Szukaj Pokaż menu

Prawdziwe miejsca, które zainspirowały wielkich artystów

78 485  
240   23  
Wielu znakomitych malarzy, muzyków i pisarzy pytanych jest o źródło swojej inspiracji. O ile w większości przypadków sprawa dotyczy nieprzeciętnej wyobraźni regularnie podlewanej wszelkiej maści wspomagaczami, to często bywa jednak i tak, że niektóre baśniowe, klimatyczne miejsca mocno odciskają piętno na umyśle artysty i zmuszają go do czerpania z nich olbrzymiego natchnienia.

Jak zmieniły się rzeczy codziennego użytku od czasu ich powstania

72 864  
336   56  
Technika ciągle idzie naprzód, a o pierwszych wersjach takich przedmiotów jak mysz komputerowa czy telefon do wideorozmów już mało kto pamięta. Dziś o nich przypominamy, a raczej pokazujemy jak wyglądały.

#1. Kamera cyfrowa dzisiaj

Ku pamięci zwykłych ludzi, którzy oddali swe życie, by ratować innych

49 903  
254   20  
W 1887 roku malarz George Frederic Watts napisał list otwarty do "Timesa", w którym zaproponował uczczenie 50. rocznicy wstąpienia królowej Wiktorii na tron budową pomnika w Hyde Parku z nazwiskami zwyczajnych ludzi, którzy zginęli próbując ratować innych. Chodziło o to, by osoby te i ich poświęcenie nie zostały zapomniane.

Kliknij i zobacz więcej!
W 1900 roku idea Wattsa została wcielona w życie i w Parku Listonoszy powstał Pomnik Bohaterskiego Poświęcenia - pod daszkiem na ścianie wisi 120 ceramicznych tabliczek, upamiętniających bohaterstwo zwykłych ludzi.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!
Frederick Alfred Croft, inspektor, 31 lat. Uratował przed samobójstwem lunatykującą kobietę na stacji Woolwich Arsenal, ale sam zginął przejechany przez pociąg, 11 stycznia 1878 r.


#2.

Kliknij i zobacz więcej!
Elizabeth Boxall, lat 17, z Bethnal Green. Zmarła w wyniku odniesionych ran, ratując dziecko przed pędzącym koniem. 20 czerwca 1888 roku.


#3.

Kliknij i zobacz więcej!
Godfrey Maule Nicholson, menadżer destylarni w Stratford, George Elliott i Robert Underhill - pracownicy. Uratowali życie swoim towarzyszom uwięzionym w studni. Sami zginęli od trujących gazów. 12 lipca 1901 roku.

#4.

Kliknij i zobacz więcej!
Mary Rogers, stewardesa. Poświęciła się, oddając swój pas ratunkowy i dobrowolnie idąc na dno wraz z tonącym okrętem, 30 marca 1899 r.

#5.

Kliknij i zobacz więcej!
Sara Smith, artystka pantomimy w Prince's Theatre. Zginęła od strasznych ran, otrzymanych, gdy w swojej łatwopalnej sukni próbowała zgasić płomienie, które dosięgły jej towarzysza. 24 stycznia 1863 roku.


#6.

Kliknij i zobacz więcej!
Richard Farris, pracownik. Utonął, próbując uratować życie biednej dziewczyny, która rzuciła się do kanału z mostu Globe Bridge. Peckham, 20 maja 1878 roku.

#7.

Kliknij i zobacz więcej!
Ernest Benning, zecer, 22 lata. Wyrzucony z łodzi pewnej ciemnej nocy na przystani w Pimlico. Chwycił jedną ręką wiosło, drugą podtrzymywał kobietę. Sam utonął, ona się uratowała. 25 sierpnia 1883 roku.

#8.

Kliknij i zobacz więcej!
Joseph Andrew Ford, 30 lat, Brygada Straży Pożarnej Metropolitan. Uratował sześć osób z pożaru przy Gray Inn's Road. Podczas swojego ostatniego heroicznego aktu został śmiertelnie poparzony, 7 października 1871 roku.

#9.

Kliknij i zobacz więcej!
David Selves, 12 lat, z Woolwich. Ratował swego tonącego towarzysza zabaw i utonął wraz z nim, w jego ramionach, 12 września 1886 r.

#10.

Kliknij i zobacz więcej!
Leigh Pitt, operator reprografu, lat 30. Uratował chłopca tonącego w kanale przy Thamesmead, ale, niestety, nie był w stanie uratować samego siebie. 7 czerwca 2007 roku.
254
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak zmieniły się rzeczy codziennego użytku od czasu ich powstania
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ojcowie wcale nie muszą być drętwi
Przejdź do artykułu To nie fotoszopka. Ten dziwny owczarek to Quasimodo, jeden z 13 takich psów na całym świecie
Przejdź do artykułu Biały człowiek w krainie Azjatek - 10 rad i wskazówek dla początkujących
Przejdź do artykułu "Byliśmy odcięci. Wszystkie drogi dojazdowe zostały zerwane, lub zawalone drzewami"
Przejdź do artykułu Zakupy z kobietą - cztery koszmary, które przeżył każdy z nas
Przejdź do artykułu Dziewczynka sprawiła niespodziankę ulubionemu śmieciarzowi, a ten nie pozostał dłużny
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu 20 dowodów na to, że magia istnieje
Przejdź do artykułu Nepalski lekarz nie jest żadnym cudotwórcą, a pomógł odzyskać wzrok stu tysiącom ludzi

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą