Szukaj Pokaż menu

Bardzo pociągające dziewczyny

48 230  
427   21  
Chciałbym mieć do kogoś tyle zaufania, ile one mają do wytrzymałości swoich ubrań.

10 rodzajów pytań do sprzedającego na Allegro

217 139  
575   205  
Od jakichś 10 lat sprzedaję różne rzeczy na Allegro.

Zaskakujące (i często mega przydatne) rzeczy, które przytrafiają nam się, gdy śpimy

210 396  
595   100  
Większość z nas spędza 1/3 życia śpiąc. Jak na coś, co zajmuje nam tyle czasu, niezbyt wiele wiemy o tym, co dzieje się z nami podczas snu. Gdy śpisz to chudniesz, podświadomie rozwiązujesz problemy i wiele, wiele innych rzeczy.

#1. Usuwasz bezużyteczne informacje

Codziennie nasz mózg jest bombardowany niezliczoną ilością informacji. Gdy tylko otworzysz rano oczy, twój mózg zaczyna rejestrować kolory, dźwięki, zapachy i wszelkie informacje. Większość z tych rzeczy jest ci zupełnie niepotrzebna. Twój mózg by się zawiesił, gdyby miał gromadzić wszystkie bodźce i informacje z każdego dnia. Więc każdej nocy, gdy ty śpisz, twój mózg spokojnie sobie sortuje informacje i wyrzuca te, które są zbyteczne.

#2. Chudniesz


Spanie to taka mała głodówka. Nic nie jesz i tracisz wodę, pocąc się i oddychając. Jeśli śpisz pełne 7-8 godzin snu, to na pewno stracisz na wadze, spalając około 500 kcal. Może i to niewiele, ale dobre i tyle spalić zupełnie bez wysiłku.

#3. Jesteś sparaliżowany


Po co nam ten paraliż? Dla własnego bezpieczeństwa. Mózg nie śpi i wyobraź sobie, że we śnie jesteś bokserem lub dusisz kogoś. Twoje ciało wykonywałoby te czynności, stwarzając zagrożenie dla ciebie i innych. Dlatego ten paraliż jest jak najbardziej wskazany. Niestety są ludzie, u których ten paraliż trwa jeszcze kilka minut po obudzeniu. Nie jest to żadna groźna przypadłość, ale na pewno niezbyt przyjemna.

#4. Rozwiązujesz problemy


Na pewno niejeden raz doświadczyłeś takiej sytuacji, że kładłeś się spać, myśląc nad jakimś trudnym problemem i budziłeś się rano z gotowym rozwiązaniem. Od zawsze powtarzano nam, że z pewnymi rzeczami trzeba się „przespać”. Jedna teoria mówi, że w nocy mózg pracuje inaczej i korzysta z innych połączeń, a druga, że sny pomagają nam zrobić wizualizację i podsuwają różne rozwiązania, z których wybierzemy najlepsze.

#5. Węch zanika


Myślisz, że rano obudził cię boski zapach świeżo zaparzonej kawy? Niestety to nieprawda, obudziłeś się, zanim poczułeś ten aromat. Gdy śpimy, nie czujemy zapachów. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale po prostu nie czujemy nic. Dlatego tak ważne jest instalowanie wykrywaczy dymu. Co dziwniejsze, niektórzy ludzie mają sny o zapachach, ale są one jedynie tworzone przez mózg.

#6. Łatwiej puszczasz bąki


Podczas snu nasze mięśnie się rozluźniają, a ciało relaksuje. Niestety dotyczy to też mięśni zwieraczy, co sprawia, że gazy bez problemu sobie uciekają. Jakie to szczęście, że tego nie czujemy!

#7. Twoje sny się powtarzają


Czy śnisz często o tym samym? Na przykład o zawalonym egzaminie czy też o paradowaniu nago główną ulicą miasta? Nie jesteś jedyny. Takie powracające sny są częstym zjawiskiem. Psycholodzy radzą, aby przyjrzeć się takim snom. Według nich reprezentują one nierozwiązane problemy. Nie są dokładnym odzwierciedleniem problemu, lecz jakiś motyw przewodni snu może nam pozwoli dowiedzieć się o co dokładnie chodzi.

#8. Uwalniany jest hormon wzrostu


Nie bez powodu mówimy dzieciom, żeby szły wcześnie spać i załapały przynajmniej 8 godzin. Podczas snu młody organizm rośnie i rozwija się. Oprócz uwalniania hormonu wzrostu, podczas snu skóra się regeneruje, pozbywa toksyn i poprawia się jej ukrwienie. Żeby jak najwięcej skorzystać z tak zwanego „beauty sleep”, należy kłaść się spać przed północą.

#9. Podczas snu chodzisz lub mówisz


Tuż przed fazą REM, około 10% ludzi może udać się na spacerek. Naukowcy nadal nie wiedzą co jest powodem lunatykowania, które może przybierać różne formy - od spaceru do kuchni aż po przejażdżkę samochodem. 5% ludzi gada przez sen. Problem ten dotyczy głównie dzieci, z wiekiem z tego wyrastamy. Powodem może być stres, depresja, choroba lub bezdech senny. Ci, którzy mówią przez sen, nie pamiętają niczego co powiedzieli.

#10. Zespół eksplodującej głowy


Najdziwniejszą rzeczą, która może się nam przytrafić podczas snu, jest zespół eksplodującej głowy. Nazwa śmieszna i żywcem wzięta z kiepskich horrorów, ale ludziom, którzy cierpią na ten syndrom wcale nie jest do śmiechu. Osoby dotknięte tym schorzeniem podczas zasypiania lub wybudzania słyszą głośne dźwięki typu trzaskanie drzwiami, fajerwerki czy wystrzały z broni palnej. Część z nich widzi dodatkowo oślepiające błyski.
595
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 rodzajów pytań do sprzedającego na Allegro
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Zadał głupie pytanie - dostał najlepszą odpowiedź, jakiej mógłby się spodziewać
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu (Na pewno jeszcze nie) Wszyscy, którzy nienawidzą Jeremy'ego Clarksona
Przejdź do artykułu 5 ciekawostek o zamarzaniu
Przejdź do artykułu Jak oszukać system? Oni znaleźli na to sposób! II
Przejdź do artykułu 5 wielkich szans straconych z idiotycznych powodów
Przejdź do artykułu Mądrości i sentencje w kiblu zapisane
Przejdź do artykułu Dlaczego należy regularnie czyścić akwarium
Przejdź do artykułu 10 potwornickich ciekawostek o kotach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą