Szukaj Pokaż menu

Nawyki, które wcale nie są takie zdrowe

208 005  
597   209  
Moda na bycie zdrowym i pięknym trzyma się mocno. Na naszym pragnieniu życia zdrowo żeruje wiele mitów, niedomówień i zwykłych ściem. Przed wami niektóre nawyki, które okazują się nie do końca korzystne dla naszego organizmu.

#1. Jedzenie na stojąco

Przypadkowe telefony z niespodziewanymi konsekwencjami

170 704  
446   97  
Zły numer czy telefon sam dzwoniący do kogoś z kieszeni to zwykle utrapienie i denerwujące utrudnienie, ale są sytuacje, kiedy taka pomyłka wychodzi na dobre. Czasem nawet ratuje życie.

#1. Telefon od byłego szefa planującego zabójstwo byłego pracownika

7 ciekawych faktów na temat Nowego Jorku - mieście, którego liczba mieszkańców odpowiada połowie Polski

194 274  
606   65  
Nowy Jork to miasto na którego temat krąży wiele legend. I nic dziwnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ten żywy miejski organizm zamieszkuje 18 milionów ludzi. Poznaj garść ciekawostek, które przybliżą ci jego klimat.

#1.

W Nowym Jorku na jednym kilometrze kwadratowym mieszka niemal 11 tysięcy ludzi. W Łodzi - dla porównania - między 4 a 5 razy mniej. 1 na 38 mieszkańców Stanów Zjednoczonych mieszka właśnie w Nowym Jorku. Jedno miasto ma więcej ludności niż 39 z 50 amerykańskich stanów. Tam naprawdę nie ma gdzie wetknąć szpilki.

#2.

Każdy skrawek wolnej powierzchni w Nowym Jorku kosztuje fortunę. Apartamenty osiągają zawrotne ceny, a nawet najbardziej zapyziałe kawalerki potrafią kosztować krocie - za co odpowiada lokalizacja. Co jeszcze bardziej szalone, w Nowym Jorku sprzedaje się już nawet... powietrze. Tak, można handlować przestrzenią nad już istniejącymi budynkami w celu dalszej, poziomej rozbudowy sąsiadujących.

#3.

Aby nieco ulżyć nowojorskim ulicom, władze mają konkretną ofertę dla bezdomnych szwendających się po mieście. Są gotowe ufundować bilet w jedną stronę każdemu bezdomnemu, którego zechcą przyjąć do siebie krewni - czy będzie to w obrębie Stanów Zjednoczonych czy całego świata. Pewna bezdomna rodzina otrzymała od władz Nowego Jorku warte 6 tysięcy dolarów bilety lotniczy na powrót do Paryża, gdzie czekał na nią dach nad głową.

#4.

Prowadzenie własnego biznesu nie należy do tanich rozrywek - ale czy nie szaleństwem jest opłata w wysokości niemal 300 tysięcy dolarów rocznie za... prawo do prowadzenia budki z hot-dogami? To nie żart. Aktualny rekord wynosi 289 tysięcy dolarów - tyle rocznie płaci niejaki Mohammad Mastafa, któremu zachciało się sprzedawać przekąski przy wejściu do zoo w Central Parku. Z każdym rokiem opłaty stają się coraz wyższe, a sprzedawcy licytują się pomiędzy sobą, który zapłaci więcej za dogodne miejsce.

#5.

Z drugiej strony można uznać, że Nowy Jork to najtańsze miasto na świecie. Dlaczego? W 1626 roku Peter Minuit kupił wyspę Manhattan, stanowiącą dziś najbardziej ekskluzywną część Nowego Jorku, płacąc Delawarom dobrami o wartości 60 ówczesnych holenderskich guldenów. Znany mit głosi, że Indianie oddali Manhattan za równowartość 24 dolarów w szklanych paciorkach. Naprawdę jednak Minuit zapłacił kwotę, która w 2006 roku odpowiadała mniej więcej tysiącowi dolarów. A mógł zabić...

#6.

Skoro mowa o zabijaniu - jeszcze nie tak dawno temu w Nowym Jorku najłatwiej było stracić życie. Okolice Central Parku po zmroku zamieniały się w wielką rzeźnię, a tysiące morderstw odciskały się krwawym piętnem w policyjnych kronikach. Z czasem jednak Nowy Jork przeszedł całkowitą przemianę. Do tego stopnia, że od 2005 roku to właśnie Nowy Jork uchodzi za najbezpieczniejsze spośród 25 największych amerykańskich miast.

#7.

Jest coś prawdziwego w powiedzeniu, że Nowy Jork to nie miasto dla biednych ludzi. Dowodzą tego statystyki - 1 na 21 mieszkańców Nowego Jorku jest milionerem. To 4,63% mieszkańców, co czyni Nowy Jork czwartym miastem w tej kategorii. Częściej milionerów można spotkać Genewie, Zurychu i w rekordowym Monako, gdzie niemal co trzeci obywatel posiada majątek o wartości przekraczającej milion dolarów.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
606
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Przypadkowe telefony z niespodziewanymi konsekwencjami
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 10 niezbyt przyjemnych faktów o szympansach
Przejdź do artykułu 8 małych tajemnic lotów pasażerskich, o których nie powiedzą ci stewardesy
Przejdź do artykułu Sprawdź wzrok i znajdź dziecko
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o restauracjach KFC - królestwie smażonego kurczaka
Przejdź do artykułu Filmowe wpadki, które były tak dobre, że zdecydowano się je pozostawić
Przejdź do artykułu 20 durnych lecz prawdziwych praw prosto z USA
Przejdź do artykułu 7 najgłupszych wpadek i błędnych decyzji w historii człowieka II
Przejdź do artykułu Faktopedia – Kuriozalna sytuacja w teleturnieju „Milionerzy”
Przejdź do artykułu Kolejne triki wielkich sklepów, które sprawiają, że kupujesz więcej

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą