Szukaj Pokaż menu

Ludzie, którzy w niecodzienny sposób wydali pieniądze z wygranej na loterii

382 895  
924   141  
Wiele osób marzy o tym, by wygrać okrągłą sumkę w totka. Zapewne przemknęło to kilka razy przez myśl także i wam. Okazuje się jednak, że w powiedzeniu "łatwo przyszło, łatwo poszło" jest sporo prawdy...

20 durnych lecz prawdziwych praw prosto z USA

161 749  
446   63  
50 stanów w USA i w każdym obowiązują inne przepisy i regulacje. Nieznajomość prawa, nie zwalnia przybyszów od obowiązku respektowania ich, nawet jeżeli prawa te należą do wybitnie głupich...

#1. Na Hawajach nie można mieć przed sobą jednocześnie więcej niż jednego drinka.

Kliknij i zobacz więcej!

7 ciekawostek o restauracjach KFC - królestwie smażonego kurczaka

232 817  
589   116  
Jedni są w stanie godzinami debatować o wyższości coca-coli nad pepsi, inni natomiast byliby gotowi pokroić się, byle tylko udowodnić, że McDonald's jest lepszy niż KFC. A skoro o tych pierwszych już było, przyjrzyjmy się drugim.

#1.

Panierka - ponoć to właśnie ona jest najcenniejszym skarbem KFC. I to dosłownie, bo receptura trzymana jest w sejfie w Luisville w Kentucky, gdzie siedzibę ma firma. Przepis jest ściśle tajny - do tego stopnia, że połowa składników pochodzi z jednej fabryki, po czym już jako mieszanka transportowana jest do drugiej, która dokłada swoją połowę.

#2.


Dyrektorzy KFC uznali, że swojego cennego przepisu nie będą chronić patentem. Zadecydowała o tym ewentualna konieczność ujawnienia receptury i fakt, że prawa patentowe z czasem wygasają. Skuteczniej receptury chroni więc tradycyjny sejf. Wiadomo jedynie, że w skład panierki wchodzi 11 ziół i przypraw, z czego dwie to pieprz i sól, a pozostałe dziewięć można ponoć znaleźć w większości kuchni.

#3.


Kentucky Fried Chicken - tak brzmi rozwinięcie doskonale wszystkim znanego skrótu. Pełna nazwa firmy funkcjonowała jednak tylko do 1991 roku, kiedy dyrektorzy uznali, że... się jej wstydzą. Na początku lat 90., w obliczu rozkwitu różnego rodzaju diet i mody na zdrowsze odżywianie, środkowy człon nazwy - "fried", czyli smażony - okazał się kłopotliwy. KFC nie zamierzało bynajmniej rezygnować ze smażenia, w zastępstwie zrezygnowali więc z nazwy, licząc, że to pozwoli im utrzymać wysoką sprzedaż.

#4.


Gdyby w Polsce na świąteczny obiad ktoś postawił na stole kubeł skrzydełek z KFC, raczej nie skończyłby dobrze. Tymczasem w Japonii... to już tradycja. Tam Boże Narodzenie równie dobrze mogłoby być dowolnym innym świętem, a i tak nie zauważono by różnicy. Dlatego zamiast tradycyjnego ponoć indyka, często podaje się smażonego kurczaka - który może i tak tradycyjny nie jest, za to znacznie łatwiej dostępny. Tym bardziej w KFC. Zamówienia na świąteczne zestawy w KFC składa się w Japonii nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a kolejki po odbiór ciągną się godzinami!

#5.


Skąd tak wielkie przywiązanie do kurczaka z KFC? Dla niektórych to jedyna stała rzecz w życiu. Od wynalezienia w 1940 roku przepis na kurczaka nie zmienił się ani o jotę. Jedyne, co poprawiono, to olej, na którym smaży się kurczaka. Z czasem zdecydowano się zastąpić go innym, nieco zdrowszym. Ale trzeba by dużej naiwności, by sądzić, że zmiana podyktowana była troską o zdrowie klientów, a nie względami PR-owymi. Tym bardziej że faktycznie olej zmieniano dwukrotnie - raz w latach 80. na najtańszy palmowy, a dopiero na przełomie wieków na olej sojowy bez tłuszczów trans.

#6.


Smażenie w głębokim tłuszczu to metoda mająca wielu przeciwników - ale jakoś mało kto odmówi sobie aromatycznego de Volaille'a... KFC, w przeciwieństwie do wielu innych restauracji szybkiej obsługi, nie smaży w głębokim tłuszczu - a przynajmniej nie do końca. Faktycznie, kawałki kurczaka w panierce nurkują tu w gorącym oleju, ale dodatkowo traktowane są podwyższonym ciśnieniem. Za sprawą zwiększonego ciśnienia możliwe jest smażenie w wyższej temperaturze - szybciej, a ponoć także i zdrowiej. Zresztą zasada jest niemal identyczna jak w przypadku dobrze nam znanych szybkowarów...

#7.


Pod względem popularności wśród sieci fast food KFC ustępuje wyłącznie restauracjom McDonald's. Co i tak nie przeszkodziło KFC w otwarciu około 19 tysięcy lokali na całym świecie w 118 krajach. 4,5 tysiąca restauracji mieści się w Stanach Zjednoczonych, skąd KFC pochodzi. Na dobre zadomowiło się też w popkulturze.

Źródła: 1, 2, 3
589
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 20 durnych lecz prawdziwych praw prosto z USA
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Dziewczynka uwolniła się z uchwytu aligatora sprytnym trikiem
Przejdź do artykułu Kolejne triki wielkich sklepów, które sprawiają, że kupujesz więcej
Przejdź do artykułu A ty jak prosisz swoją fryzjerkę o nową fryzurę?
Przejdź do artykułu 7 rzeczy, których nie wiedziałeś na temat restauracji McDonald's
Przejdź do artykułu 7 zabawnych faktów, które mogłyby być zmyślone... ale nie są
Przejdź do artykułu Mieszkał w luksusowej willi, płacił tylko gotówką, nie miał pracy, a oficjalnie nigdy nie istniał. Sprawa "nieznanego mężczyzny" spędza sen z powiek śledczym
Przejdź do artykułu Wyciekło zdjęcie z Kremla – Demotywatory
Przejdź do artykułu Faktopedia – Smutny los aktora, który wcielił się w jednego z Teletubisiów
Przejdź do artykułu Rzeczy, które są starsze, niż myślisz

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą