Szukaj Pokaż menu

Krótkie, ale cholernie mocne cytaty historyczne, od których przechodzą ciary po plecach

367 407  
1185   105  
Znalezienie odpowiednich słów na opisanie wybuchu bomby atomowej czy poświęcenia się dla dobra swoich przyjaciół na pewno nie jest łatwe. Niektórym to się jednak udaje, a okoliczności sprawiają, że taka wypowiedź staje się legendarna i potrafi wywołać dreszcz. Oto niektóre z nich.

#1. Lawrence Oates przed wyjściem w zabójczą zamieć: „Wychodzę na zewnątrz i mogę spędzić tam trochę czasu”

Komu potrzebny jest GPS? Historia zapomnianej nawigacji firmy Etak

140 175  
600   26  
Trudno sobie dziś wyobrazić nawigację bez systemu GPS, ale nie był on pierwszym, który miał ułatwić nam podróżowanie. 30 lat temu firma Etak wypuściła pierwszy komercyjny system nawigacji dla samochodów. Projekt zainicjował inżynier Stan Honey, a finansował Nolan Bushnell, współzałożyciel Atari. Powiedzieć, że Etak wyprzedzał swoje czasy, to zdecydowanie za mało.

7 ciekawostek o bezdomności i najbardziej niezwykłych bezdomnych

194 256  
574   89  
Wydawałoby się, że dach nad głową to żaden specjalny luksus - rzecz, na którą powinno być stać każdego. Niestety z tym akurat bywa różnie...

#1.Od zera do bohatera - Ameryka naprawdę potrafi spełniać sny... Zanim Sylvester Stallone został jedną z największych (niekoniecznie oznacza to najzdolniejszych) gwiazd kina, przez pewien czas był bezdomny. By przeżyć, sprzedał nawet swojego własnego psa, by za otrzymane 50 dolarów kupić sobie jeszcze trochę czasu. Zaledwie kilka dni później sytuacja zmieniła się diametralnie. Stallone zdołał sprzedać scenariusz do Rocky'ego, odzyskać psa (za 60 razy większą kwotę) i zupełnie odmienić swoje życie.

#2.


W Japonii - bo gdzieżby indziej - pojawiła się nowa specyficzna grupa bezdomnych z wyboru. To młodzi, wydawałoby się normalni, ludzie, którzy zrezygnowali z mieszkania w domach rodziców czy we własnych mieszkaniach, by noce spędzać... w kawiarenkach internetowych. Za około 10-20 dolarów za noc mają tam wygodne krzesło, na którym można się zdrzemnąć, napoje, jedzenie, a przede wszystkim komputery z internetem i morzem gier.

#3.


Jest wiele metod walki z bezdomnością. Jedne mniej skuteczne, inne bardziej. Hawaje to kolejny stan w USA, który zamierza odsyłać bezdomnych do ich rodzin, do miejsc pochodzenia - fundując im darmowy bilet na samolot bądź na rejs statkiem. Jednak nie wszyscy bezdomni kwalifikują się do programu - poza gwarancjami ze strony bliskich muszą wykazać się też czymś, co słynące z poprawności politycznej amerykańskie formularze określają mianem "wystarczającej higieny osobistej".

#4.


Państwo opiekuńcze też ma swoje granice - okazuje się na przykładzie Stanów Zjednoczonych. Ze statystyk wynika, że co piąty amerykański bezdomny to weteran wojenny. Co więcej, 45% z nich ma zdiagnozowane urazy psychiczne powstałe w wyniku służby w armii, a aż 67% bezdomnych żołnierzy brało udział w trzech lub więcej misjach.

#5.


Stereotypy, które krążą o bezdomnych, okazują się mylne. Ponad dwie trzecie bezdomnych spędza na ulicach nie więcej niż dwa miesiące. W tym czasie udaje im się znaleźć dach nad głową i wrócić na łono "troskliwego" społeczeństwa. To zadaje kłam powszechnemu mniemaniu, jakoby większość bezdomnych celowo wybierała takie życie, na przykład z lenistwa i niechęci do podjęcia pracy.

#6.


A propos pracy. Ćwierć bezdomnych w USA jest zatrudniona. Jakkolwiek beznadziejnie by to nie brzmiało, życie na ulicy także swoje kosztuje. Gotowanie bez kuchni, mycie bez łazienki - wbrew pozorom powrót do normalnego życia, nawet z comiesięcznym (czy cotygodniowym) zastrzykiem gotówki nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się wydawać, o czym przekonał się np. autor publikujący pod pseudonimem William Bonnie - po utracie mieszkania znalezienie się z powrotem pod dachem zajęło mu kilka miesięcy i to pomimo tego, że cały czas pracował na pełny etat!

#7.


Ale są też i pozytywne przypadki - takie jak Ted Williams, który jakiś czas temu, jeszcze z ulicy, pojawił się i u nas, na Joe Monsterze. "Mężczyzna ze złotym głosem" zasłynął dzięki filmowi, na którym nagrał go jeden z kierowców. Był wtedy bezdomny, borykał się z różnymi problemami, w tym alkoholowym. Ale Ted okazał się silniejszy. Dzisiaj jest trzeźwy, ma własne mieszkanie i stabilne zatrudnienie. Prowadzi też fundację charytatywną, której misją jest pomoc bezdomnym.

Źródła: 1, 2, 3
574
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Komu potrzebny jest GPS? Historia zapomnianej nawigacji firmy Etak
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ojcowie z luźnym podejściem do życia
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o czasie
Przejdź do artykułu Sprawdź wzrok i znajdź dziecko
Przejdź do artykułu 20 popapranych praw z całego świata
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu 7 bezludnych wysp dla tych, którzy mają po dziurki w nosie sąsiadów
Przejdź do artykułu 7 najgłupszych wpadek i błędnych decyzji w historii człowieka II
Przejdź do artykułu 9 przykładów na to, jak zabijają restauracje fast food
Przejdź do artykułu 6 tajemniczych obiektów, których przeznaczenia naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą