Szukaj Pokaż menu

20 tekstów, których już dzisiaj od nikogo nie usłyszysz

131 128  
614   105  
Świat w szalonym tempie gna przed siebie i mamy to szczęście czy też nieszczęście być świadkami największego rozwoju w historii ludzkości. To, co było dla nas chlebem powszednim 20 lat temu, dziś się zdezaktualizowało i straciło na wartości...

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Matrioszka - kultowa rosyjska zabawka, która... tak naprawdę jest podróbką

87 352  
232   21  
Z rosyjskich produktów bardziej chyba znana jest tylko czapka uszanka, Tetris i słowiański przykuc. Matrioszka, czyli drewniana zabawka przedstawiająca pękatą babę, w której wnętrzu kryje się mniejsza, nie mniej pękata baba, a w niej kolejna, to czołowa rosyjska zabawka eksportowa, która podobnie jak wódka gwarantuje mnóstwo radości jej posiadaczowi.

20 ciekawostek o Czarnym Lądzie

96 736  
548   62  
Afryka to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, który zamieszkuje około miliard ludzi. Najbiedniejszy, najmniej zurbanizowany, nieustannie gnębiony przez wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic...

#1. Spośród wszystkich terenów, jakie kiedyś tworzyły superkontynent Pangea, Afryka do dziś najmniej zmieniła swoje położenie.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. W Tunezji panuje powszechny przesąd, że wizerunek ryby chroni ludzi przed złem. W nowe budynki nierzadko wbudowywane są rybie ości lub łuski, na fasadach starszych budynków wiszą wysuszone rybie ogony, a maskotki w kształcie ryby zdobią samochody.

Kliknij i zobacz więcej!


#3. Lud Buszmenów, zamieszkujący tereny pustyni Kalahari oraz Namibię, Zimbabwe, Angolę i Botswanę do dziś dnia używa tych samych narzędzi, których używali ich przodkowie 44 tysiące lat temu.

Kliknij i zobacz więcej!


#4. W Sudanie znajdują się 223 piramidy - ponad dwa razy więcej niż w Egipcie.

Kliknij i zobacz więcej!


#5. Cztery z pięciu najszybszych zwierząt na świecie żyją na Czarnym Lądzie: gepard, gnu, lew i gazelopka sawannowa. Każde z tych zwierząt potrafi poruszać się z prędkością przekraczającą 80 km/h, przy czym gepard, najszybszy ssak na Ziemi rozwija prędkość aż 115 km/h.

Kliknij i zobacz więcej!


#6. Głosy słyszane przed afrykańskich schizofreników są całkiem inne od tych, które słyszą Europejczycy cierpiący na tę chorobę. Europejczycy i Amerykanie słyszą nieprzyjemne i groźne głosy, podczas gdy mieszkańcy Czarnego Lądu - łagodne i zabawne.

Kliknij i zobacz więcej!


#7. Prawie połowa całego wydobytego do tej pory złota na Ziemi pochodzi z tego regionu - Witwatersrand w Republice Południowej Afryki.

Kliknij i zobacz więcej!


#8. Właściciele aut mieszkający w RPA mogą legalnie zamontować w swoich samochodach miotacze płomieni, które mają odstraszać porywaczy i złodziei.

Kliknij i zobacz więcej!


#9. Prawie 1/3 ze wszystkich języków na Ziemi używana jest wyłącznie na terenie Afryki.

Kliknij i zobacz więcej!


#10. Oficjalny tytuł Idi Amina, dyktatora Ugandy brzmiał: "Jego Ekscelencja Dożywotni Prezydent, Marszałek Polny Doktor Al Hadji Idi Amin, kawaler Krzyża Wiktorii, Medalu za Wybitną Służbę i Krzyża Wojennego, Władca Wszystkich Stworzeń na Ziemi i Ryb w Morzu, a także Zdobywca Imperium Brytyjskiego w Afryce w Ogólności, a Ugandy w Szczególności".

Kliknij i zobacz więcej!


#11. Nigeria ma najwyższy na świecie współczynnik narodzin bliźniąt.

Kliknij i zobacz więcej!


#12. Jezioro Wiktorii to największe jezioro w Afryce i drugie największe słodkowodne jezioro na świecie. Jego powierzchnia to bez mała 70 tysięcy kilometrów kwadratowych (22% terytorium Polski).

Kliknij i zobacz więcej!


#13. Meczet Al-Karawijjin został zbudowany w 859 roku w mieście Fez (Maroko) jako centrum uniwersyteckie. Jest uważany za najstarszą wciąż czynną uczelnię na świecie.

Kliknij i zobacz więcej!


#14. Jaskinia Smoczego Oddechu w Namibii kryje w sobie największe na ziemi podziemne niepolodowcowe jezioro, które zostało odkryte dopiero w 1986 roku. Jezioro jest tak ogromne, że nurkom na razie udało się zbadać je zaledwie do 130 metra głębokości.

Kliknij i zobacz więcej!


#15. Wyłącznie w tym miejscu na Ziemi w jeziorze żyją złote sumy jaskiniowe (Clarias cavernicol). Ich populacja to mniej niż 200 osobników.

Kliknij i zobacz więcej!


#16. Najpopularniejszym językiem urzędowym na północy Afryki jest arabski, centralna część kontynentu posługuje się głównie językiem francuskim, podczas gdy na południu dominuje język angielski.

Kliknij i zobacz więcej!


#17. Kenia to drugi największy eksporter kwiatów na świecie.

Kliknij i zobacz więcej!


#18. Za najgroźniejsze zwierzę w Afryce uważany jest hipopotam. Spotkanie z nim jest bardziej niebezpieczne dla człowieka niż spotkanie z lwem.

Kliknij i zobacz więcej!


#19. Kobiety z plemienia Mursi noszą w swoich ustach płytki, które przypominają kształtem talerze. Średnica tych talerzy może dochodzić nawet do 12 centymetrów.

Kliknij i zobacz więcej!


#20. W 1962 roku Zambia ogłosiła narodowy program kosmiczny, dzięki któremu Zambijczyk miał być pierwszą osobą, która stanie na Księżycu.

Kliknij i zobacz więcej!
Jeszcze bardziej ambitnym planem było wysłanie na Marsa 10 mężczyzn i jednej 17-latki (wraz z jej kotem) używając... bardzo dużej katapulty. Do startu, na szczęście, nigdy nie doszło. Nastolatka zaszła w ciążę z którymś z 10 kolegów astronautów i w niesławie wróciła do domu.
548
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Matrioszka - kultowa rosyjska zabawka, która... tak naprawdę jest podróbką
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 10 niezbyt przyjemnych faktów o szympansach
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o czasie
Przejdź do artykułu Prośba o przeróbkę zdjęcia na 4chanie
Przejdź do artykułu 20 popapranych praw z całego świata
Przejdź do artykułu Filmowe wpadki, które były tak dobre, że zdecydowano się je pozostawić
Przejdź do artykułu 7 bezludnych wysp dla tych, którzy mają po dziurki w nosie sąsiadów
Przejdź do artykułu Jak z taniej zabawki Sokoła Millenium dla dzieci zrobić prawdziwy, pełnoprawny model
Przejdź do artykułu Demotywatory DXXXI - ogórek, jakiego nie znacie, a którego powinniście poznać
Przejdź do artykułu 6 tajemniczych obiektów, których przeznaczenia naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą