zaledwie 21 lat, zdołała przeniknąć na terytorium konfederatów w Wirginii jako mężczyzna. Na dodatek czarny. Zdobyła istotne plany i wsypała kilku szpiegów, zanim sama zwiała z powrotem na północ.

#5.


Zanim nastały wygodne czasy fotografii cyfrowej, szpiegowanie wymagało trochę więcej zachodu. Co jednak nie przeszkadzało różnym rządom wysyłać nawet satelitów do szpiegowania obcych mocarstw. Aby zabezpieczyć się przed ewentualną wpadką, nagrania z takiego satelity należało fizycznie wyjąć, zanim urządzenie wpadło we wrogie ręce. W tym celu wykorzystywano specjalnie przystosowane samoloty, które umożliwiały opróżnienie rejestratorów jeszcze w powietrzu.

#6.


Jak kraść, to miliony, jak korumpować, to... na pewno nie byle płotki. W brytyjskim Secret Intelligence Service, znanym lepiej jako MI6, działała przez długi czas specjalna komórka poświęcona działaniom Związku Radzieckiego. Pod wodzą Kima Philby'ego komórka ta miała prowadzić rozpoznanie, śledzić poczynania sowietów i rozpracowywać radzieckich agentów. Rzecz w tym, że sam Kim Phillby okazał się... podwójnym* agentem doskonale opłacanym zarówno przez KGB, jak i NKWD.

* - Niektóre źródła twierdzą, że nawet potrójnym! Według nich Philby miał szpiegować jednocześnie na rzecz Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych.

#7.


O tym, że Brytyjczycy nie przepadają za Francuzami, wiadomo nie od dzisiaj. Ale to, jak wygląda ich prawdziwe mniemanie o Francuzach, pokazuje przypadek z początku XIX wieku, kiedy przy niewielkim wówczas Hartlepool na wschodnim wybrzeżu Anglii zatonął francuski okręt. Cała załoga zginęła, przeżyła tylko... małpka. Ponieważ mieszkańcy Hartlepool nigdy wcześniej nie widzieli ani kawałka Francuza, nie mówiąc już o znajomości języka... pojmali małpę i postawili przed sądem. Wkrótce potem zupełnie niewinne zwierzę zostało skazane i uroczyście powieszone za szpiegostwo na rzecz Francji.


Źródła: 1, 2, 3, 4
491
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak wielkie są zwierzęta, a jak mały jest człowiek
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Megatsunami w zatoce Lituya na Alasce. Woda sięgnęła terenu powyżej 500 m n.p.m.
Przejdź do artykułu Mało znane fakty o królowej Wiktorii
Przejdź do artykułu Co o ludziach mówią ich tatuaże?
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu Erupcja wulkanu, której skutki odczuwano na całej Ziemi przez kilka lat
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski
Przejdź do artykułu 7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat samolotów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą