Szukaj Pokaż menu

Wesela w Rosji to nie takie zwykłe wesela IV

104 908  
218   49  
Ślub to wspaniałe i długo oczekiwane święto. Zdjęcia, które zostaną wykonane w ten wielki dzień, będą cieszyć małżonków przez całe życie. Niektórzy mogą być rozczarowani, gdy okaże się, że wybrali nieudolnego fotografa.

#1. Niesamowity arbuz panny młodej

Kliknij i zobacz więcej!

Jajcarskie znaki i tablice informacyjne XV

62 603  
279   31  
Dzisiaj m.in. kościół hipokrytów, priorytety na walentynki oraz dogadzanie innym.

#1. "Uwaga: 9 piętro zostało tymczasowo przeniesione na 15 piętro"

Co brytyjski czołg z pierwszej wojny światowej robił w Berlinie pod koniec drugiej wojny?

69 805  
272   40  
Czołgi jak ten na poniższym zdjęciu jednoznacznie (i słusznie) kojarzą się nam z pierwszą wojną światową. 20 lat później w kolejnej wojnie walczyły dużo nowocześniejsze czołgi, jak słynne Tygrysy, Shermany czy T-34. Ale czy możliwe jest, że nawet w 1945 roku tak zabytkowe maszyny były wykorzystywane jeszcze na polu walki?

#1.

Oto brytyjski czołg Mark V (żeński), który powstał w 1918 roku, a czasy jego świetności przypadały na okres końcówki pierwszej wojny światowej. "Żeńskimi" nazywano czołgi uzbrojone wyłącznie w karabiny maszynowe, w przeciwieństwie do "męskich" wyposażonych w armaty. Mogłoby się wydawać, że żywot tych pojazdów zakończył się wraz z zakończeniem Wielkiej Wojny, ale nic bardziej mylnego.

#2.


Podczas Rewolucji w Rosji Brytyjczycy przekazali armii carskiej pewną liczbę takich czołgów, które ostatecznie wpadły w ręce komunistów i zostały wcielone do Armii Czerwonej. (Inna wersja mówi, że czołgi trafiły do Estończyków i dostały się w ręce sowietów, gdy ci zajęli Estonię). Ostatni udokumentowany przypadek udziału tych pojazdów w walce to obrona Tallina przed Niemcami w 1941 roku, po napaści Rzeszy na ZSRR. Cztery takie pojazdy zostały wkopane przez Estończyków w ziemię i wykorzystane jako schrony. Najprawdopodobniej wszystkie te pojazdy zostały zniszczone.

#3.


Skąd więc w 1945 roku na ulicach Berlina pojawiły się pierwszowojenne czołgi? A co do tego nie ma wątpliwości, bo jest na to wiele dowodów, łącznie z poniższymi zdjęciami. Wszystko wskazuje na to, że dwa "berlińskie" Marki stały wcześniej w Smoleńsku w formie pomników, a kiedy Niemcy zajęli ten rejon ZSRR, zostały przeniesione do stolicy Rzeszy jako łupy wojenne.

#4.


Nie ma bezsprzecznych dowodów na to, że wzięły one udział w obronie Berlina, ale niektórzy tak twierdzą i nie można tego założenia uznać za bezsprzecznie fałszywe, skoro na skraju upadku naziści wysyłali na front kilkunastoletnie dzieci i starców, to dlaczego by nie użyć starego czołgu. Być może zostały postawione jako nieruchome barykady, dając osłonę broniącej się piechocie.

Pojawiły się również niepotwierdzone informacje, że w obronie Berlina brał udział co najmniej jeden niemiecki czołg z pierwszej wojny - A7V.

#5.#6.#7.#8.#9.#10.#11.


Źródła: 1, 2, 3.
272
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jajcarskie znaki i tablice informacyjne XV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Trudno w to uwierzyć, ale bohaterowie tych filmów istnieli naprawdę!
Przejdź do artykułu Latająca Forteca - samolot, który mógł przetrwać niemal wszystko
Przejdź do artykułu Za co można dostać bana na Facebooku?
Przejdź do artykułu Szwajcaria, najbardziej ufortyfikowany kraj świata, w którym schron znajduje się w każdym domu
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski
Przejdź do artykułu Garść faktów i mitów o wojnie w Wietnamie
Przejdź do artykułu Łączenie drewna bez użycia gwoździ - hobby na długie zimowe wieczory
Przejdź do artykułu Zamienił pustynię w bajkową krainę przy pomocy tysięcy światełek
Przejdź do artykułu Radziecka "misja pokojowa" w Afganistanie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą