Szukaj Pokaż menu

Seksowne selfiki

41 365  
456   17  
Zapatrzone w siebie laseczki.

Pani klientka w stroju Ewy, czyli co może pójść nie tak, kiedy naprawiasz ludziom domy

123 222  
793   95  
Drodzy bojownicy! Ostatnio dużą popularnością cieszą się artykuły ukazujące kulisy poszczególnych zawodów. Pozwólcie, że dorzucę swoją cegiełkę.

7 najdziwniejszych mostów na świecie

174 316  
650   77  
Podobno w Wąchocku mieli budować most wzdłuż zamiast w poprzek rzeki. Jak się okazuje, nie byłby to wcale najdziwniejszy pomysł.

#1.

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na Boga ktokolwiek miałby chcieć zbudować rondo na wodzie, to właśnie macie odpowiedź. Most w Lagunie Garzon w południowo-wschodnim Urugwaju został zaprojektowany w taki sposób, by zwiększyć przepustowość szlaku, a jednocześnie ograniczyć prędkość jadących samochodów. Ponieważ za projekt odpowiadali ekstrawaganccy architekci wspierani przez bogatego developera - efektem jest most w kształcie ronda.

#2.


Ma ponad 270 metrów długości, 36 wysokości, a jego budowniczym najwyraźniej brakowało dobrej poziomnicy. Most Henderson Waves łączy Mount Faber i Telok Blangah - dwa parki w Singapurze. Most jest przeznaczony wyłącznie dla pieszych, a w jego "wnętrzu", to z jednej, to z drugiej strony ustawiono ławki, na których można bez mała położyć się i odpocząć, rozkoszując widokiem na przyrodę.

#3.


W XXI wieku, kiedy już nawet zegarki powoli stają się historią (bo przecież godzinę można sprawdzić na ekranie telefonu), dziwne wydaje się zastosowanie zegara słonecznego. A tym bardziej zegara słonecznego o rozmiarach mostu i... będącego mostem. Zaprojektowany przez Santiago Calatravę pieszy most znajduje się nad rzeką Sacramento w Turtle Bay Exploration Park i wyłożony jest szklanymi panelami, przez które widać rzekę poniżej.

#4.


W 1502 roku Leonardo da Vinci na zlecenie sułtana Konstantynopola zaprojektował most. Sułtan uznał jednak, że coś z tym mostem musi być nie tak i wstrzymał budowę. W końcu jednak most stanął - jednak zupełnie gdzie indziej, bo aż w Norwegii, nad drogą E18, gdzie jeden z architektów postanowił przywrócić projekt da Vinci do życia. Wbrew pięćsetletnim obawom konstrukcja ma się zupełnie dobrze.

#5.


Miano najbrzydszego mostu na świecie należy się konstrukcji "stojącej" w Leeuwarden w Holandii. Most o kojącej dla ucha nazwie Slauerhoffbrug składa się z ogromnego metalowego ramienia i platformy o wymiarach 15 na 15 metrów. Kiedy trzeba przepuścić statek, ramię podnosi platformę, po czym opuszcza ją z powrotem.

#6.


Mimo że wydaje się to całkiem logicznym rozwiązaniem, większość mostów wisi nad wodą, zamiast... po prostu na niej leżeć - co ma oczywiście swoje znaczenie dla usprawnienia żeglugi. Ale przecież i ten problem można rozwiązać. Tak chociażby jak poradzili sobie budowniczy mostu nad jeziorem Washington - szczycącego się jednym z najdłuższych pływających przęseł na świecie. Most ma długość ponad 2,25 kilometra.

#7.


Zacząłem od Wąchocka... i chyba na Wąchocku skończę. Dlaczego budować most albo wszerz, albo wzdłuż, skoro można zdecydować się na kompromis? Otwarta w 2008 roku w Sao Paulo konstrukcja to w zasadzie dwa mosty w jednym, z przecinającymi się na planie "iksa" częściami. Wygląda to trochę tak, jakby Indianie rozwiesili tipi ponad rzeką, ale trzeba przyznać, że rozwiązanie jest innowacyjne.

Źródła: 1, 2, 3
650
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Pani klientka w stroju Ewy, czyli co może pójść nie tak, kiedy naprawiasz ludziom domy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ojcowie wcale nie muszą być drętwi
Przejdź do artykułu Wielki dom? A po co to komu?
Przejdź do artykułu Prośba o przeróbkę zdjęcia na 4chanie
Przejdź do artykułu Kościół w Belgii, który dosłownie znika w oczach
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu Niesamowite miejsca, których dawno nie dotknęła ludzka ręka
Przejdź do artykułu 10 niezbyt przyjemnych faktów o szympansach
Przejdź do artykułu Jeremiah Peterson - 39-letni koleś, który w ciagu 6 mięsięcy dokonał niemożliwego
Przejdź do artykułu Facet przeprowadził się do garażu, ale nie tym zaskoczył swoich znajomych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą