Szukaj Pokaż menu

Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy

174 347  
430   29  
Dziś m.in. kanadyjskie muzeum figur woskowych, znaleziony przypadkiem banknot oraz lodowy jeż, którego nie zjesz.

#1. Nada się do mycia podłóg

Demotywatory DCCXXIV - internauta punktuje kolejny bezpodstawny wysryw Dzikiego Trenera

87 622  
352   122  
Dzisiaj m.in. polscy krwiożerczy ateiści zaprezentują swoją twarz, będzie też maturalny przeciek, eksplodująca inflacja oraz filmik, którego Jarek Jakimowicz chciałby się pozbyć za wszelką cenę z internetu oraz pies, który oddaje krew.

5 ciekawostek o zamarzaniu

176 733  
627   44  
Hipotermia to raczej mało przyjemne słowo, ale samo zjawisko wciąż dostarcza naukowcom i lekarzom wielu nowych informacji o nas samych.

#1. Rozebrane ofiary hipotermii

30 lat obserwacji pokazuje, że 25% ofiar wychłodzenia organizmu samo się rozebrało, najczęściej zaczynając od górnej części ciała. Dlaczego zdejmowali ubranie, skoro było im okropnie zimno? Niemieccy badacze wyjaśnili, że tzw. „paradoksalne rozbieranie się” jest wynikiem uszkodzenia nerwu, a uszkodzenie to wywołuje niska temperatura. Gdy hipotermia dochodzi do końcowego stadium, człowiek czuje się przegrzany i próbuje się ochłodzić, zrzucając ubranie. Jeszcze ciekawszym zjawiskiem jest… próba wykopania czegoś na kształt nory przez osobę wystawioną ekstremalny chłód. Dzieje się to już po zrzuceniu ubrania, a ofiara zazwyczaj jest znajdowana w pozycji sugerującej, że tuż przed śmiercią czołgała się po ziemi.

#2. Zamarzanie jest odwracalne


W 2001 roku mająca zaledwie 13 miesięcy Erika Nordby wyszła ze swojego domu w lutym, w Kanadzie, w samych pieluchach. Temperatura wynosiła wtedy -24 stopnie Celsjusza. Matka zauważyła zniknięcie córki godzinę po jej wyjściu i idąc po śladach na śniegu znalazła dziecko w zaspie. Resuscytacja nie przyniosła efektu, a z powodu stanu dziewczynki przybyli na miejsce ratownicy medyczni nie byli w stanie wykonać intubacji. W szpitalu stan Eriki określano jako śmierć kliniczną – jej serce nie biło przez około dwie godziny, nie przejawiała funkcji życiowych, a temperatura ciała spadła do 16 stopni. Mimo to zdecydowano o próbie ogrzania dziewczynki, co okazało się słuszną decyzją. Serce Eriki podjęło pracę. Lekarze podejrzewają, że chłód wprowadził organizm Eriki w stan podobny do hibernacji i to ochroniło ją przed poważnymi obrażeniami. Okazało się również, że nawet nie zaszła konieczność amputacji odmrożonych dłoni i stóp. Dziewczynka wyszła ze szpitala po sześciu tygodniach.

#3. Powrót po trzech tygodniach snu


W 2006 roku 35-letni Japończyk Mitsutaka Uchikoshi wybrał się ze znajomymi w górski rejon na zachodzie Japonii. Po wspólnym grillu mężczyzna uznał, że nie wróci z nimi kolejką, tylko wróci pieszo sam. W trakcie marszu Uchikoshi zgubił szlak, potknął się i złamał miednicę. Ostatnią rzeczą jaką zapamiętał przed utratą przytomności był widok Słońca znajdującego się wysoko na niebie i… uczucia wygody. 24 dni później nieprzytomnego mężczyznę znalazł przechodzący obok turysta. Uchikoshi miał ledwie wyczuwalny puls, stracił dużo krwi, jego organy nie pracowały prawidłowo, a temperatura ciała wynosiła zaledwie 22 stopnie Celsjusza. Mimo to przeżył. Według lekarzy organizm Japończyka instynktownie przełączył się w stan hibernacji, by spowolnić pracę organów, ale za to zabezpieczyć mózg. Nie zmienia to jednak faktu, że w momencie odnalezienia Uchikoshi tak naprawdę umierał.

#4. Zamrażanie raka


Badania w polu kriochirurgii przynoszą wyniki dające nadzieje na opracowanie skutecznej terapii leczenia raka. Dzięki zamrażaniu nowotworu złośliwego ciekłym azotem jego komórki lepiej poddają się tym metodom leczenia, które wcześniej nie były efektywne. Normalnie bardzo ciężko jest przedostać się przez membranę ochronną komórek rakowych, ale po ich zamrożeniu zaczynają reagować na leki. Czyżby był przełom?

#5. Żaby i cukier


Ciała żab leśnych z Alaski w czasie snu zimowego przemarzają nawet do 60%, czyli praktycznie zamieniają się w kawałki lodu. Jednak wiosną „roztapiają się” i wracają do normalnej aktywności, jakby nic się nie wydarzyło. Jak to możliwe? Uczeni podejrzewają, że jeszcze przed zapadnięciem w sen płazy te przeprowadzają przygotowawcze odmrożenia, co dziesięciokrotnie podwyższa poziom glukozy w ich krwi. Odmrożenia prowadzą do obumierania komórek, ale duża ilość glukozy pozwala im uchronić się przed wysuszeniem, a to z kolei ochrania organy i funkcje życiowe.
627
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Demotywatory DCCXXIV - internauta punktuje kolejny bezpodstawny wysryw Dzikiego Trenera
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 9 potwornickich ciekawostek na temat Słońca (for dummies)
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o czasie
Przejdź do artykułu 8 zupełnie świeżych przypadków niepokalanego poczęcia
Przejdź do artykułu 20 popapranych praw z całego świata
Przejdź do artykułu Kompilacja najgorszych pasażerów w samolotach
Przejdź do artykułu 7 bezludnych wysp dla tych, którzy mają po dziurki w nosie sąsiadów
Przejdź do artykułu 5 eksperymentów naukowych, w których nic się nie dzieje (a i tak są fascynujące)
Przejdź do artykułu Fajne zdjęcia dla dorosłych CLXIII - Skromnie zakryła twarz przy obiedzie
Przejdź do artykułu 6 tajemniczych obiektów, których przeznaczenia naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą